Sztablatura

redakcja
09.10.2013 13:19
A A A
Masę szpachlową trzeba nakładać cienkimi warstwami - grubość pojedynczej warstwy nie powinna przekraczać 1 mm

Masę szpachlową trzeba nakładać cienkimi warstwami - grubość pojedynczej warstwy nie powinna przekraczać 1 mm (Fot. Cedat)

Sztablatura jest to wygładzające wykończenie z gładzi gipsowej, które układa się na położonym wcześniej tynku cementowym, cementowo-wapiennym lub gipsowo-wapiennym.
Tynk ten musi być jednak równy, gdyż gładź - choć układa się ją w dwóch warstwach - jest dość cienka (łączna grubość dwóch warstw - ok. 2 mm). Po wyschnięciu i stwardnieniu zewnętrznej warstwy szlifuje się ją drobnoziarnistym papierem ściernym lub specjalną siateczką ścierną albo wygładza się na mokro pacą stalową aż do wyświecenia.

Sztablatury polecane są do pomieszczeń, w których sama gładkość ścian ma stanowić efekt dekoracyjny. Tam, gdzie ściany mają być malowane we wzory lub będą gęsto zastawione meblami czy obwieszone obrazami (przez co gładkość ścian nie byłaby wyeksponowana), nie warto stosować tych wykończeń - tam wystarczą jedynie tynki gipsowe albo tynki cementowo-wapienne.

Sztablatur nie poleca się do wilgotnych pomieszczeń (np. łazienek czy kuchni) ani do miejsc, w których łatwo uszkodzić cienką warstwę wygładzającą (np. w holu).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZobacz także
  • dekoracyjne panele ścienne Ściany dekoracyjne: co zamiast farby i płytek
  • Tynki układane na mokro długo schną, więc z ich wykończeniem trzeba poczekać dłużej niż przy użyciu suchych tynków, czyli wykończeniem ścian płytami gipsowymi Tynki wewnętrzne układane na mokro
  • Elastyczne płyty gipsowo-kartonowe Glasroc F Riflex firmy Rigips umożliwiają wbudowywanie wklęsłych i wypukłych powierzchni łukowych. Minimalny promień dla powierzchni łukowych wypukłych wynosi 1000 mm, a dla powierzchni łukowych wklęsłych - 600 mm. W celu uzyskania mniejszych promieni gięcia możliwe jest zastosowanie dodatkowych zabiegów takich jak gięcie wstępne lub namaczanie. Suchy tynk, czyli ściany wykończone płytami gipsowymi

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX