Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zamiana wentylacji naturalnej na mechaniczną

Maciej Kosowski

Zmieniając wentylację naturalną na mechaniczną z odzyskiem ciepła, zapewniamy sobie nie tylko świeże powietrze przez cały rok, ale też niższe rachunki za ogrzewanie - bo odzyskiwane jest ciepło usuwane dotąd ze zużytym powietrzem.

Do 50% mniej zapłacimy za ogrzewanie dobrze ocieplonego domu dzięki wentylacji z rekuperacją
Do 50% mniej zapłacimy za ogrzewanie dobrze ocieplonego domu dzięki wentylacji z rekuperacją
Fot. Zehnder
Bywa tak, że po ociepleniu domu i wymianie okien na nowoczesne, mieszkańcy zaczynają się skarżyć na panujący w nim zaduch, złe samopoczucie (senność, bóle głowy). Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie wentylacji mechanicznej, która z jednej strony zapewni stałą wymianę powietrza, z drugiej zaś uniemożliwi ucieczkę energii cieplnej wraz ze zużytym powietrzem.

Wykonanie projektu Wykonanie projektu i montaż wentylacji mechanicznej nawiewwno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (czyli z rekuperacją) najlepiej zlecić profesjonalnej firmie. Jeśli to możliwe, warto dostarczyć fachowcom dokumentację budynku. Znacznie ułatwi im to pracę. Jeżeli bowiem dokumentacja budynku wykonana jest poprawnie i zgodnie z rzeczywistością, z ułożeniem kanałów wentylacyjnych nie będzie problemów. Gorzej, gdy dokumentacji nie ma lub jest niekompletna - wówczas może dojść do przypadkowego uszkodzenia innych instalacji. Prowadzenie kanałów wentylacyjnych często wymaga bowiem wykonania przekuć przez stropy, dlatego jeśli w domu zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, może stanowić to problem. Podobnie może być z instalacją elektryczną.

Budowa instalacji wentylacji mechanicznej

Instalacja wentylacji mechanicznej to system kanałów nawiewnych i wywiewnych. Może być ona wykonana z okrągłych rur ocynkowanych typu spiro. Jest to najbardziej optymalne rozwiązanie pod względem cenowym, ale wymaga zapewnienia odpowiednio dużej przestrzeni do ułożenia rur (mają one średnicę od 100 do 315 mm). W zamieszkałym domu wykorzystuje się w tym celu często zabudowy gipsowo-kartonowe lub drewniane, używane również dodatkowo jako elementy do montażu sufitów podwieszanych i oświetlenia punktowego.

Czasami zdarza się tak, że kanał wentylacyjny musi być poprowadzony na środek sufitu w pomieszczeniu. Jeśli znajduje się tam belka podciągu, warto ją wykorzystać i ułożyć kanał wzdłuż niej. Pozwoli to ukryć przewód bez konieczności obniżania sufitu.

Przewody prowadzone w pionie najlepiej umieścić w kącie i zabudować płytami gipsowo-kartonowymi. Opcjonalnie można wówczas dostawić kanał do istniejącego murowanego komina odprowadzającego spaliny z kominka umieszczonego na parterze.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie kanałów wentylacyjnych na ocieplonym poddaszu nieużytkowym. Wówczas montaż kanałów będzie wymagał jedynie wykonania przekuć przez strop do poszczególnych pomieszczeń.

Inną opcją jest montaż systemu z polietylenu. Zapłacimy za niego wprawdzie więcej (koszt będzie wyższy o około 10%), ale średnica takich przewodów wynosi tylko 64 mm, więc ich ułożenie będzie znacznie prostsze.

Nie warto stosować tanich elastycznych przewodów aluminiowych. Łatwo je bowiem uszkodzić podczas montażu.

Sprawnie działająca wentylacja usuwa z pomieszczeń dwutlenek węgla, parę wodną i nieprzyjemne zapachy. Zapewnia też stały napływ świeżego powietrza, niezależnie od pory roku.

Praktyczne wskazówki

Gdy zdecydujemy się na zamianę wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła w zamieszkałym domu, nie możemy zapomnieć o:

- zaślepieniu starych kratek wentylacji grawitacyjnej, ponieważ zgodnie z przepisami nie wolno korzystać jednocześnie z dwóch różnych systemów wentylacji, gdyż działałyby nieskutecznie;

- wykonaniu podcięć w drzwiach wewnętrznych, co zapewni swobodny przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami.

Po zakończeniu prac montażowych fachowiec powinien wyregulować instalację i sprawdzić wielkość przepływu powierza we wszystkich pomieszczeniach za pomocą specjalnego przyrządu - anemometru. Na tej podstawie wystawiany jest protokół pomiarowy (potwierdza, że system działa właściwie).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Zamiana wentylacji naturalnej na mechaniczną