Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wentylacja mechaniczna

Opracowanie: Iwona Szczepaniak, Grzegorz Dudek, Grażyna Rudolf, Wiesław Rudolf

wentylacja mechaniczna, rekuperacja
Najczęstszym miejscem montażu centrali wentylacyjnej jest jednak ocieplone, nieużytkowe poddasze.
Fot.: REKUPERATORY.PL
W wentylacji mechanicznej wymiana powietrza jest niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych. Wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu jednego lub kilku wentylatorów. Wentylacja mechaniczna może mieć wiele odmian - w domach jednorodzinnych stosuje się zwykle wywiewną lub nawiewno-wywiewną.

Wywiewna. Napływ powietrza odbywa się na tej samej zasadzie co w wentylacji grawitacyjnej, a więc przez nawiewniki, ale za to wywiew jest wspomagany przez centralny wentylator, do którego podłączone są wszystkie zainstalowane w domu kanały wywiewne (wykonane z elastycznych rur).

Nawiewno-wywiewna. W tym systemie zarówno napływ świeżego powietrza jak i usuwanie zużytego odbywa się w sposób wymuszony i kontrolowany. Najważniejszym elementem takiego systemu jest rekuperator, czyli centrala wentylacyjna, do której podłączone są kanały usuwające powietrze zużyte i dostarczające świeże. Dzięki niej możliwe jest nie tylko dostosowanie intensywności wymiany powietrza do potrzeb mieszkańców ale i odzysk ciepła z powietrza usuwanego z domu.

Wentylacji wywiewnej nie wolno stosować w pomieszczeniach z gazowymi lub olejowymi urządzeniami grzewczymi oraz kominkiem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Wentylacja mechaniczna