Gruntowanie ścian - żeby się dobrze trzymało

Tekst Iwona Szczepaniak
03.02.2009 , aktualizacja: 12.08.2011 11:09
A A A Drukuj
Przed położeniem tynku czy naniesieniem farby podłoże warto zagruntować specjalnym preparatem.
Ściany domów wykonuje się najczęściej z materiałów ceramicznych, betonowych lub gipsowych i pokrywa tynkami mineralnymi lub okłada płytami gipsowo-kartonowymi, rzadziej - drewnopochodnymi. Są to wszystko materiały o porowatej strukturze, więc nawet gdy są stabilne, suche i czyste, to przed malowaniem czy tynkowaniem wymagają gruntowania.

Po co gruntować?

Preparaty gruntujące i podkładowe, nazywane często gruntami, mogą działać na podłoża następująco:

- zmniejszać lub likwidować nasiąkliwość - a chroniąc przed wchłanianiem wody, poprawiać mrozoodporność i izolacyjność cieplną materiałów;

- uniemożliwiać rozwój pleśni, alg lub grzybów;

- poprawiać spoistość i utwardzać podłoże;

- poprawiać przyczepność powłok nakładanych na podłoże;

- zabezpieczać przed tworzeniem się wykwitów soli na powierzchni materiałów.

Gruntowanie a rodzaj podłoża

Grunty muszą być dostosowane do rodzaju podłoża i układu kolejnych warstw wykończenia. Czasem inny preparat należy zastosować na ścianę z betonu, zanim się ją otynkuje, inny na warstwę tynku cementowo-wapiennego przed malowaniem.

Podłoża nasiąkliwe. Na bardzo nasiąkliwe podłoża mineralne należy stosować preparaty wnikające na dużą głębokość. W razie potrzeby trzeba gruntować metodą „mokre na mokre”, tzn. po zagruntowaniu części powierzchni, jeszcze gdy jest ona mokra, nakładać kolejną warstwę. Taka metoda sprzyja głębokiemu wnikaniu środka gruntującego w podłoże.

Podłoża słabe. Stare podłoża, np. zmurszałe tynki mineralne, zwykle wymagają usunięcia, bo gruntowaniem można je wzmocnić w małym stopniu.

Elewacje. Każda niemalowana wcześniej elewacja wymaga starannego gruntowania przed malowaniem. Gruntowanie zapewnia wtedy dwie korzyści - wzmacnia strukturę tynku i jednocześnie redukuje jego chłonność, a więc zmniejsza zużycie farby w porównaniu z elewacją niegruntowaną.

Uwaga! Większość preparatów nie nadaje się na podłoża pokryte starymi farbami dyspersyjnymi lub farbami na bazie spoiwa organicznego. Preparat zawierający rozpuszczalnik może działać jak zmywacz, który rozpuszcza powłoki malarskie.

Przygotowanie elewacji do gruntowania

Powłoka malarska, jaką pokrywa się ściany zewnętrzne budynku, powinna nie tylko nadawać im ładny wygląd, lecz także chronić je przed niszczącymi oddziaływaniami, tzn. utrudniać wchłanianie gazów i cieczy, a sama nie powinna zatrzymywać kurzu ani innych zanieczyszczeń. Zanim skupimy się na wyborze rodzaju i koloru farby, trzeba właściwie przygotować podłoże - aby wykonana z niej powłoka dobrze spełniła te zadania.

Czyszczenie

Usuwanie zanieczyszczeń. Zabrudzenia mogą sprawić, że nanoszone na ściany kolejne powłoki mogą się szybko odwarstwić albo nie dadzą się zakryć i będą "wyłazić" na powierzchnię. Wszystkie trzeba dokładnie usunąć i starannie zagruntować, w przeciwnym razie większość z nich pozostanie widoczna po malowaniu. Najczęściej mamy do czynienia z następującymi rodzajami zanieczyszczeń:

- zatłuszczenia - zwykle wnikają w głąb struktury powierzchni, a więc powłoka malarska nie ma przyczepności do tak zanieczyszczonych miejsc. Tłuste plamy najlepiej usunąć wodą pod ciśnieniem, a jeśli podłoże nie było wcześniej malowane, nakładając specjalny środek przeznaczony do zmywania z brudu, tłuszczu i wosku. Po umyciu takim środkiem podłoże trzeba zmatowić papierem ściernym;

- zacieki - uniemożliwiają uzyskanie powłoki o jednolitym wyglądzie ("wychodzą" na powierzchnię każdej następnej warstwy farby). Aby usunąć zacieki, których nie pokrywa farba, trzeba przetrzeć brudny fragment ściany stalowymi szczotkami lub papierem ściernym, a potem zagruntować go i uzupełnić ubytek;

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Brak komentarzy

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych