Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nasady kominowe poprawiają wentylację grawitacyjną

Tekst: Marcin Gasiński, Łukasz Darłak

Nasady kominowe osłaniają przewód kominowy przed zawirowaniami wiatru, jednocześnie wykorzystując jego siłę do wytworzenia w kominie podciśnienia, które wzmacnia i stabilizuje ciąg.

nasada kominowa
Nasady kominowe montowane na przewodach odprowadzających dym z kominka, kotła na paliwa stałe, a także spaliny z kotła gazowego, powinny być wykonane ze stali kwasoodpornej
Fot. Adex, montaż systemów kominowych
Montaż nasad kominowych poprawia działanie wentylacji naturalnej jedynie wtedy, kiedy problemy z ciągiem pojawiają się w czasie silnych wiatrów. Jeśli występują one przy bezwietrznej pogodzie, trudno jest go usprawnić za pomocą nasad. Wtedy żadna z nich sama z siebie nie jest bowiem w stanie wytworzyć ciągu kominowego oraz zastąpić wentylatorów wyciągowych.

W takiej sytuacji bardzo szczegółowo trzeba przyjrzeć się problemowi. Zakłócenia ciągu mogą być różne - często jednak chodzi o brak nawiewu powietrza do budynku, z czego wielu inwestorów nie zdaje sobie sprawy.

Nasady warto zamontować gdy: dom usytuowany jest na terenach górskich i w pasie nadmorskim (czyli w II i III strefie obciążenia wiatrem) oraz na obszarze narażonym na wiatry opadające i o często zmieniających się kierunkach. Warto je też zamontować na kominach:

- sąsiadujących z wysokimi drzewami, ścianami lub budynkami;

- usytuowanych blisko połaci dachowej - wylot komina znajduje się poniżej kalenicy;

- krótkich, wyprowadzonych z pomieszczeń na ostatnich kondygnacjach budynku;

- o zbyt małym przekroju poprzecznym.

Jaką nasadę kominową wybrać?

Zanim wybierzemy nasadę, trzeba nie tylko zapoznać się z jej przeznaczeniem i wydajnością, ale również sprawdzić, czy ma aprobatę techniczną. Ważne jest też dobranie jej rozmiaru do średnicy komina - nasada ze zwężającym się ujściem może tłumić przepływ powietrza.

Rodzaje nasad kominowych

Stałe. Nie zmieniają swojego położenia w stosunku do kierunku wiejącego wiatru. Ich zaletami są: prosta i niezawodna konstrukcja oraz niska cena; wadami - zależność od kierunku wiejącego wiatru i niska wydajność.

Samonastawne. Obracają się pod wpływem wiatru, tak aby podciśnienie w przewodzie kominowym było jak największe. Ich zaletą jest niezależność od siły i kierunku wiejącego wiatru; wadą - wyższa cena niż nasad stałych.

Obrotowe. Wiatr wprawia ich głowice w ruch obrotowy, dzięki czemu odpowiednio ukształtowane łopatki wypompowują powietrze z komina i tworzą podciśnienie. Wśród nasad obrotowych są też obrotowe nasady hybrydowe wyposażone w silnik elektryczny, który przyspiesza ich ruch, gdy wiatr jest za słaby lub wyhamowuje, gdy wieje zbyt mocno.

Trwałość nasad kominowych

Jeśli nasada będzie montowana na zakończeniach kanałów wentylacyjnych znajdujących się blisko przewodów spalinowych, lepiej zdecydować się na nasady wykonane z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur i kwasów (np. chromo-niklowe). Gdy nie ma takiego sąsiedztwa, można wybrać mniej trwałe, ale tańsze modele, czyli te ocynkowane lub wykonane z aluminium.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Nasady kominowe poprawiają wentylację grawitacyjną