Podłoże do paneli podłogowych - ważna rzecz

Warstwy podłoża pod panelami podłogowymi

Warstwy podłoża pod panelami podłogowymi (Fot. KOMFORT)

Niezależnie od tego czy montujemy podłogę na klej czy bez niego, podłoże pod panele podłogowe musi być czyste, mocne (nie może kruszyć się ani pylić), równe i suche.
Są dwie możliwości układania paneli - jako podłogę pływającą lub przyklejając je do podłoża. Gdy panele mają być układane jako podłoga pływająca, trzeba oddzielić je od podłoża folią izolacyjną i - ewentualnie - odpowiednio dobranym podkładem. Nie tylko zwiększa on trwałość paneli, ale też bardzo często jest warunkiem utrzymania gwarancji.

Folia paroizolacyjna zabezpiecza panele przed wilgocią z podłoża. Zawsze powinno się ją układać na świeżo wykonanych stropach żelbetowych lub wylewkach cementowych i anhydrytowych (gipsowych). Z wyborem rodzaju folii problemu raczej nie ma. Standardowo jest ona wykonana z polietylenu o grubości 0,2 mm. Zwykle ma szerokość 1,20 m.

Podczas układania jej kolejne arkusze powinny na siebie zachodzić co najmniej 20 cm, a skrajne trzeba także wywinąć na ściany. Dobrze też podkleić folię dwustronnymi taśmami do podłoża i między zakładami. Cena: około 3 zł/m.

Podkłady. Dzięki ich ułożeniu na folii paroizolacyjnej zostanie wytłumiony - lepiej lub gorzej - charakterystyczny stukot podczas chodzenia t. Oprócz tego eliminują nierówności podłoża do 4-5 mm. Gdy różnice są większe, przed zastosowaniem podkładu najlepiej wykonać cienką warstwę wylewki samopoziomującej. Oto najczęściej stosowane materiały podkładowe.

Papier karbowany występuje zazwyczaj w rolkach o szerokości 1-1,5 m. Wymaga bardzo równego podłoża. Niezbyt dobrze tłumi dźwięki, ale bardzo dobrze przewodzi ciepło, więc poleca się go na ogrzewanie podłogowe. Cena: 1-3 zł/m2.

Płyty z włókien drzewnych są dostępne w postaci prostokątnych arkuszy o grubości 5-7 mm. Eliminują nierówności i zapewniają dobrą izolację akustyczną. Przy układaniu mogą się kruszyć i pylić. Cena: 5-8 zł/m2.

Korek o grubości około 2 mm jest oferowany w rolkach lub prostokątnych arkuszach. Dobrze pochłania dźwięki, jest paroprzepuszczalny. Płyty są dość cienkie, po pewnym czasie na nierównym podłożu mogą się kruszyć. Cena: 8-10 zł/m2.

Polietylen - pianka zwykle o grubości 2-3 mm jest oferowana w rolkach. Niezbyt dobrze tłumi dźwięk. Jest cienka, więc z upływem czasu będzie się wykruszać. Cena: nie przekracza 2 zł/m2.

Polistyren ekspandowany (EPS) zazwyczaj ma grubość 3-7 mm i jest dostępny w postaci płyt lub rolek. Dobrze wygłusza oraz wyrównuje podłoża. Cena: 4-7 zł/m2.

Polistyren ekstrudowany (XPS) występuje najczęściej w postaci perforowanych mat lub rolek. Dobrze przewodzi ciepło, więc poleca się go na ogrzewanie podłogowe. Cena to 4-7 zł/m2.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (1)
Podłoże do paneli podłogowych - ważna rzecz
Zaloguj się
  • Lipa Lipna

    0

    Nieścisłości w tym artykule spowodowały, że znacząco wydłużyły się moje poszukiwania odpowiedniego podkładu. Konkretnie: XPS bardzo słabo przewodzi ciepło sam z siebie i jest niezłym izolatorem ciepła w postaci zwykłych arkuszy podkładowych (powszechnie występujących), do ogrzewania podłogowego stosuje się podkłady perforowane i to dziurki "przewodzą" ciepło. XPS co najmniej równie dobrze wyrównuje podłoże i jest przy tym bardziej odporny mechanicznie niż EPS (czyli właściwie styropian) oraz nienasiąkliwy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX