Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bielona drewniana podłoga

red.

Jeśli chcemy, żeby podłoga wyglądała jak wyszorowany do białości pokład statku, po ułożeniu należy poddać ją procesowi ługowania.

podłogi drewniane, bielenie podłogi
Nanoszenie ługu. Podłoga musi być dokładnie odpylona. Ług nakłada się za pomocą nylonowego pędzla, szczotki lub kwasoodpornego wałka (koniecznie w rękawiczkach i okularach ochronnych!). Należy go rozprowadzać równomierną warstwą, zgodnie z kierunkiem włókien drewna. Jeśli chcemy uzyskać jaśniejszy odcień, po wyschnięciu drewna ługowanie można powtórzyć.
Fot. Flugger
Bielenie, czyli ługowanie, sprawdza się na jasnych gatunkach drewna. W efekcie tej czynności podłoga zyskuje równomierny, szarobiały odcień, nie tracąc przy tym widocznego usłojenia drewna. Dodatkowo parkiet jest zabezpieczony przed żółknięciem (podatne są nań popularna sosna i brzoza). W sklepach kupić można dwa rodzaje ługu: przeznaczony do drewna iglastego - na przykład sosny, świerka - oraz do liściastego, na przykład brzozy, jesionu czy klonu.

Ług nakłada się na świeżo wycyklinowaną podłogę. Uwaga: jest substancją żrącą! W trakcie pracy trzeba będzie stąpać po jeszcze mokrej podłodze, dobrze więc owinąć buty folią i zabezpieczyć posadzkę w przyległym pomieszczeniu.

Teoretycznie na ługowaniu moglibyśmy poprzestać, ale nie chroni ono drewna przed zabrudzeniem i zaplamieniem. Stosuje się więc dwa sposoby finalnego wykończenia ługowanej podłogi. Pierwszy to użycie emulsji mydlanej (wodnego roztworu naturalnego mydła). Dozuje się ją w proporcji litr na 6-8 l ciepłej wody, co wystarcza na pokrycie 20-30 m2. Emulsję nakłada się szczotką lub wałkiem 3-4 razy (po każdej warstwie drewno powinno wyschnąć). Na koniec podłogę można wypolerować nylonową gąbką.

Drugą metodą, opisaną obok - szybszą i popularniejszą - jest zaimpregnowanie drewna olejem.

Warto wiedzieć

Narzędzia - zwłaszcza bawełniane szmatki używane do olejowania - stanowią zagrożenie pożarowe. Podczas przerwy w pracy należy je więc zamoczyć w wodzie lub przechowywać w zamkniętym pojemniku.

W pierwszym tygodniu po olejowaniu należy unikać chodzenia po podłodze w twardym obuwiu, stawiania na niej doniczek, kładzenia dywanów itp. Pełną odporność posadzka zyskuje po 4-7 dniach.

Podłogę można umyć po 7 dniach od zakończenia prac. Do czyszczenia wystarczy woda, a do silniejszych zabrudzeń - specjalne mydło do podłóg olejowanych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Bielona drewniana podłoga