Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wyregulować szurające drzwi?

Małgorzata Krośnicka, Bogdan Rozbicki

Regulacja drzwi wewnętrznych? Drzwi, zwłaszcza te ciężkie, wykonane z litego drewna, służą długo i zwykle bezproblemowo. Ale zdarza się, że po latach użytkowania dolna krawędź skrzydła zaczyna szurać po podłodze albo skrzydło niedokładnie przylega do ościeżnicy. Teoretycznie nie ma usterki prostszej do naprawy, niż właściwe ustawienie drzwi w świetle ościeżnicy. W praktyce bywa różnie. Ale wciąż jest to łatwe zadanie.

Regulacja drzwi wewnętrznych
Regulacja drzwi wewnętrznych
Fot. Shutterstock/sima

Regularna konserwacja drzwi wejściowych pomoże zachować ich wydajność i wydłużyć żywotność. Zaleca się regulację drzwi 2 razy w roku.

Regulacja drzwi wewnętrznych

Aby uniknąć częstych napraw, podczas montażu drzwi wewnętrznych należy zmierzyć ciężar skrzydła i nośność zawiasów. W przypadku przekroczenia dopuszczalnego obciążenia zawiasy zaczną opadać, a sam zamek zaczyna się klinować. Regulacja drzwi jest konieczna w przypadku następujących problemów:

  • Podczas zamykania zamka należy użyć siły.
  • Podczas ruchu konstrukcja skrzypi.

W drzwiach pojawia się luka. Szczelina może powstać w wyniku zużycia uszczelki lub przekrzywienia zamka.
Proste rozwiązania – smarowanie ruchomych części czy wymiana uszczelki nie zawsze pomaga, dlatego w trudnych przypadkach trzeba wymienić zamek.

Regulacja drzwi zewnętrznych

Jeśli drzwi zewnętrzne się nie domykają, regulacja drzwi polega na wymianie podkładki. Dobiera się je o większej lub mniejszej grubości, dopasowując położenie skrzydła drzwiowego. Niektóre zawiasy z kulką u góry posiadają śrubę regulacyjną. Odkręcając ją, podnosimy nieco drzwi, przekręcając - opuszczamy.

Regulacja drzwi wejściowych

Konstrukcja drzwi z prostymi zawiasami może z czasem ugiąć się pod wpływem znacznego ciężaru. Regulacja metalowych drzwi wejściowych w takich przypadkach sprowadza się do montażu podkładki. Musi być dobrana zgodnie ze średnicą szpilki, aby nie ocierała się o osłonę. Drzwi należy zdjąć. Podkładka musi być wykonana ze stali, aby wytrzymać obciążenie. 

Regulacja zawiasów drzwi

Kłopot, jak to często bywa, zaczyna się od nadmiaru. Niegdyś, w drzwiach wewnętrznych mocowano jeden typ zawiasów. W nich za prawidłowe położenie skrzydła wobec ościeżnicy odpowiadało właściwe wkręcenie gwintu zawiasu w skrzydło lub ościeżnicę. Natomiast ustawienie w stosunku do podłogi można było regulować, umieszczając w zawiasach podkładki o odpowiedniej grubości.

Obecnie producenci okuć nie poprzestają na tak prostych rozwiązaniach. We współcześnie produkowanych drzwiach montuje się zawiasy z regulacją w trzech kierunkach (zwane 3D), a także niewidoczne - do skrzydeł bezprzylgowych.

Regulacja drzwi wewnętrznych - Jakie zawiasy do drzwi?

Zawiasy powinny być dopasowane nie tylko do materiałów, z jakich wykonane są drzwi, ale też do rodzaju ich konstrukcji.
  • Zawiasy nawierzchniowe. Jest to typowe rozwiązanie stosowane w drzwiach przylgowych. Czopy zawiasów są widoczne między skrzydłem a ościeżnicą. Okucia takie mają regulację w trzech płaszczyznach.

  • Zawiasy chowane. To nowoczesne i nieco droższe rozwiązanie stosowane w drzwiach bezprzylgowych. Takie skrzydło, jak sama nazwa wskazuje, nie ma wyprofilowanego felcu, a jego krawędź ma kształt prostokąta. Uzyskujemy dzięki temu efekt jednej, zlicowanej płaszczyzny, a zawiasy są ukryte w opasce maskującej.

    Poza estetyką drzwi wewnętrzne w wersji bezprzylgowej z dobrej klasy zawiasami krytymi są niezawodne, mają maksymalny kąt otwarcia do 180°. Można je też oczywiście regulować w trzech płaszczyznach.

Regulacja drzwi wewnętrznych - liczba zawiasów w drzwiach

Okucia zawsze dobiera się do ciężaru skrzydeł. Skrzydła drzwiowe, w których wypełnieniem jest "plaster miodu" (czyli lekki kartonowy szkielet) mają najczęściej dwa zawiasy. Większej liczby mocowań wymagają znacznie cięższe drzwi wzmocnione, na przykład stabilizowane płytą wiórowo-otworową lub wykonane z litego drewna i szkła - w nich używa się trzech zawiasów. Takiego mocowania wymagają również skrzydła o niestandardowej szerokości na przykład 100 czy 120 cm.

Jak wyregulować drzwi?

Regulacja jest konieczna, gdy drzwi samoczynnie się otwierają lub zamykają, bądź podczas ruchu dolna krawędź skrzydła ociera o posadzkę.

  • Najprostsze zawiasy. Skrzydło ustawia się w poziomie, wkręcając gwint zawiasu w ościeżnicę lub wykręcając z niej; w pionie - poprzez założenie podkładek.

  • Nowsze modele. Reguluje się wyłącznie przez dokręcanie lub odkręcanie dwóch śrub (do ustalenia ich położenia potrzebny jest klucz imbusowy - 3, 4 lub 5 mm).

    Otwory do regulacji zwykle ukryte są pod plastikowymi zaślepkami, które zsuwa się z zawiasu. Górny otwór, umiejscowiony od strony ościeżnicy, służy do płynnej regulacja docisku uszczelki, czyli dociśnięcia skrzydła do ościeżnicy. Nie powinniśmy dociskać jej na ścisk, lecz zachować 0,5 mm rezerwy.

    Druga śruba służy do regulacji pionowej, czyli podnoszenia lub opuszczania skrzydła względem podłogi. Zakres regulacji wynosi: podnoszenie - około 3-4 mm, opuszczanie - 2-3 mm. Jeśli potrzebna jest regulacja w większym zakresie, trzeba sprawdzić poprawność zamocowania ościeżnicy i - ewentualnie - dokręcić mocujące ją dyble.

    Uwaga! Regulację w pionie zawsze przeprowadzamy przy zamkniętych drzwiach.

  • Zawiasy 3 D. W nich do regulacji położenia skrzydła mamy cztery otwory. W jednym z nich znajduje się śruba kontrująca, którą trzeba poluzować, by móc ustawić położenie poziome skrzydła wobec ościeżnicy. Kolejna śruba (zwykle znajduje się ona w otworze najbliżej środka zawiasu) służy do regulacji odległości skrzydła od ościeżnicy, czyli docisku. To ważne, jeśli nasze drzwi wyposażone są w uszczelkę - z czasem między nią a drzwiami powstaje szczelina, którą warto zniwelować; regulacja przydaje się też wtedy, gdy wymieniamy uszczelkę na nową.

    Trzeci wymiar, w jakim możemy ustawiać skrzydło, to ustawienie względem podłogi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wyregulować szurające drzwi?