Klimatyzatory - w sypialni czy salonie?

Tekst: Aneta Demianowicz
05.08.2010 , aktualizacja: 11.09.2012 15:10
A A A Drukuj
Klimatyzacja w sypialni

Klimatyzacja w sypialni (Fot. SAMSUNG)

Najlepiej, gdy możemy założyć klimatyzację w całym domu. Co jednak wybrać, gdy nie możemy iść na całość: sypialnię czy salon?
Lato z roku na rok jest coraz bardziej gorące, a powietrze zanieczyszczone. Chętnie korzystamy więc z klimatyzatorów, które nie tylko chłodzą powietrze, ale poprawiają jego jakość.

Klimatyzator działa jak lodówka - jedna jego część zawierająca parownik wciąga ciepłe powietrze z pomieszczenia i wypuszcza je schłodzone, a druga (ze sprężarką i skraplaczem) powietrzem z zewnątrz schładza gaz krążący w klimatyzatorze.

Gdzie klimatyzator

Najlepiej, jeśli klimatyzację możemy mieć w całym domu. Wówczas warto kupić klimatyzator multisplit, kanałowy lub kilka. Gdy jest to niemożliwe, trzeba zdecydować, w którym pomieszczeniu zamontować klimatyzator oraz jaki wybrać jego rodzaj.

Aby klimatyzator pracował z najwyższą wydajnością i nie chłodził niepotrzebnie pomieszczeń, w których rzadko się przebywa, trzeba go zamontować tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Życie rodzinne koncentruje się w pokoju dziennym i kuchni, ale najdłużej przebywamy jednak w sypialni (ok. 8 godzin dziennie).

Za montażem klimatyzatora w tym pomieszczeniu przemawia również i to, że sen w nagrzanym pokoju jest męczący. O ile w ciągu dnia możemy zmieniać pomieszczenia i wybierać te najbardziej komfortowe (również pod kątem temperatury), to w nocy zdani jesteśmy wyłącznie na sypialnię.

Wybierając miejsce montażu klimatyzatora, oprócz względów funkcjonalnych trzeba wziąć pod uwagę położenie chłodzonych pomieszczeń w stosunku do stron świata. Montuje się je najczęściej w pokojach położonych od strony najbardziej nasłonecznionej, a więc południowej oraz zachodniej, ponieważ pomieszczenia znajdujące się po stronie północnej i wschodniej nagrzewają się najmniej.

Jaki klimatyzator

Jeśli nie jesteśmy do końca zdecydowani, w którym pomieszczeniu umieścić klimatyzator, rozwiązaniem może okazać się kupno klimatyzatora przenośnego, jednoczęściowego lub dwuczęściowego typu split, które można ustawiać w dowolnym miejscu i przenosić do innych pomieszczeń. Są to najtańsze na rynku urządzenia chłodzące, łatwo je zamontować, a zimą można schować, by nie zajmowały miejsca w pokoju. Klimatyzatory jednoczęściowe wymagają często wykucia otworu w ścianie, przez który wyprowadzona będzie na zewnątrz rura do chłodzenia gazu w klimatyzatorze. Przewody można także wyprowadzić przez uchylone drzwi lub okno. pozostałych Klimatyzatory te zajmują jednak dużo miejsca, są głośne i mają mniej funkcji od klimatyzatorów.

Droższe, ale z większą liczbą funkcji, bardziej estetyczne i popularniejsze od urządzeń przenośnych są klimatyzatory stałe. Składają się z dwóch części: jednostki zewnętrznej, czyli agregatu, który schładza powietrze, oraz jednostki wewnętrznej, czyli parownika, który nadmuchuje do pomieszczeń chłodniejsze powietrze. Klimatyzatory stałe różnią się budową:

- kompaktowe; w jednej obudowie przeznaczone do znajdują się agregat i parownik. Mogą być wolno stojące lub montażu na ścianie zewnętrznej w oknie;

- typu split; składają się z dwóch lub więcej części - agregatu montowanego na zewnątrz i parownika u

mieszczanego elementy połączone są przewodami instalacji chłodzącej. wewnątrz domu. Oba ścianie, pod sufitem bądź przy podłodze. Część wewnętrzną można montować na Część zewnętrzną umieszcza się na ścianie lub na dachu domu.

Klimatyzatory te dostępne są w multisplit (jedna wersji monosplit (jedna część zewnętrzna i wewnętrzna) oraz część zewnętrzna i kilka wewnętrznych, np. dual split - jedna zewnętrzna i dwie wewnętrzne). Montując klimatyzator typu multisplit, można schładzać oddzielnie kilka pomieszczeń w różnym czasie.

Jednostki wewnętrzne

Klimatyzatory w zależności od rodzaju jednostki wewnętrznej można montować na różne sposoby. Dostępne są następujące ich rodzaje.

Ścienne. Montuje się je na ścianie w niewielkiej odległości od sufitu. Klimatyzatory te są najczęściej kupowane spośród wszystkich dostępnych rodzajów ze względu na duży wybór i estetyczne wykończenie. Mają również najbardziej rozbudowaną automatykę i wiele dodatkowych funkcji.

Kasetonowe. Montowane są na suficie. Jednostka wewnętrzna dopasowana jest do stelaża sufitu podwieszanego. Dzięki temu urządzenie można dopasować do każdego wnętrza, a powietrze rozprowadzane jest równomiernie w całym pomieszczeniu. Występują jako jedno-, dwu- lub czterokierunkowe. Najlepsze są czterokierunkowe, ponieważ powietrze jest rozprowadzane tak samo po całym pomieszczeniu.

Ścienno-przysufitowe. Montuje się je bezpośrednio do stropu lub ściany. Cechą, która wyróżnia klimatyzatory podsufitowe, jest to, że rozprowadzają powietrze pod płaszczyzną sufitu. Eliminuje to powstawanie przeciągów, ponieważ płynące początkowo z dużą prędkością pod sufitem powietrze zwalnia, aby łagodnie opłynąć pomieszczenie.

Przysufitowe. Można je zamontować pod sufitem, we wnękach podokiennych lub na strychach.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

  • Klimatyzatory - w sypialni czy salonie? amoniak2 03.06.08, 18:26

    zdecydujmy się w końcu : żyjemy ekologicznie czy nie? »

  • Klimatyzatory - w sypialni czy salonie? jolanta_32 15.10.08, 13:03

    a ja w domu mam klimatyzator i jestem zadowolona. W lecie naprawdę przydajesię, a dodatkowo ma funkcje grzania, więc jest to fajna opcja :) Wisi sobie wsalonie - wygląd ma genialny. »

  • Klimatyzatory - w sypialni czy salonie? latino-lover 17.10.08, 20:01

    W mieszkaniu, albo w domu najlepiej zastosowac klime na cale mieszkanie, ajesli nie... hmm to mysle ze lepiej zastosować klime w sypialni. Sam mam wsypialnij klimatyzator firmy LG, jednej z »

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych