Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odkurzacz centralny bez obaw

Odpowiada Maciej Lichterowicz

Buduję dom i chciałabym zamontować odkurzacz centralny, słyszałam bowiem, że usuwa alergeny. Obawiam się jednak, czy w rurach nie będą gromadzić się jakieś szkodliwe mikroorganizmy. Czy montaż odkurzacz można podzielić na kilka etapów i czy można użyć go do usunięcia resztek gruzu i pyłu po budowie? Danuta S., Łódź.

Bmontaz instalacji centralnego odkurzaczafot. Grzegorz Otwinowski
Montaż instalacji odkurzacza centralnego
Fot. Grzegorz Otwinowski
Czy odkurzacz centralny usuwa alergeny z domu

Podczas sprzątania domu odkurzaczem centralnym nie wzniecamy kurzu, jaki unosi się, chcąc nie chcąc, podczas tradycyjnego odkurzania. Powietrze zassane z brudem, kurzem, roztoczami i innymi alergenami trafia najpierw do sieci przewodów ukrytych w ścianach, a stamtąd do jednostki centralnej. W niej po przefiltrowaniu usuwane jest na zewnątrz budynku, a nie z powrotem do pomieszczenia, w którym odkurzamy. Dzięki takiemu sposobowi działania odkurzaczowi centralnemu nie dorównuje żaden z odkurzaczy przenośnych, nawet wodny, ponieważ żaden z filtrów, w jakie się je wyposaża, nie jest w 100% skuteczny. Zatem powietrze we wszystkich pomieszczeniach jest czyste, bez nieprzyjemnego, specyficznego zapachu. Zmniejszają się tym samym powody do kaszlu i innych reakcji alergicznych.

Czy mikroorganizmy nie rozmnażają się w rurach

Do wykonania instalacji przewodów ssących stosuje się specjalnej odmiany rury i kształtki z PVC. W odpowiednio zaprojektowanej instalacji prędkość przepływu powietrza w rurach przekracza 100 km/h. Oznacza to, że siła porywania jest tak duża, iż żadne zanieczyszczenia ani mikroorganizmy nie przykleją się do ścian przewodów instalacyjnych.

Nie trzeba też obawiać się montażu centralnego odkurzacza w kontekście problemów, jakie występują w instalacji wentylacyjnej, nie mówiąc już o klimatyzacyjnej. W odkurzaczu centralnym powietrze z przewodów usuwane jest na zewnątrz i nie dostaje się do wnętrza domu. Natomiast przewodami wentylacyjnymi i klimatyzacyjnymi powietrze wdmuchiwane jest do pomieszczeń. Największym wrogiem tych systemów jest wilgoć, która może dostać się np. z nawilżaczy powietrza i spowodować rozwój bakterii niebezpiecznych dla zdrowia. Nawet gdy chcemy odkurzaczem centralnym usunąć rozlaną wodę, to używa się do tego odpowiednich separatorów płynów, więc instalacja nadal pozostanie sucha.

Czym różnią się między sobą odkurzacze centralne

Istnieją dwa rodzaje jednostek centralnych: kompaktowe oraz typu split. Te pierwsze mają w jednej obudowie wszystkie elementy - silnik, filtr (separator zanieczyszczeń) oraz zbiornik na kurz. Jednostki typu split są zbudowane modułowo, co umożliwia oddzielne zamontowanie separatora i silnika. W wyniku takiego rozdzielenia wygospodarowano miejsce na dodatkowy filtr do włosów. Dzięki temu wyeliminowano problem zapychania się odkurzacza włosami i drobnym pyłem, który może być uciążliwy na przykład w jednostkach z workami odwróconymi.

W mniejszych niepodpiwniczonych domach jednostkę centralną umieszcza się w garażu. Jest tu bowiem zapewniony łatwy dostęp do urządzenia. Inne dogodne miejsce to zamknięte pomieszczenie techniczne lub kotłownia. Umieszczenie tam jednostki centralnej gwarantuje, że hałas przez nią generowany nie będzie uciążliwy dla mieszkańców.

Dlaczego warto wykonać instalację odkurzacza w dwóch etapach

Odkurzacz centralny to nie tylko jednostka centralna, czyli stacjonarne urządzenie wytwarzające podciśnienie w całej instalacji, ale również sieć przewodów łączących go z gniazdami ssawnymi. W nowo budowanym domu przewody prowadzi się zazwyczaj w ścianach i wylewkach podłóg, więc ich montaż powinien być przeprowadzony podczas wykonywania innych instalacji, takich jak: ogrzewanie, kanalizacja czy instalacja elektryczna. W pierwszym etapie układa się zatem: rury łączące jednostkę centralną z gniazdami ssawnymi; przewód wyprowadzający powietrze na zewnątrz domu, zakończony wyrzutnią powietrza; elektryczną instalację sterującą, która zapewni zdalne włączanie i wyłączanie odkurzacza.

Zakłada się również specjalne zaślepki zabezpieczające system odkurzania centralnego przed zabrudzeniem w czasie wykonywania prac wykończeniowych (tynkowania, malowania, układania podłóg).

Następny etap to zakup i montaż jednostki centralnej, gniazd ssawnych i pozostałych akcesoriów. Warto z nim poczekać do czasu, gdy wyposażamy dom w sprzęt AGD i meble. Powodów jest kilka. Najważniejszy to taki, że odkurzacza nie wolno używać do usuwania gruzu, resztek cementu i suchych zapraw, co mogłoby się zdarzyć, jeśli dom jest jeszcze wykańczany. Poza tym na kupione urządzenie, z którego nie korzystamy i tak upływa gwarancja. Nie bez znaczenia jest również i to, że podział inwestycji na raty umożliwia rozłożenie wydatków w czasie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Odkurzacz centralny bez obaw