Ile zapłacimy za montaż klimatyzacji, a ile za jej eksploatację?

Montaż klimatyzacji należy powierzyć odpowiednio przeszkolonemu fachowcowi, ponieważ w klimatyzatorach stosowane są substancje, które nie są obojętne dla środowiska naturalnego. Potwierdzeniem kwalifikacji uprawniających do instalacji urządzeń chłodniczych jest dokument, określany jako zielona karta (ważna 5 lat od daty wydania). Ile za to zapłacimy?
To ile zapłacimy za montaż zależy przede wszystkim od tego, gdzie zostanie umieszczona jednostka zewnętrzna i wewnętrzna, a w konsekwencji od długości instalacji chłodniczej (czyli łączących je rur miedzianych) oraz instalacji elektrycznej i sterowniczej.

Koszty montażu

Koszty te wzrosną, jeśli do montażu jednostki zewnętrznej trzeba będzie użyć rusztowań lub specjalnego podnośnika, czy też wykonać przekucie przez ścianę żelbetową. Do tego dochodzą wydatki na integrację instalacji z innymi systemami zamontowanymi w domu (np. z wentylacją mechaniczną z rekuperacją). Oprócz tego, zwłaszcza w użytkowanym już domu, zapłacimy dodatkowo za maskowanie instalacji.

Przykładowo, jeśli odległość jednostki zewnętrznej i wewnętrznej wynosi 10-15 m, to za materiały (bez kosztów jednostek) i robociznę zapłacimy prawie 2500 zł. Przy krótszej instalacji (długości około 6 m), z jednym przejściem przez ścianę zewnętrzną, koszty mogą spaść nawet o połowę.

Gdy zdecydujemy się na system multi split zamiast kilku układów split, koszty takiego wariantu będą o prawie 15% niższe.

Koszty eksploatacji

Aby koszty użytkowania klimatyzacji w domu były utrzymane na racjonalnym poziomie, należy zwrócić uwagę, ile urządzenie pobiera prądu podczas działania. Ma to przede wszystkim związek z czasem jego pracy oraz klasą efektywności energetycznej. Klimatyzator w najwyższej klasie A+++ i wskaźniku SEER 8,5 (taką wartość osiągają najlepsze) zużyje 30% mniej energii od modelu o wskaźniku na poziomie 6. Równie istotne jest też to, o ile chcemy schłodzić temperaturę w wybranym pomieszczeniu.

Spodziewane zużycie energii elektrycznej przez dany klimatyzator określa producent na etykiecie energetycznej. W sezonie - liczonym od czerwca do końca września - za pracę urządzenia o mocy 3,5 kW zapłacimy 175 zł (przyjęto zużycie prądu 1500 kWh i jego cenę na poziomie 0,7 zł/kWh).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Komentarze (7)
Ile zapłacimy za montaż klimatyzacji, a ile za jej eksploatację?
Zaloguj się
 • Hubert Szewczyk

  Oceniono 5 razy 3

  Nie wiem jakim sposobem za 4 miesiące klima ma zużyć 1500 KWh. Mam urządzenie 3.5KW. W najbardziej ekstremalne upały, przy zadanej temperaturze 21 stopni ( zwykle wystarczy 22-23) zużycie dobowe zamyka się w 8 KWh. Oczywiście to dane szacunkowe bo inne sprzęty też pracują w domu. Tym samym gdyby klima pracowała non stop przez wskazane 4 miesiące to zużycie było by na poziomie około 960 KWh co przełoży się na rachunek w kwocie 672 PLN. Oczywiście takie życie nie nastąpi ponieważ w ciągu tych 4 miesięcy jest co najmniej 60% dni w których z klimy się wcale nie korzysta, głównie ze względu na niższe temperatury lub wyjazdy wakacyjne plus wyjscia do pracy czy na zakupy. Pozostałe 40% czasu klimy używa się po 4-5h i to max bo z pracy wraca się już w porze w której słońce mniej dokucza. Realnie dodatkowo płacimy jakieś 250-300 PLN za sezon klimatyzacyjny. To naprawdę nie jest dużo za życie w komforcie.
  Martwi tylko że autor ma elementarne problemy z matematyką a użytkowanie klimatyzatora zna tylko z broszury.

 • Went Klima

  Oceniono 11 razy -7

  Nowe klimatyzatory typu split są bardzo tanie u użytkowaniu i nie dokładają nam dużych rachunków za energie elektryczną.
  www.klimatyzacjawentklima.pl

 • Adam Cegielski

  Oceniono 23 razy -23

  Już dość długo mam klimatyzację i nigdy nie miałem z nią problemów. Korzystam z urządzenia od firmy Klimatplus i jestem bardzo zadowolony ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX