Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

System suchej zabudowy do sufitów podwieszanych

Zbigniew Jankowski

Sufity podwieszane wykonuje się zazwyczaj w pomieszczeniach, gdzie pod stropami poprowadzone są instalacje elektryczne, wentylacyjne, klimatyzacyjne itp. Można je ukryć dzięki podwieszeniu płyt gipsowo-kartonowych.

sufit podwieszany, sucha zabudowa
Ruszt jednopoziomowy umożliwia niewielkie obniżenie pomieszczenia; aby go utworzyć, profile główne mocuje się do stropu za pomocą łączników ES
Fot. Siniat
Sufity podwieszane pełnią również rolę dekoracyjną przez zastosowanie obniżeń i uskoków, a nawet łuków. Dzielą optycznie pomieszczenia i pozwalają na łatwy montaż wielu punktowych źródeł światła lub liniowego oświetlenia LED.

System sufitów podwieszanych składa się z profili przyściennych U30 i nośnych CD60 oraz łączników i wieszaków.

Wykonanie zabudowy sufitu podwieszanego

Profile przyścienne montuje się do ścian po obwodzie sufitu (profile obwiedniowe). Umiejscowienie profili nośnych CD należy dokładnie zaplanować w zależności od kształtu i wielkości sufitu, rozmieszczenia na nim płyt gipsowo-kartonowych. Jest to związane z usytuowaniem okien - najlepiej układać płyty dłuższymi krawędziami prostopadle do nich. Na suficie dobrze jest, jeśli styki krótszych boków płyt "spotykają" się na środku profilu.

Profile CD wsuwa się w profile U30 i rozmieszcza co 40 cm tworząc ruszt. Jeśli profile są krótsze niż szerokość sufitu, przedłuża się je stosując specjalne łączniki.

Przy większych powierzchniach ruszt ten powinien być dwuwarstwowy, krzyżowy (wzmocniony profilami usytuowanymi w poprzek rusztu podstawowego co 1 m i spięty specjalnymi łącznikami krzyżowymi). Na każdy 1 m2 powinien przypadać co najmniej jeden wieszak - regulowany drutowy, noniuszowy lub sztywny (stały). Wieszaki regulowane i noniuszowe ułatwiają poziomowanie sufitu.

Do wykonania sufitów można zastosować płyty zwykłe (o grubości 9 mm lub 12 mm), wodoodporne - w pomieszczeniach narażonych na wilgoć (tylko12 mm) lub ognioochronne - w miejscach wymagających ochrony przeciwpożarowej (12 mm). Ruszt pod ostatni rodzaj płyt musi być wykonany z profili o grubości 0,6 mm, gdyż są one znacznie cięższe i może się zdarzyć, że wkręty nie będą trzymać się w profilach.

Montaż sufitu podwieszanego krzywoliniowego

Mocowanie sufitu krzywoliniowego do stropu zwykle wymaga zastosowania licznych wieszaków regulowanych lub noniuszowych, do których montuje się konstrukcję nośną. W stropach monolitycznych oraz kanałowych wieszaki można mocować w dowolnym miejscu. W stropach belkowych z wypełnieniem pustakami (np. Fert lub Teriva) najlepiej rozmieścić łączniki tylko na linii przebiegu żelbetowych belek stropowych. Jeśli sufit został już otynkowany, rozmieszczenie belek można ustalić za pomocą wykrywacza metali lub np. detektora radarowego, który zasygnalizuje położenie ich zbrojenia.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



    Więcej o:

Skomentuj:

System suchej zabudowy do sufitów podwieszanych