Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wewnętrzne schody betonowe - sposoby wykończenia

Małgorzata Krośnicka, konsultacja: Anna Dydek

Poszczególne części schodów - stopnice, podstopnice i cokoły - można wykończyć jednym materiałem lub zastosować różne okładziny. Decydując się na konkretne rozwiązanie, nie należy kierować się jedynie względami estetycznymi. Trzeba także wziąć pod uwagę miejsce, w którym znajdują się schody, ich kształt i bieg oraz sposób wykończenia podłogi w bezpośrednio sąsiadujących pomieszczeniach.

08.2000 WARSZAWA , HOL - STYLOWE LUSTRO, SCHODY, NOWOCZESNA KONSOLA FOT. WLODZIMIERZ OKONSKI PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 1(136) - 1.2003
40 zł/m2 - liczą sobie fachowcy za położenie na schodach płytek ceramicznych
Fot. Włodzimierz Okoński
Wymiana okładzin stopni

Drewno. To jeden z droższych materiałów na okładzinę schodów, ale warto pamiętać, że ma wiele zalet. Drewno jest sprężyste, trwałe, daje uczucie ciepła i łatwo się obrabia, więc można je dopasować do kształtu i wymiarów stopni. Do wykończenia schodów używa się tylko drewna litego pierwszej klasy. Drewno na stopnice powinno być twarde i odporne na ścieranie (takie właściwości ma np. buk, dąb, jesion). Na podstopnice i cokoły można wykorzystać drewno gatunków iglastych (np. sosny, świerku).

Jednolite schody drewniane możemy też uatrakcyjnić, łącząc drewno z innymi materiałami. Często drewniane okładziny stosuje się tylko na powierzchni stopni, natomiast podstopnice tynkuje się, maluje albo wykańcza płytą drewnopochodną.

Wykładziny. Niezbyt kosztownym sposobem na wykończenie schodów żelbetowych jest pokrycie ich wykładziną dywanową. Jest miękka, sprężysta, łatwo się ją układa. Ma jednak również wady - odkurzanie schodów może być kłopotliwe, zwłaszcza gdy wykładzina ma długie runo (a taka jest atrakcyjniejsza wizualnie); ponadto z czasem powierzchnia przędzy będzie się ubijać i wycierać.

Aby schody były bezpieczne, wykładzina powinna być bardzo starannie przyklejona do stopni. Są dwie metody montażu. Wykładzinę w jednym kawałku można przykleić do stopni oraz podstopnic i zabezpieczyć metalowymi profilami. Drugi sposób to docinanie jej na wymiar stopni i przyklejanie na każdym z osobna.

Wykończenie podstopnic

Jeżeli podstopnice wykończymy jasnym kolorem, schody uzyskają optyczną lekkość. Możemy do tego celu użyć białej cementowej zaprawy szpachlowej, która jest bardziej odporna na zarysowania i uderzenia od szpachli gipsowych. Zaprawę taką rozprowadza się równomiernie stalową pacą, a następnie wygładza i zaciera na gładko. Po wyschnięciu powierzchnia wykonana z masy szpachlowej jest biała, ale należy ją dodatkowo pomalować odporną na zmywanie farbą silikonową.

Uwaga! Farbą można pokryć nie tylko podstopnice, ale również same stopnie. Nie jest to jednak trwała metoda wykończenia schodów. Przed pomalowaniem stopnie należy pokryć zatartą na gładko zaprawą cementową z domieszką twardego kruszywa lub zabezpieczyć je gotowym preparatem utwardzającym powierzchnię betonu.

Kamień naturalny. Najczęściej jest to marmur, ale okładzina schodów może być wykonana także z granitu, bazaltu czy twardych wapieni. Kamień jest ceniony za odporność i trwałość. Trzeba jednak pamiętać, że wnosi do wnętrz specyficzny klimat - wykończone kamieniem schody w małym domu mogą wyglądać zbyt monumentalnie. Sposobem na uniknięcie takiego wrażenia jest połączenie kamiennych okładzin z innym materiałem, chociażby z drewnem, lub użycie tego samego kamienia w dwóch kolorach.

Do przyklejania płytek z marmurów naturalnych i syntetycznych oraz niektórych nasiąkliwych odmian kamienia naturalnego należy używać specjalnych zapraw, zawierających biały cement, które nie powodują przebarwień. Jak zawsze, należy pamiętać o dokładnym przygotowaniu podłoża - zadbać o to, by było ono suche, wyrównane i dokładnie oczyszczone.

Po ułożeniu, kamienne okładziny warto zabezpieczyć impregnatem, który będzie chronił je przed trwałym zabrudzeniem. Najlepiej, jeśli doborem preparatu i samą impregnacją zajmie się kamieniarz. Czynność tę trzeba powtarzać co kilka lat.

Płytki ceramiczne. Są praktyczne, bo trwałe i łatwe do czyszczenia. Nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie bez znaczenia jest też spory wybór kolorów i wzorów. Najczęściej jako wykończenie stopni stosuje się terakotę lub gresy (pamiętajmy jednak, że są dość twarde, przy docinaniu sporo płytek się niszczy). Na schodach nie zaleca się układania gresów polerowanych, które mają gładką, śliską powierzchnię. Jeśli koniecznie chcemy wykończyć stopnie takimi płytkami, przy krawędziach stopni powinny one być zmatowione lub zabezpieczone specjalnym profilem. Warto wybierać płytki w wersji przeznaczonej na schodowe okładziny - ich powierzchnie mają antypoślizgowe wykończenie, a krawędzie wyprofilowane noski, chroniące narożnik stopnia i podstopnicy.

Do klejenia typowych płytek ceramicznych stosuje się uniwersalną zaprawę. Jeżeli są to płytki wielkoformatowe, należy użyć zaprawy uelastycznionej. Natomiast do gresów - zaprawy do tego typu płytek. Płytki ceramiczne można wykorzystać zarówno na stopnice, jak i podstopnice, do wykończenia krawędzi schodów stosuje się listwy ceramiczne - cokoły.

Nowa balustrada

Balustrady wykonuje się z różnych tworzyw: drewna, stali, kutego żelaza, mosiądzu, a także szkła. Często w jednej schodowej poręczy połączonych jest kilka materiałów. Poręcze, zwane też pochwytami (mocowane do ścian klatki schodowej) bywają sprzedawane, w formie gotowej (cena ok. 150 zł/m.b.), do samodzielnego montażu. Balustrady (kotwione w stopniach lub w bocznej krawędzi biegu schodów) są natomiast wykonywane na zamówienie. Ich cena zależy od materiału (np. drewniane kosztują od 250 zł/m.b., stalowe 350 zł/m.b., szklane ok. 500 zł/m.b.) i stopnia skomplikowania wzoru. Zapłacić trzeba także za montaż - ok. 40 zł/m.b.

2000 zł - za tę kwotę można wykonać:

- drewniane okładziny 15 stopni,

- kamienne okładziny 13 stopni,

- balustradę drewnianą o dł. 8 m.b.

Słowniczek:

- stopnica - część pozioma stopnia schodów, na której stawiany stopy;

- podstopnica - pionowa część stopnia (jego przód), jeśli jest zabudowana, podczas wędrówki po schodach zwykle uderzamy w nią czubkiem butów.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Wewnętrzne schody betonowe - sposoby wykończenia