Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ściany dekoracyjne: wnętrza całe w cegle

Dorota Lisik

Dodają wnętrzom charakteru. Mają tak różne kolory i faktury, że pasują do każdego stylu - od industrialnego po rustykalny. Cegły i płytki klinkierowe to ciekawa alternatywa dla pomalowanych tynków i tapet.

cegła, klinkier, ściana z cegły, cegła ceramiczna
Urodę ścian z cegły podkreśli ich umiejętne podświetlenie
Fot. Arkadiusz Ścichocki
Gdy kilkaset lat temu, cegły zaczęły zdobywać popularność jako materiał do budowy domów, trudno było przewidzieć, że w XXI wieku wejdą na salony. Przez lata (i zresztą do dziś) wielu osobom kojarzyły się przede wszystkim z murowaniem ścian, wykańczaniem elewacji i ogrodzeń. Tymczasem ceramika zdobywa coraz większe uznanie także w architekturze wnętrz - i jest ku temu wiele powodów. Cegła - zwłaszcza klinkierowa - nie niszczy się i nie rysuje. Niełatwo ją uszkodzić, nie wnika w nią kurz i brud, nie wymaga prac konserwacyjnych, jest trwała, wytrzymała i ognioodporna.

O korzyściach wynikających ze stosowania cegły w architekturze wnętrz decydują jednak nie tylko jej doskonałe parametry techniczne. Co najmniej tak samo istotne są aspekty estetyczne. A cegła jest bardzo dekoracyjna. Występuje w wielu kolorach i nie blaknie. Jej barwę, wymiar i fakturę można dowolnie dobierać, a także je mieszać i łączyć ze sobą w ramach jednej płaszczyzny.

Mur z cegły nie wymaga wykończenia i właściwie może obyć się bez konserwacji. I to jest jej zdecydowana przewaga nad brudzącymi się i nietrwałymi powłokami malarskimi. Nie wspominając już o tym, jak wiele możliwości aranżacyjnych daje cegła - pod względem liczby elementów, jakie można z niej wykonać, i stylu wnętrz, który pomaga wykreować.

Do jakich pomieszczeń stosować cegłę

Ilu inwestorów, tyle pomysłów na użycie cegieł we wnętrzach. Nie ma tu większego znaczenia, jakie są ich funkcje, bo cegły dobrze prezentują się we wszystkich pomieszczeniach.

W kuchni. Często widzi się je jako materiał do wykończenia przestrzeni nad blatem (najlepiej sprawdzą się tam gładkie cegły, łatwe do czyszczenia). Z cegieł robi się też barki, wyspy kuchenne i murowane szafki, na przykład na garnki.

W pokojach. W salonach cegły najczęściej widuje się na obudowie kominka. Robi się też z nich murowane regały na książki, ozdobne filary i nadproża, albo po prostu wykańcza nimi ściany - całe lub fragmenty. Takie ceglane ściany dobrze prezentują się też w sypialniach, za wezgłowiem łóżka. Z cegieł robi się także niepełne ścianki oddzielające jedną strefę wnętrza od drugiej.

W przedpokoju. Cegły czy płytki można z powodzeniem zastosować we wszystkich miejscach, które narażone są na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia (na przykład tam, gdzie ustawiamy buty).

Łazienki. To jedyne pomieszczenia w domu, w których nie zaleca się stosowania ceramiki - zwłaszcza w miejscach narażonych na stałe działanie wilgoci. Obudowa wanny zrobiona z klinkieru na początku z pewnością będzie wyglądać efektownie, ale z czasem (w wyniku działania wody) na cegłach czy płytkach powstaną nieestetyczne białe nacieki. Zaprawa źle znosi bowiem kontakt z wodą i niszczeje pod jej wpływem, a rozpuszczające się w niej sole mineralne wymywane są na powierzchnię ceramiki, tworząc wykwity.

Kolory i faktury cegły

Klinkier da się dopasować do każdego stylu: loftowego, industrialnego, rustykalnego, a nawet eleganckiego lub glamour. Cała sztuka polega na tym, by odpowiednio dobrać kolor, fakturę i format cegieł.

Kolory. Cegły i płytki nie występują wprawdzie w tak dużym wyborze barw jak farby, ale producenci stale rozszerzają ofertę. Obecnie mamy więc do wyboru ciepłe żółcie, pomarańcze, czerwienie, beże oraz brązy; eleganckie biele, szarości, grafity i czernie, a także granaty, zielenie oraz wyroby niejednorodne (cieniowane), które cieszą się dużą popularnością. Rzadziej spotykane są kolory takie jak niebieski, różowy czy fioletowy, ale miłośnicy tych barw również znajdą coś dla siebie, zwłaszcza wśród płytek i cegieł ceramicznych glazurowanych.

Warto przy tym pamiętać, że zarówno cegły, jak i płytki umożliwiają wykończenie jednej płaszczyzny różnymi barwami. Można to zrobić, mieszając dowolną liczbę kolorów i typów cegieł na jednej ścianie. Mozaika łącząca różne barwy i struktury klinkieru na jednej ścianie jest bardzo oryginalnym pomysłem.

Faktury. Spośród innych materiałów do wykończenia ścian klinkier wyróżnia się przede wszystkim różnorodnością faktury. Można wybierać spośród cegieł o powierzchni:

całkowicie gładkiej, piaskowanej, z domieszką piasku kwarcowego, drapanej i ryflowanej, z różnego rodzaju wgłębieniami oraz łupanej lub ciosanej - wyglądających jak wyciosane dłutem; pięknie odbijają światło załamujące się we wgłębieniach.

Do wnętrz rustykalnych najchętniej wybierane są też cegły i płytki o strukturze nieregularnej, chropowatej, przypominającej stare, ręcznie formowane wyroby ceramiczne.

Z kolei gładki klinkier doskonale sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych - szczególnie jeśli cegły będą miały chłodne barwy (na przykład czerń lub biel), a do fugowania zastosujemy prawie niewidoczną, cienką spoinę w identycznym kolorze jak cegła.

Lepsze cegły czy płytki

Płytki są zdecydowanie lżejsze i cieńsze od cegieł (najpopularniejsze są takie o grubości 13-15 mm, ale znajdziemy też i cieniutkie, kilkumilimetrowe, i grube na ponad 2 cm). Płytki klinkierowe są średnio o 1/3 tańsze od cegieł o tej samej barwie i fakturze. Za płytki dobrej jakości zapłacimy 50-90 zł/m˛ (najtańsze, w marketach budowlanych kupimy nawet poniżej 50 zł/m2). Z kolei za m˛ cegieł w kolorze czerwonym zapłacimy 80-120 zł. Jednak nie zawsze oznacza to, że kupno płytek jest bardziej opłacalne.

Płytki sprawdzą się przede wszystkim wtedy, gdy ściany już są, i trzeba je tylko wykończyć - zwłaszcza jeśli całe mają być "klinkierowe". Są dużo praktyczniejsze niż cegły np. nad kuchenką czy blatem kuchennym. Łatwiej też wykonać z nich ornamenty ścienne, np. schodkowe zejście z jednego boku ściany do drugiego, obmurowanie ramy lustra czy obrazu itp.

Cegły mogą okazać się tańszym rozwiązaniem, jeśli elementu, który planujemy z nich zrobić (ścianki działowej, wyspy kuchennej itd.) jeszcze nie ma. Wtedy - zamiast budować mur np. z silikatów (bloczki o grubości 8 cm kosztują od 28 zł/m˛), potem wykończyć go płytkami (50-90 zł/m), doliczyć koszty chemii budowlanej i podwójnej robocizny - murujemy od razu z cegły, stosując jedną zaprawę do murowania i spoinowania.

Aranżacja

Klinkier, szczególnie jeśli ma nasyconą barwę lub fakturę inną niż gładka, sam w sobie stanowi bardzo wyrazisty element wnętrza. Nie warto więc przytłaczać go dodatkami. Jeden obraz lub plakat na klinkierowej ścianie, figura postawiona na murowanej obudowie kominka czy pojedynczy, niewielki mebel w pobliżu ścian wykończonych ceramiką w zupełności wystarczą.

Na nieco więcej można sobie pozwolić, jeśli cegły są gładkie, w neutralnym kolorze i można je wykorzystać jako chociażby ciekawe tło. Ale i tu należy ostrożnie dobierać ozdoby; poza tym - nie po to płacimy (z reguły niemało) za klinkier, żeby go później zasłaniać.

Urodę ceramiki najlepiej podkreślać odpowiednim oświetleniem. Światło uwypukla załamania powierzchni i detale faktury, wydobywa ciekawe odcienie, nadaje świeżości i ożywia klinkier. I niekoniecznie chodzi tu o światło sztuczne, ale też naturalne, słoneczne - warto więc klinkierowe elementy planować w dobrze doświetlonych miejscach.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Ściany dekoracyjne: wnętrza całe w cegle