Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy lepszy model podgrzewacza wody

Tekst: Anna Skunka

Stary, użytkowany kilkanaście lat podgrzewacz gazowy lub elektryczny warto wymienić na nowy. Będzie on nie tylko sprawniejszy i wygodniejszy w obsłudze, ale przede wszystkim bezpieczniejszy.

Niewłaściwie eksploatowane, niemające odpowiednich zabezpieczeń piecyki gazowe były przyczyną niejednej tragedii - zatrucia spalinami lub wybuchu gazu. Nie lepiej jest z termami elektrycznymi. W każdym domu znajduje się coraz więcej urządzeń i sprzętów, które podłącza się do prądu, więc stara instalacja elektryczna często jest przeciążona. Powoduje to jej zwarcia, a w skrajnych sytuacjach może prowadzić nawet do pożaru.

Dlatego z wymianą podgrzewacza na nowy nie warto zwlekać. Należy tylko starannie zapoznać się z warunkami jego montażu oraz tak dobrać parametry techniczne, aby nie zabrakło nam ciepłej wody.

Na gaz lub na prąd

Jeżeli podczas modernizacji domu nie chcemy zmieniać systemu podgrzewania wody, a tylko wymienić stary model urządzenia na nowocześniejszy, zwykle wybieramy wiszący podgrzewacz przepływowy. Oba rodzaje, czyli gazowe i elektryczne, to urządzenia wiszące o niewielkich rozmiarach i ciężarze - bez kłopotu znajdziemy dla nich miejsce w łazience.

Podgrzewacze przepływowe przygotowują tylko tyle ciepłej wody, ile potrzeba. Uruchamiają się bowiem w momencie odkręcenia kranu i wyłączają, gdy go zakręcimy. Jedyną ich wadą jest to, że podczas grzania wody pobierają dużo gazu lub prądu - aby przepływająca przez nie woda została w krótkim czasie podgrzana do wymaganej temperatury. Dlatego przepływowe podgrzewacze gazowe poleca się do domów, w których przydział gazu umożliwia zasilanie urządzeń, których moc przekracza 16 kW.

Natomiast elektryczne podgrzewacze większej mocy (od 6 do 27 kW) są zasilane z instalacji trójfazowej. Dlatego musimy upewnić się, czy otrzymamy z zakładu energetycznego zgodę na dodatkowy przydział mocy, oraz zadbać o to, by instalację elektryczną wykonano z odpowiednich przewodów.

Przepływowe podgrzewacze gazowe

Popularnie nazywa się je piecykami kąpielowymi. Urządzenia różnią się mocą, sposobami zapłonu palnika i sposobami regulacji temperatury.

Moc. Im większa, tym urządzenie ma większą wydajność, czyli tym więcej dostarczy ciepłej wody o określonej temperaturze w ciągu minuty. Kupując zatem nowy podgrzewacz, dobieramy jego moc do przyborów, które będzie obsługiwał w łazience.

- 17-18 kW, obsłuży jeden natrysk lub dwa mniejsze punkty poboru wody, na przykład dwie umywalki. Wydajność takiego urządzenia wynosi około 8,5 l/min dla temperatury wody 40°C (przy założeniu, że temperatura zimnej wody dopływającej wynosi 10°C);

- 23-24 kW - jeden większy i jeden mniejszy punkt poboru wody, na przykład natrysk i umywalka. Podgrzewacz może bowiem dostarczyć co najmniej 11 l/min wody o temperaturze 40°C;

- 30 kW - dwa większe punkty poboru, na przykład dwa prysznice lub wanna i prysznic, albo jeden większy i dwa mniejsze. Tak duża moc gwarantuje wydajność 14 l/min wody o temperaturze 40°C.

Zapłon palnika. W zależności od tego, w jaki sposób włączany jest palnik podgrzewacza, wyróżniamy urządzenia z płomykiem dyżurnym albo zapłonem iskrowym zasilanym z baterii lub hydrogeneratora, czyli turbinki napędzanej przez przepływający strumień wody. Najbardziej ekonomiczne jest to ostatnie rozwiązanie, gdyż podgrzewacz nie zużywa gazu podczas przerw w poborze wody; nie ma też potrzeby okresowej wymiany baterii.

Komora spalania. W łazience lepiej sprawdzi się podgrzewacz z komorą zamkniętą. Nie czerpie on powietrza do spalania z pomieszczenia, w którym jest zamontowany, lecz może specjalnym przewodem zasysać je bezpośrednio z zewnątrz. Dzięki temu łazienka nie będzie się wychładzać, jak to się dzieje, gdy pracuje w niej podgrzewacz z otwartą komorą spalania. Ponadto piecyki z zamkniętą komorą nie wymagają podłączenia do tradycyjnego komina. Wystarczy im przewód spalinowy wyprowadzony przez dach lub przez ścianę, bo zamontowany w podgrzewaczu wentylator sam wymusza odpowiedni ciąg.

Uwaga! Moc piecyka, z którego spaliny mają być wyprowadzone przez ścianę domu jednorodzinnego, nie może przekraczać 21 kW.

Regulacja temperatury wody. W podgrzewaczach starszego typu dużą niedogodnością jest brak możliwości utrzymania stałej temperatury ciepłej wody, niezależnie od wielkości jej poboru. Działają one następująco: gdy zwiększy się strumień wody, staje się ona zbyt chłodna, a gdy się go zmniejszy, robi się zbyt gorąca. W nowych urządzeniach poradzono sobie z tym problemem, stosując jednocześnie dwa rodzaje regulacji: ręczną i automatyczną. W pierwszej z nich jednym pokrętłem reguluje się moc urządzenia (i tym samym wielkość płomienia podgrzewającego wodę), a drugim ustawia się wielkość strumienia ciepłej wody. Zatem im większy pobór ciepłej wody, tym większą musimy ustawić moc. Natomiast regulacja automatyczna sprawia, że moc urządzenia samoczynnie dostosowuje się do ilości pobieranej wody, aby utrzymać w miarę stałą temperaturę wody na wypływie.

Do najbardziej komfortowych rozwiązań należy regulacja elektroniczna, ale mają ją tylko piecyki z zamkniętą komorą spalania. Umożliwia precyzyjne ustawienie temperatury ciepłej wody. Pozostanie ona stała, niezależnie od tego, czy będziemy pobierać mało czy dużo wody, oraz bez względu na to, jaka będzie temperatura wody dopływającej do podgrzewacza (zmienia się zależnie od pory roku).

Przepływowe podgrzewacze elektryczne

Ze względu na liczbę punktów poboru, do których mogą dostarczyć ciepłą wodę, wyróżniamy podgrzewacze jedno- lub wielopunktowe.

Jednopunktowe, o mocy 3,5-12 kW, obsługują tylko jeden kran. Często są sprzedawane z wylewkami lub słuchawkami prysznicowymi. Wydajność podgrzewacza jednopunktowego o mocy do 6 kW (zasilanego prądem jednofazowym) nie przekracza 3 l/min wody o temperaturze 40°C. Taka ilość ciepłej wody wystarczy jedynie do obsługi pojedynczego prysznica. Zatem w łazience, w której znajdują się na przykład jedna umywalka i jeden prysznic, należałoby zamontować dwa podgrzewacze.

Wielopunktowe, o mocy 12-27 kW, mogą zaopatrzyć w wodę kilka kranów, ale nie wszystkie jednocześnie z maksymalną wydajnością, która dla wody o temperaturze 40°C wynosi około 14 l/min.

Regulacja mocy i temperatury. W podgrzewaczach jednopunktowych zwykle mocy się nie reguluje, a temperaturę zmienia się wielkością strumienia wody (sterowanie hydrauliczne) - im większy, tym niższa temperatura wody.

W podgrzewaczach wielopunktowych wykorzystuje się regulację skokową. Dla małego poboru wody włącza się 1/2 lub 2/3 mocy, a dla dużego - całkowita. Dodatkowo temperaturę reguluje się wielkością strumienia.

Jednak najbardziej komfortowy system zapewnia regulacja elektroniczna. Pozwala ona nastawić stałą temperaturę wody niezależnie od wielkości przepływu, a moc płynnie dostosowuje się do strumienia.

Montaż. Jeśli chcemy zamontować elektryczny podgrzewacz przepływowy nad wanną lub w kabinie prysznicowej, musimy wybrać takie urządzenie, które ma obudowę zabezpieczoną przed zalewaniem wodą, czyli o stopniu ochrony IP25.

Zabezpieczenia

Bezpieczeństwo i pewność działania podgrzewaczy zapewniają montowane w nich zabezpieczenia.

W urządzeniach gazowych do najważniejszych należą:

- czujnik ciągu kominowego - zamyka dopływ gazu do urządzenia, gdy nastąpi zakłócenie ciągu kominowego; znajduje się w podgrzewaczach z otwartą komorą spalania;

- presostat - nadzorujący drożność systemu powietrzno-spalinowego; montuje się go w podgrzewaczach z komorą zamkniętą;

- zabezpieczenie przed wypływem gazu, gdy nie ma płomienia na palniku;

- czujnik przegrzewu - przerywający pracę urządzenia po przekroczeniu maksymalnej temperatury wody (przerwę w jego pracy sygnalizuje dioda).

Natomiast przepływowe podgrzewacze elektryczne wyposaża się w:

- zabezpieczenie przed porażeniem prądem;

- ogranicznik maksymalnej temperatury wypływającej wody - chroni przed przypadkowym poparzeniem się; jest to szczególnie przydatne, gdy w domu są małe dzieci;

- zabezpieczenie przed uszkodzeniem grzałki - automatycznie wyłącza i ponownie włącza ją w przypadku wyłapania pęcherzyków powietrza, w dopływającej wodzie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowy lepszy model podgrzewacza wody