Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lakierowanie parkietu - odbiór robót budowlanych

Jan Wrześniak

Fabrycznie wykończony materiał na posadzkę drewnianą wystarczy właściwie ułożyć. Jednak tradycyjny parkiet i mozaikę trzeba jeszcze polakierować. Nieumiejętnie nakładane preparaty mogą zniszczyć posadzkę.

Ważne jest zabezpieczenie wnętrza przed przeciągami, aby przez otwarte okna nie dostały się na przykład większe pyłki z drzew.

Lakier i podkład trzeba dostosować do gatunku drewna. Nanosi się je wałkami lub specjalnymi aplikatorami; podkład - w jednej warstwie, a lakier - w dwóch. Pierwsza warstwa lakieru wysycha w ciągu 6-12 godzin. Po tym czasie szlifuje się ją, dokładnie odkurza i zmywa. Po 6 godzinach lakier może nie być całkowicie suchy; efektem tego jest "wałkowanie" powłoki podczas szlifowania; nie wpływa to jednak na ostateczny wygląd posadzki, ponieważ zakryje je druga warstwa lakieru.

Nie do uniknięcia jest występowanie w lakierze niewielkich drobin kurzu. Nie mają one jednak znaczenia dla jakości i funkcjonalności wykończenia. Nie są więc wadą, o ile nie występują w dużej ilości, psując wygląd całej posadzki. Jedyną metodą pozbycia się tych niepożądanych efektów jest ponowne szlifowanie i lakierowanie posadzki.

Posadzkę drewnianą trzeba chronić po lakierowaniu do 14 dni. Nie powinno się jej zakrywać folią. Podczas malowania ścian, zaleca się stosowanie arkuszy tektury lub grubego papieru.

Sprawdź, czego być nie powinno

Jaśniejsze pasy. Zbyt suche drewno lub nałożenie zbyt cienkiej warstwy lakieru powoduje, że zanim zostanie nałożony kolejny pas, pierwszy zdąży już wyschnąć. Jeśli wykonawca na początku lakierowania zauważył powstawanie takich smug, może dodać do lakieru opóźniacza wysychania.

Pęcherze. Z reguły powodem ich pojawienia się jest nakładanie lakieru zbyt grubą warstwą lub zbyt gęstego. Szczególnie dotyczy to lakierów poliuretanowych, które utwardzają się pod wpływem wilgoci z powietrza. W wyniku reakcji żywicy zawartej w lakierze z wilgocią z powietrza tworzy się dwutlenek węgla, którego pęcherzyki nie mogą wydostać się na zewnątrz powłoki. Bywa, że wykonawcy chcą pozbyć się ich, szlifując posadzkę. Wskutek tego pęcherze pękają, a powstałe zagłębienia wypełniają się kurzem, tworząc czarne kropki.

Łuszczenie się lakieru. Zła przyczepność lakieru spowodowana jest jego niedopasowaniem do gatunku drewna (na przykład użyciem lakieru na bazie rozpuszczalników na egzotyczne rodzaje drewna) i niewystarczającym przygotowaniem posadzki do lakierowania (złym podkładem).

"Rybie oczka". Przyczyną uciekania powłoki lakieru jest zanieczyszczenie podłoża, zwykle silikonem lub woskiem. Dlatego przed nałożeniem lakieru wykonawca powinien dokładnie umyć powierzchnię drewnianej posadzki.

Przedwczesne wycieranie się lakieru. Przyczyny tego efektu mogą być następujące: użycie nieodpowiedniego lakieru, zbyt cienka jego warstwa lub nieodpowiednia pielęgnacja podłogi.
    Więcej o:

Skomentuj:

Lakierowanie parkietu - odbiór robót budowlanych