Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podłoże do paneli podłogowych - ważna rzecz

Tekst: Beata Kostrzewa

Niezależnie od tego czy montujemy podłogę na klej czy bez niego, podłoże pod panele podłogowe musi być czyste, mocne (nie może kruszyć się ani pylić), równe i suche.

Warstwy podłoża pod panelami podłogowymi
Warstwy podłoża pod panelami podłogowymi
Fot. KOMFORT
Są dwie możliwości układania paneli - jako podłogę pływającą lub przyklejając je do podłoża. Gdy panele mają być układane jako podłoga pływająca, trzeba oddzielić je od podłoża folią izolacyjną i - ewentualnie - odpowiednio dobranym podkładem. Nie tylko zwiększa on trwałość paneli, ale też bardzo często jest warunkiem utrzymania gwarancji.

Folia paroizolacyjna zabezpiecza panele przed wilgocią z podłoża. Zawsze powinno się ją układać na świeżo wykonanych stropach żelbetowych lub wylewkach cementowych i anhydrytowych (gipsowych). Z wyborem rodzaju folii problemu raczej nie ma. Standardowo jest ona wykonana z polietylenu o grubości 0,2 mm. Zwykle ma szerokość 1,20 m.

Podczas układania jej kolejne arkusze powinny na siebie zachodzić co najmniej 20 cm, a skrajne trzeba także wywinąć na ściany. Dobrze też podkleić folię dwustronnymi taśmami do podłoża i między zakładami. Cena: około 3 zł/m.

Podkłady. Dzięki ich ułożeniu na folii paroizolacyjnej zostanie wytłumiony - lepiej lub gorzej - charakterystyczny stukot podczas chodzenia t. Oprócz tego eliminują nierówności podłoża do 4-5 mm. Gdy różnice są większe, przed zastosowaniem podkładu najlepiej wykonać cienką warstwę wylewki samopoziomującej. Oto najczęściej stosowane materiały podkładowe.

Papier karbowany występuje zazwyczaj w rolkach o szerokości 1-1,5 m. Wymaga bardzo równego podłoża. Niezbyt dobrze tłumi dźwięki, ale bardzo dobrze przewodzi ciepło, więc poleca się go na ogrzewanie podłogowe. Cena: 1-3 zł/m2.

Płyty z włókien drzewnych są dostępne w postaci prostokątnych arkuszy o grubości 5-7 mm. Eliminują nierówności i zapewniają dobrą izolację akustyczną. Przy układaniu mogą się kruszyć i pylić. Cena: 5-8 zł/m2.

Korek o grubości około 2 mm jest oferowany w rolkach lub prostokątnych arkuszach. Dobrze pochłania dźwięki, jest paroprzepuszczalny. Płyty są dość cienkie, po pewnym czasie na nierównym podłożu mogą się kruszyć. Cena: 8-10 zł/m2.

Polietylen - pianka zwykle o grubości 2-3 mm jest oferowana w rolkach. Niezbyt dobrze tłumi dźwięk. Jest cienka, więc z upływem czasu będzie się wykruszać. Cena: nie przekracza 2 zł/m2.

Polistyren ekspandowany (EPS) zazwyczaj ma grubość 3-7 mm i jest dostępny w postaci płyt lub rolek. Dobrze wygłusza oraz wyrównuje podłoża. Cena: 4-7 zł/m2.

Polistyren ekstrudowany (XPS) występuje najczęściej w postaci perforowanych mat lub rolek. Dobrze przewodzi ciepło, więc poleca się go na ogrzewanie podłogowe. Cena to 4-7 zł/m2.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Podłoże do paneli podłogowych - ważna rzecz