Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odkurzacz centralny: najczęstsze awarie

Maciej Lichterowicz

Odkurzacz centralny, poza koniecznością opróżniania zbiornika na kurz i ewentualnego czyszczenia filtrów nie wymaga bieżącej obsługi. Jednak nie oznacza to, że - jak przy każdym innym urządzeniu - nie mogą zdarzyć się sytuacje nieprzewidziane, które wymagają naszej (lub cudzej) interwencji.

odkurzacz centralny
Uszkodzenia odkurzacza zdarzają się rzadko. Regularne opróżnianie worka na kurz i wymiana filtrów oraz użytkowanie urządzenia zgodnie z zaleceniami producenta, to gwarancja jego długiej i bezawaryjnej pracy.
Fot. Beam
Kompletny system centralnego odkurzania składa się z kilku podstawowych elementów:

- jednostki centralnej, zamontowanej w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub kotłowni;

- sieci przewodów ukrytych w ścianach; x gniazd ssawnych zamontowanych w pomieszczeniach mieszkalnych;

- zestawu do sprzątania, w skład którego wchodzi wąż giętki (podobny do tego w odkurzaczach przenośnych), którego długość wynosi zwykle 9 metrów, oraz najróżniejsze końcówki (na przykład do dywanów, mebli, żaluzji, klawiatury).

Dodatkowym elementem systemu są automatyczne szufelki, które pełnią funkcję szczelinowych gniazd ssawnych; montuje się je tuż przy powierzchni podłogi, co pozwala wmiatać zanieczyszczenia zwykłą miotłą wprost do instalacji odkurzacza centralnego.

Choć odkurzacz centralny nie jest skomplikowanym urządzeniem, to od czasu do czasu mogą pojawić się problemy z jego eksploatacją. Na szczęście, z większością z nich można poradzić sobie samemu.

Przepełniony zbiornik na kurz

Odkurzacze centralne magazynują zebrany w czasie sprzątania kurz w przeznaczonym do tego celu pojemniku. Należy go co jakiś czas (zależnie od jego wielkości i ilości zbieranych zanieczyszczeń) opróżniać (zdjęcie). Producenci zalecają opróżnianie go raz na 3-4 miesiące. W praktyce zwykle bywa tak, że użytkownicy zaglądają do pojemnika dopiero wtedy, gdy moc odkurza spadnie.

Jeśli więc zauważymy, że odkurzacz słabiej ciągnie, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy pojemnik na kurz nie jest przepełniony.

Zapchany filtr odkurzacza

Przyczyną spadku wydajności odkurzacza centralnego mogą być też zapchane filtry, które zabezpieczają silnik urządzenia przed kurzem. Sposób czyszczenia filtrów jest różny, zależnie od rodzaju odkurzacza. W urządzeniach typu:

- split (czyli o konstrukcji modułowej) - wystarczy wyrzucić zebrane zanieczyszczenia, zgromadzone w osobnym filtrze drugiego stopnia, zwanym dodatkowym filtrem włosów;

- kompakt - należy wyjąć i oczyścić filtr kartrydżowy lub płaski filtr elektrostatyczny. Jeśli odkurzacz ma zamontowany na stałe samoczyszczący worek odwrócony (który pełni funkcję filtra), należy go wytrzepać.

Uwaga! Producenci nie zalecają jednak demontażu worka odwróconego w celu czyszczenia. Po odpięciu zbiornika na kurz, należy owinąć spód odkurzacza workiem foliowym; ochronimy w ten sposób pomieszczenie przed zabrudzeniem.

Uszkodzone gniazdo lub włącznik

Odkurzacz centralny uruchamia się automatycznie (po włożeniu węża do gniazda) lub za pomocą włącznika znajdującego się w jego rękojeści. Jeśli urządzenie nie chce się włączyć, należy sprawdzić, czy nie obluzowały się przewody sterujące, które powinny być przykręcone do gniazda. Naprawę włącznika na uchwycie węża trzeba natomiast zgłosić do serwisu; nie należy tego robić samodzielnie.

Zapchana lub uszkodzona instalacja centralnego odkurzania

Prawidłowo wykonana instalacja nie powinna się zapchać. Jej specjalna konstrukcja (na przykład gniazda ssące z przewężeniem przy wlocie) zabezpiecza ją przed zassaniem przedmiotów, które mogłyby utknąć w przewodach. Niemniej jednak, jeśli już zdarzy się tak, iż na przykład zostanie zassana duża torebka foliowa, po czym utknie gdzieś w rurach schowanych w ścianach, instalację należy udrożnić. Można to zrobić:

- podłączając zwykły odkurzacz od strony gniazda ssawnego i spróbować zassać zanieczyszczenia z rury z powrotem do gniazda;

- wkładając wąż giętki do gniazda, w którym nie ma przepływu powietrza (lub jest, ale za słaby), zablokować ręką końcówkę węża, a po chwili szybko ją odsłonić. Czynność tę należy powtórzyć kilkakrotnie;

- wykorzystując tradycyjną sprężynę hydrauliczną małej średnicy. Prace trzeba wykonywać delikatnie, by nie porysować wewnętrznych powierzchni rur instalacyjnych.

Uwaga! W czasie udrażniania jednostka centralna powinna być włączona.

Najgorsza z możliwych awarii to uszkodzenie z zewnątrz przewodów instalacyjnych. Należy więc uważać, by przy wbijaniu gwoździ lub wkrętów w ścianę nie przebić rury instalacji odkurzacza. W takiej sytuacji trzeba będzie poprosić o pomoc specjalistyczną firmę.

Awarie zdarzają się częściej, jeśli przewody są ułożone w niewłaściwy sposób (schemat). Prowadząc instalację centralnego odkurzania, należy unikać zmian kierunku pod kątem prostym. Są one bowiem nie tylko źródłem znacznych oporów hydraulicznych, ale i miejscami, gdzie bardzo często tworzą się zatory.

Awaria jednostki centralnej odkurzacza

Jednostka centralna wyposażona jest w bezobsługowe silniki, które - pod warunkiem prawidłowej eksploatacji odkurzacza - nie wymagają serwisowania. Awarie zdarzają się głównie w wyniku sprzątania takim odkurzaczem gipsów i tynków po budowie oraz w razie zniszczenia lub rozerwania filtrów.

Wymiana silnika nie jest czynnością kłopotliwą dla osoby ze smykałką techniczną; osoba bez doświadczenia powinna jednak zlecić to serwisowi.

Po kilku latach eksploatacji może zajść konieczność wymiany szczotek w silniku - to też zadanie dla fachowca.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Odkurzacz centralny: najczęstsze awarie