Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mokry nawiewnik: źle działająca wentylacja

odpowiada Marcin Gasiński, specjalista techniczny w firmie zajmującej się systemami wentylacji

Zadaniem nawiewników jest zapewnienie stałego odpływu świeżego powietrza do wnętrza, a tym samym ciągłą jego wymianę. Razem z drożnymi kominami wentylacyjnymi stanowią one niezbędny element właściwe działającej wentylacji grawitacyjnej.

nawiewnik, wentylacja, cyrkulacja powietrza
Jeśli wentylacja nie jest sprawna, wilgoć pojawia się na najchłodniejszych powierzchniach budynku, w tym wypadku na nawiewniku zamontowanym na oknie
Fot. Ewa Staręga
Podczas generalnego domu wymieniłem wszystkie stare okna drewniane na nowe plastikowe. Zimą na nawiewnikach okiennych zamontowanych na oknach w sypialniach, a także w pokoju dziennym zaczęła wykraplać się wilgoć. Co jest tego przyczyną? Czy mam reklamować nawiewniki? Adrian P., Warszawa

Wywietrznik w oknie

Przyczyny wykraplania się wilgoci na nawiewniku

Powietrze wewnątrz pomieszczeń zawiera duże ilości pary wodnej, produkujemy ją bowiem oddychając, a także korzystając z łazienki (kąpiel) i kuchni (gotowanie). Gdy wentylacja działa właściwie, para jest usuwana na zewnątrz (wraz z zanieczyszczeniami) kanałami wywiewnymi. Jeśli natomiast nie jest sprawna, wilgoć skrapla się na najchłodniejszych powierzchniach budynku.

Wentylacja w oknie

Jeżeli zaś jest to okno z zamontowanym nawiewnikiem, przez który przepływa powietrze zewnętrzne, wtedy to na nim pojawia się woda. Podobnie się dzieje, gdy podczas dużych mrozów domownicy zamykają, a nawet zaklejają nawiewniki okienne, aby ograniczyć napływ zimnego powietrza do pomieszczenia. Kolejna przyczyna wykraplania się wody na nawiewniku to zakrycie go niewłaściwie zamontowanymi żaluzjami wewnętrznymi. Zatem problem tkwi nie samym urządzeniu, ale w jego złej eksploatacji lub źle działającej wentylacji. Nie ma więc powodu, aby reklamować nawiewnik.

Ważne jest też, w jakim pomieszczeniu montujemy nawiewnik okienny. Pamiętajmy, że zgodnie z zasadami skutecznej wentylacji, zakłada się nawiew powietrza do pomieszczeń określanych jako czyste, czyli np. do sypialni oraz pokoju dziennego. Natomiast powietrze zużyte usuwa się z pomieszczeń brudnych - łazienki, toalety, więc tam nie umieszcza się nawiewników. Zimą wykroplona wilgoć może doprowadzić do ich oblodzenia.

Nawiewnik w oknie jak zamknąć

Aby zamknąć nawiewnik w oknie, należy poszukać dźwigni lub pokrętła kontrolującego nawiewnik. Zazwyczaj można go zamknąć poprzez obrócenie pokrętła lub przesunięcie dźwigni w pozycję, w której nawiewnik zostanie całkowicie zamknięty.

Nawiewniki w oknach zimą

Nawiewniki w oknach zimą mogą być użyteczne do utrzymania odpowiedniej wentylacji pomieszczeń bez konieczności otwierania okna na oścież. Włączając nawiewniki, można dostarczyć świeże powietrze, jednocześnie minimalizując utratę ciepła w porównaniu do pełnego otwarcia okna. 

Zapewnienie skutecznej cyrkulacji powietrza

Jednym z warunków dobrego działania wentylacji grawitacyjnej jest zapewnienie swobodnego przepływu (cyrkulacji) powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Aby to było możliwe oddzielające je drzwi wewnętrzne nie mogą być szczelne. Jeśli więc te do pokoi (w starych domach mają często szer. 80 cm) są stale zamykane, dobrze, żeby między podłogą a skrzydłem był zachowany 1 cm odstęp. Dzięki temu uzyskuje się otwór wentylacyjny o powierzchni 80 cm2 (zgodnie z obowiązującymi przepisami). Natomiast drzwi do łazienki mają najczęściej zamontowane już przez ich producenta otwory osłonięte tulejami lub odpowiednie kratki. Jeśli są za małe wówczas skracamy je tak, aby łączna powierzchnia otworów i szczeliny osiągnęła 220 cm2.

 
 
    Więcej o:

Skomentuj:

Mokry nawiewnik: źle działająca wentylacja