Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesne zasobniki na wodę do kotłów grzewczych

Stefan Żuchowski

Tylko odpowiednio duże zbiorniki dostarczą ciepłej wody w komfortowej ilości. Do wyboru mamy zasobniki z wężownicą, warstwowe i płaszczowe.

zasobnik do kotła
Tylko odpowiednio dobrane zasobniki dostarczą ciepłej wody w komfortowej ilości
Fot. De Dietrich
Pojemność zasobnika powinna być tak dobrana, aby dostarczył on w krótkim czasie wymaganą ilości ciepłej wody wszystkim domownikom. Najprościej jest ustalić ją na podstawie jednoczesnego zużycia wody przez największe punkty poboru, czyli na przykład wannę i prysznic. Po zsumowaniu obu wartości, porównujemy ten wynik z wydajnością zasobnika. Jest ona określana jako wydajność początkowa (chwilowa) i podawana w litrach na 10 minut.

Z wężownicą Przez spiralną rurę płynie gorąca woda z kotła i od jej rozgrzanych ścianek ogrzewa się woda znajdująca się w zbiorniku. Następnie wraca ona do kotła, który ponownie ją ogrzewa. Cykl powtarza się aż do czasu, kiedy woda w całej objętości zasobnika osiągnie wymaganą temperaturę. Przepływająca przez wężownicę woda podlega silnemu zawirowaniu, przez co skutecznie przekazuje ciepło do wody w zbiorniku. Dzięki temu można w pełni wykorzystać moc kotła. Minusem tego rozwiązania jest stosunkowo długi czas oczekiwania na ciepłą wodę po całkowitym wyczerpaniu jej z podgrzewacza (około 20-40 minut w zależności od pojemności zbiornika i mocy kotła).

Warstwowy Podgrzewanie wody odbywa się w wymienniku płytowym, który znajduje się na zewnątrz zasobnika. Dodatkowa pompa obiegowa pobiera zimną wodę z dołu zasobnika i przetłacza ją przez wymiennik ciepła, w którym zostaje podgrzana do zadanej temperatury. Dzięki temu już po kilku minutach możemy skorzystać z ciepłej wody - umyć ręce czy wziąć prysznic. Nie musimy czekać aż nagrzeje się cały zasobnik (woda pobierana jest od góry), jak to ma miejsce w modelach z wężownicą. Niestety, zasobniki warstwowe są od nich droższe i bardziej narażone na osadzanie się kamienia, gdyż woda w wymienniku płytowym przepływa przez dość wąskie kanaliki.

Płaszczowy Składa się z dwóch zbiorników umieszczonych jeden w drugim. Woda grzewcza z kotła krąży w większym zbiorniku (zewnętrznym), oddając ciepło wodzie w zbiorniku wewnętrznym (z niego pobierana jest woda do mycia). Dzięki takiej konstrukcji woda w zasobniku nagrzewana jest równomiernie, choć dłużej niż w modelu z wężownicą. Dzieje się tak dlatego, że ten sposób wymiany ciepła jest mniej efektywny. Zasobnik ten polecany jest szczególnie do współpracy z kotłami na paliwa stałe. W urządzeniu tym bowiem, przepływ wody z kotła do zbiornika może odbywać się grawitacyjnie, bez montażu dodatkowej pompy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowoczesne zasobniki na wodę do kotłów grzewczych