Poprawny montaż okapu kuchennego

Tekst: Piotr Krakowiak
11.06.2012 10:48
A A A
Planując zabudowę kuchni uwzględnijmy gniazdko, do którego podłączymy okap

Planując zabudowę kuchni uwzględnijmy gniazdko, do którego podłączymy okap (Fot. MASTERCOOK)

Aby okap dobrze spełniał swoją funkcję musimy zadbać, by został właściwie podłączony do wentylacji i zamocowany na odpowiedniej wysokości.
Zanim wybierzemy okap, który będzie pracował w trybie otwartym, powinniśmy sprawdzić, jakie wymiary mają kratki wentylacyjne. Urządzenia różnią się bowiem średnicą wylotu, czyli otworu, przez który odprowadzane są opary. Z reguły jest to 120 lub 150 mm (niektóre mają możliwość podłączenia rur o obu średnicach). Nie zaleca się redukowania średnicy rury łączącej wylot z kanałem wywiewnym, bo zmniejsza to wydajność urządzenia; zwiększa za to poziom wytwarzanego przez nie hałasu. Z tych samych powodów rurę najlepiej prowadzić z jak najmniejszą liczbą "zakrętów" - idealna sytuacja, to wlot kanału wentylacyjnego usytuowany w osi wylotu okapu. Ważna jest też odległość od kratki wentylacyjnej - nie powinna być większa niż 2 m.

Istotna jest wysokość zamocowania okapu. Zależy to od rodzaju płyty. Jeśli jest to płyta elektryczna - na wysokości nie mniejszej niż 65-70 cm nad polami grzejnymi, i 75-80 cm powyżej kuchenki zasilanej gazem.

Projektując kuchnię, trzeba zaplanować gniazdko elektryczne w pobliżu okapu (np. nad zwieńczeniem mebli).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZobacz także

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX