Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak poprawić ciąg w kominie

Tekst: Łukasz Darłak Beata Zielińska

Słaby ciąg w kominie może być przyczyną niepełnego spalania paliw, cofania się dymu i spalin, a także przerwania pracy urządzenia grzewczego. Ciąg można jednak poprawić, montując nasadę lub wyciąg spalin.

10.06.2005 WARSZAWA WILANOW LADNY DOM NASADY KOMINOWE KOMINY KOMIN FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA
Gdy nie ma wiatru, żadna nasada kominowa nie wytworzy ani nie wzmocni ciągu w przewodzie spalinowym lub dymowym
Fot. Wojciech Surdziel / AG
Częstym powodem złego funkcjonowania kominka lub kotła w domu jest niewłaściwy ciąg w kominie. Może on nie wystarczać do tego, by spaliny były skutecznie usuwane przez komin na zewnątrz domu. Dym cofa się wówczas do pomieszczeń, w kominku lub kotle na paliwa stałe trudno rozpalić ogień, a w kotle gazowym nie dochodzi do zapłonu palnika. Z kolei za duży ciąg powoduje zbyt szybkie spalanie się paliwa, przez co więcej ciepła ucieka przez komin.

Odprowadzanie spalin z większości urządzeń grzewczych (poza podgrzewaczami wody oraz kotłami z zamkniętą komorą spalania i kondensacyjnymi) odbywa się w sposób grawitacyjny. Gorące spaliny są lżejsze od powietrza i unoszą się do góry. Zatem naturalny ciąg kominowy jest wynikiem różnicy gęstości spalin we wlocie do komina i powietrza na zewnątrz domu. Latem jest najsłabszy, a zimą - najsilniejszy. Znaczny wpływ na odpowiedni ciąg ma też wiatr, który może go osłabić lub poprawić.

Sposoby poprawy ciągu w kominie

Jeżeli przyczyną braku ciągu w kominie jest jego zabrudzenie, zwężające przekrój komina, wówczas wystarczy wezwać kominiarza, aby wyczyścił komin. Gdy komin jest nieszczelny, pomoże montaż wkładu ze stali kwasoodpornej. Taki wkład przyda się również, jeśli komin jest za niski lub jego wylot znajduje się poniżej kalenicy dachu. Wtedy stalowy wkład o odpowiedniej długości wydłuży komin tak, aby jego zakończenie znajdowało się na odpowiedniej wysokości. Pamiętajmy, aby przedłużenie komina było zaizolowane termicznie, w przeciwnym razie zamiast wzmocnić ciąg, osłabi go. Czasami wystarczy zamontować specjalne urządzenia wspomagające ciąg - nasadę lub mechaniczny wyciąg spalin. Jednak ich zakup i montaż warto powierzyć doświadczonemu kominiarzowi.

Nasady kominowe

Wykorzystują one energię wiatru do wytworzenia podciśnienia w przewodzie kominowym, na którym są instalowane. Dzięki temu, nasady nie tylko chronią kominy dymowe i spalinowe przed niekorzystnym działaniem wiatru, ale jeszcze dodatkowo poprawiają w nich ciąg.

Zgodnie z przepisami, ich montaż jest zalecany we wszystkich domach usytuowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem, czyli na terenach górskich i w pasie nadmorskim (wieją tu często bardzo silne wiatry o zmiennych kierunkach). Warto je również montować, gdy dom stoi w sąsiedztwie wysokich drzew lub budynków, bądź wylot komina znajduje poniżej kalenicy dachu. Nasady na przewody odprowadzające dym z kominka lub kotła na paliwa stałe, a także spaliny z kotła gazowego, powinny być wykonane ze stali kwasoodpornej. Jeśli będą zrobione ze stali ocynkowanej, nie wytrzymają dłużej niż jeden sezon grzewczy. Najczęściej ulegają przepaleniu lub rdzewieją, więc zamiast wspomagać ciąg, blokują wylot komina.

Do wyboru mamy nasady stałe i samonastawne. Obrotowe, poza nielicznymi wyjątkami, montuje się przede wszystkim na przewodach wentylacyjnych.

Stałe.(zdjęcie) Nie zmieniają swego położenia w stosunku do wiejącego wiatru. Choć urządzenia te, w zależności od ich producenta, mogą mieć różną budowę, to ich działanie polega zawsze na wykorzystaniu zjawiska podciśnienia po zawietrznej stronie przesłony, którą opływa wiatr. Stosuje się je do wzmocnienia ciągu na przewodzie spalinowym.

Samonastawne.(zdjęcie) Obracają się pod wpływem wiatru, w kierunku z którego wieje. W ten sposób osłaniają dużą powierzchnią kołpaka (czaszy) wylot przewodu kominowego i wytwarzają podciśnienie proporcjonalne do prędkości wiejącego wiatru. Są zatem znacznie skuteczniejsze od stałych. Montuje się je na przewodach spalinowych i dymowych.

Wyciąg mechaniczny

To bardzo skuteczne, choć znacznie droższe rozwiązanie niż nasady. Urządzenia te zapewniają odpowiedni ciąg niezależnie od średnicy i wysokości komina, usytuowania budynku oraz wahań temperatury otoczenia. Umieszcza się je, podobnie jak nasady, na wylocie komina. Spaliny zasysane są przez otwór znajdujący się w podstawie wentylatora i wyrzucane na zewnątrz przez obracający się wirnik. Producenci mechanicznych wyciągów oferują specjalnie dopasowane sterowniki ręczne lub elektroniczne, które regulują pracę wentylatora.

Mechaniczne wyciągi wykonuje się z odpornego na korozję odlewu aluminiowego, ze specjalną powłoką wykończeniową lub ze stali kwasoodpornej. Aby działały muszą, być zasilane prądem o napięciu 230 V.

Na rynku znajdziemy wyciągi dostosowane do wzmocnienia ciągu w przewodzie z kominka lub kotła na paliwa stałe oraz z kotła gazowego.

Zbyt duży ciąg kominowy

Słaby ciąg to niejedyny problem, jaki może wystąpić w przewodzie kominowym. Może też dojść do sytuacji odwrotnej, czyli ciągu zbyt silnego. Ma to miejsce najczęściej wtedy, kiedy komin jest za wysoki lub jego przekrój jest zbyt duży w stosunku do wielkości paleniska kominka lub mocy kotła. Skutkiem tego jest zbyt szybkie spalanie paliwa, przez co duża ilość ciepła ucieka przez komin, więc sprawność urządzeń grzewczych znacząco spada. Do stabilizacji ciągu stosuje się regulator ciągu. Montuje się go zwykle na czopuchu (odcinku przyłączeniowym od kominka lub kotła do komina). Kosztuje około 180 zł.

Nasady kominowe oraz mechaniczne wyciągi spalin oferują:

- DARCO, www.darco.com.pl, tel. 14 680 90 00

- DOSPEL, www.dospel.pl, tel. 34 365 98 43

- KRATKI.PL, www.kratki.com, tel. 48 340 10 00

- KOPERFAM, www.koperfam.pl, tel. 22 494 34 05

- SYSTEMAIR, www.systemair.pl, tel. 22 703 50 00

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Jak poprawić ciąg w kominie