Poprawny montaż okapu kuchennego

Planując zabudowę kuchni uwzględnijmy gniazdko, do którego podłączymy okap

Planując zabudowę kuchni uwzględnijmy gniazdko, do którego podłączymy okap (Fot. MASTERCOOK)

Aby okap dobrze spełniał swoją funkcję musimy zadbać, by został właściwie podłączony do wentylacji i zamocowany na odpowiedniej wysokości.
Zanim wybierzemy okap, który będzie pracował w trybie otwartym, powinniśmy sprawdzić, jakie wymiary mają kratki wentylacyjne. Urządzenia różnią się bowiem średnicą wylotu, czyli otworu, przez który odprowadzane są opary. Z reguły jest to 120 lub 150 mm (niektóre mają możliwość podłączenia rur o obu średnicach). Nie zaleca się redukowania średnicy rury łączącej wylot z kanałem wywiewnym, bo zmniejsza to wydajność urządzenia; zwiększa za to poziom wytwarzanego przez nie hałasu. Z tych samych powodów rurę najlepiej prowadzić z jak najmniejszą liczbą "zakrętów" - idealna sytuacja, to wlot kanału wentylacyjnego usytuowany w osi wylotu okapu. Ważna jest też odległość od kratki wentylacyjnej - nie powinna być większa niż 2 m.

Istotna jest wysokość zamocowania okapu. Zależy to od rodzaju płyty. Jeśli jest to płyta elektryczna - na wysokości nie mniejszej niż 65-70 cm nad polami grzejnymi, i 75-80 cm powyżej kuchenki zasilanej gazem.

Projektując kuchnię, trzeba zaplanować gniazdko elektryczne w pobliżu okapu (np. nad zwieńczeniem mebli).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (2)
Poprawny montaż okapu kuchennego
Zaloguj się
  • renatka_85

    0

    60 cm to absolutne minimum. Tutaj wyczytałam też: globalo.pl/poradnik/na-jakiej-wysokosci-zamontowac-okap/ ze za wysoko to też nie za dobrze, bo para się chłonąć nie będzie. A nisko? No też nie, bo wtedy zupa pójdzie do wentylacji xD xD

  • 0

    "Ważna jest też odległość od kratki wentylacyjnej - nie powinna być większa niż 2 m." Pojawia się tutaj moje pytanie, czy warto prowadzić odprowadzenie rur wentylacyjnych od okapu do kratki, gdy odległość wynosi 45 cm ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX