Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sufit. Jak go wykończyć

Monika Karda, Ładny Dom

Wykończenie sufitu - wyrównanie i pomalowanie jego powierzchni - wystarczy, by wnętrze wyglądało estetycznie. Wymagające osoby czasami decydują się na urozmaicenie przestrzeni nad głową montując sufity podwieszane.

MATERIALY REKLAMOWE FIRMY: RIGIPS
Fot. archiwum redakcji
Sufity podwieszane wykonuje się z różnych materiałów montowanych do specjalnych konstrukcji mocowanych (podwieszanych) do stropu. Najpopularniejsze są płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe mocowane do metalowego lub drewnianego rusztu. Sufity wykańcza się również różnego rodzaju kasetonami lub panelami.

Sufity z płyt

Płyty gipsowo-kartonowe i gipsowo-włóknowe najczęściej dostępne są o szerokości 1,2 m i wysokości 2-3 m, lub jako małe płyty do zabudowy sufitów podwieszanych i pomieszczeń (1×1,5 m).

W wilgotnych pomieszczeniach takich jak łazienka, kuchnia, pralnia stosuje się płyty impregnowane, tzw. wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe (mają kolor zielony). Płyt gipsowo-włóknowych można używać we wszystkich rodzajach pomieszczeń.

Płyty można montować bezpośrednio do konstrukcji drewnianego stropu albo na ruszcie z metalowych profili lub drewnianych łat przymocowanych do stropu. W tym ostatnim przypadku płyty służą jako okładzina stropu i nazywane są suchym tynkiem.

Jeśli ruszt jest podwieszony do stropu na specjalnych wieszakach, wówczas tworzy wraz z zamontowanymi płytami sufit podwieszany.

Płyty nie muszą przykrywać całego sufitu - można go wykonać częściowo, na przykład wokół obwodu pomieszczenia, nad umywalką, formując łuki czy skosy. Sufit może też być podwieszony w formie płachty z płyty gipsowo-kartonowej z nie osłoniętymi bokami.

Stelaż metalowy jest konstrukcją z profili połączonych specjalnymi łącznikami i na różne sposoby. Profile można mocować:

w jednej płaszczyźnie równolegle lub prostopadle do siebie,

w dwóch płaszczyznach - pod stropem są podwieszone (na specjalnych wieszakach pozwalających na regulowanie wysokości) profile główne, a dopiero do nich zamocowane profile nośne. Na koniec do profili nośnych przytwierdzane są płyty gipsowo-kartonowe.

W zależności od materiału, z jakiego wykonany jest strop, ruszt mocuje się: kołkami rozporowymi (do stropu żelbetowego) lub wkrętami (do stropu drewnianego).

Do podwieszania rusztu służą rozmaite elementy, na przykład uchwyt bezpośredni, łącznik uniwersalny, wieszak do szybkiego montażu, wieszak kombinowany, wieszak kotwowy lub wieszak noniuszowy.

Najczęściej płyty gipsowo-kartonowe mocuje się do konstrukcji nośnej wkrętami (do listew drewnianych specjalnymi gwoździami lub wkrętami, a do profili stalowych blachowkrętami). Firmy oferują cały osprzęt pozwalający na ich montowanie - dzięki wiertarce z nasadką wkrętakową praca odbywa się bardzo szybko, a jeżeli są to wkręty samogwintujące, nie trzeba nawet wstępnie nawiercać otworów.

Uwaga! Wszystkie elementy stalowe, które będą miały kontakt z płytami gipsowo-kartonowymi, muszą być zabezpieczone przed korozją (ocynkowane).

Do szpachlowania połączeń płyt służy gipsowa masa szpachlowa. Oprócz tego do wzmocnienia połączeń można użyć taśmy z włókna szklanego lub papieru, którą wtapia się w pierwszą (jeszcze mokrą) warstwę masy gipsowej, a po związaniu nanosi następną jej warstwę. Po wyschnięciu spoin należy je przeszlifować.

Uwaga! Szpachlować można dopiero, gdy nie występują już żadne odkształcenia płyt gipsowych, na przykład wskutek zmian wilgotności lub temperatury. W trakcie szpachlowania temperatura pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 10 st. C.

Dzięki płytom gipsowo-kartonowym i gipsowo-włóknowym uzyskuje się gładkie powierzchnie bez widocznych połączeń, które wystarczy tylko pomalować lub wytapetować.

Przed malowaniem, lakierowaniem czy tapetowaniem płyty gipsowo-kartonowe należy zagruntować; płyt gipsowo-włóknowych nie trzeba gruntować. Płyt gipsowych nie wolno malować farbami wapiennymi i silikatowymi!

Sufitu z płyt gipsowo-kartonowych nie powinno się dodatkowo obciążać, np. oprawami oświetleniowymi czy szynami do zasłon. Takie elementy należy zamocować bezpośrednio do stropu.

Płyty są jednak na tyle wytrzymałe, że można umieścić na nich wełnę mineralną, która zarówno wyciszy pomieszczenie, jak i zapewni izolację cieplną.

W sufitach podwieszanych z płyt gipsowo-kartonowych i gipsowo-włóknowych można poprowadzić instalacje, na przykład wentylacyjną, klimatyzacyjną czy umieścić oświetlenie.

Sufity kasetonowe

Do sufitu można przytwierdzić profile tworzące konstrukcję i między nimi umieścić kasetony - najczęściej kwadratowe lub prostokątne. Na rynku dostępne są kasetony z różnych materiałów, na przykład z gipsu, gipsu obłożonego kartonem, wełny mineralnej czy z blachy (stalowej ocynkowanej lub aluminiowej) pomalowanej proszkowo. Kasetony mogą mieć różną fakturę, różne wzory i kolory, czasami bywają perforowane - wtedy lepiej izolują akustycznie.

Ze stalowych profili wykonuje się podobne konstrukcje jak te do mocowania płyt gipsowo-kartonowych. Jednak profile i krawędzie kasetonów są tak ukształtowane, że pasują do siebie, a do ich połączeń nie trzeba używać dodatkowych elementów. Kasetony wsuwa się w profile albo tak, aby dawały gładką powierzchnię sufitu, albo tak, że metalowe profile są elementem jego wykończenia.

Sufity z paneli

Panele mogą być drewniane, stalowe, aluminiowe lub z PVC. Aby wykonać taki sufit, należy (na wieszakach) równolegle względem siebie (w odległości od 0,6 do 1 m) zamocować do stropu stalowe profile. Następnie trzeba zamontować panele.

Mocuje się je specjalnymi klipsami - prostopadle do profili konstrukcyjnych. W miejscu połączenia niektórych paneli można umieścić specjalne profile wypełniające lub pozostawić szczelinę.

Panele sufitowe są dość długie - mogą mieć nawet do 6 m długości.

Sufity napinane

Ich montaż polega na tym, że błona sufitu (z PVC) jest napinana tylko na listwach przymocowanych do ścian. Listwy mogą być z tworzywa lub aluminium. Niestety po zamocowaniu sufitu listwy z tworzywa są widoczne, więc często zasłania się je specjalnymi profilami albo gzymsami ze styropianu lub gipsu. Rozpięcie sufitu wykonuje się w podwyższonej temperaturze, następnie wycina się otwory do lamp, wentylacji itp.

Sufit napinany nie musi mieć poziomej gładkiej powierzchni, można go dowolnie kształtować używając w tym celu dodatkowych profili. Jego zaletą jest możliwość zdemontowania i ponownego zamontowania.

Sufity napinane mogą mieć różne kolory (dostępne są w ponad osiemdziesięciu kolorach) i różnych fakturach (satynowe, lakierowane, zamszowe, matowe, metalizowane, perforowane, przezroczyste).

Taki sufit jest łatwy w utrzymaniu czystości: jest antystatyczny (nie osiada na nim kurz), nie trzeba go odświeżać ani malować jak w przypadku tradycyjnych sufitów.

Sufity podwieszane montuje się "na sucho", dlatego z pomieszczeń można korzystać bezpośrednio po zakończeniu prac. Są lekkie i łatwe w transporcie oraz nieskomplikowane w montażu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Sufit. Jak go wykończyć