Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Remontujemy podłogę

Cezary Jankowski

Starą podłogę można albo odnowić albo wymienić. Niektóre pokrycia można położyć w jeden dzień, inne wymagają wieloetapowego przygotowania i wykończenia nawierzchni

Na rynku są trzy typy materiałów podłogowych:

ceramiczne,

drewniane i drewnopochodne oraz

z tworzyw sztucznych.

Każdy z nich ma wady, zalety oraz zalecany zakres zastosowania, choć prawie wszystkie można ułożyć w dowolnym pomieszczeniu.

Płytki ceramiczne kładzie się przede wszystkim w łazienkach, kuchniach i przedpokojach (tu trzeba używać takich o podwyższonej odporności na ścieranie). Podobny zakres zastosowania mają rulonowe i płytkowe wykładziny z PCV.

Wykładziny dywanowe kładziemy głównie w sypialniach i pokojach dziennych.

Podłogi drewniane i drewnopochodne układa się głównie w pokojach, ale niektóre z nich nadają się też do kuchni, a nawet łazienki.

Czy przed ułożeniem nowej podłogi zawsze trzeba zerwać starą?

Nie. Czasem nowe pokrycie można ułożyć na starym.

To zależy od rodzaju nowej podłogi i stabilności istniejącej. Należy przestrzegać zasady, że na drewnie nie wolno kłaść pokryć nieprzepuszczalnych dla pary wodnej (np. wykładzin z PCV), a pokrycia przyklejane muszą mieć dobrą przyczepność do podłoża. Nowego materiału nigdy nie można kłaść na podłodze uginającej się lub odkształconej.

UWAGA! Nowe pokrycie nie może być zbyt grube, inaczej pomiędzy pomieszczeniami powstanie wysoki próg.

Jakie podłogi można odnawiać bez kładzenia nowego pokrycia?

Do renowacji nadają się tylko te drewniane: parkiety, deski, mozaiki i niektóre rodzaje paneli. Można je wielokrotnie szlifować, usuwając wierzchnią, zniszczoną i zabrudzoną warstwę drewna.

Znaczenie ma jakiej cykliniarki używamy do szlifowania. Profesjonalne maszyny pracują bezpyłowo, pozwalają na precyzyjną regulację grubości szlifowanej warstwy oraz zapewniają bardzo równą powierzchnię.

Głębsze uszkodzenia i szpary wypełnia się szpachlówką zrobioną z zeszlifowanego pyłu zmieszanego z lakierem. Oszlifowaną podłogę malujemy dwa razy jedno- lub dwuskładnikowym lakierem podłogowym.

Czy parkiet można rozebrać i ponownie ułożyć?

Przekładanie parkietu ma sens, gdy deszczułki nie są zbyt cienkie (np. na skutek wielokrotnego szlifowania) i chcemy zachować charakter "starej podłogi". Jednak koszt profesjonalnego przełożenia może być wyższy niż kupno i ułożenie nowego parkietu.

Trzeba też pamiętać, że np. podłogi kładzione przed wojną mogły być klejone na lepiku smołowym, który przed powtórnym ułożeniem powinien być całkowicie usunięty z podłoża i ze spodu deszczułek.

Ponadto klepki trzeba ponownie skalibrować (nadać każdej jednakowe wymiary), co można zrobić tylko z pomocą specjalistycznych maszyn.

UWAGA! Regenerowany parkiet trzeba przyklejać asfaltowym lepikiem do parkietów, bo nowoczesne kleje nie mogą być stosowane na zanieczyszczonych bitumem powierzchniach.

Jak wyremontować zniszczoną podłogę na legarach?

Trzeba wymienić zużyte deski i legary, wzmocnić powierzchnię pod nowe pokrycie lub zmienić konstrukcję na monolityczny jastrych pod dowolne pokrycie.

Przy okazji wymiany podłogi warto pod nowymi legarami ułożyć izolację przeciwwilgociową, a wolną przestrzeń wypełnić materiałem wyciszającym (np. wełną mineralną).

Jeśli podłoga nieznacznie się ugina, a chcemy położyć na niej wykładzinę dywanową lub cienkie panele, wystarczy na deskach zamocować łączone na zakład płyty OSB o grubości 12-15 mm.

Usunięcie starej podłogi i zrobienie betonowego podkładu pozwala na jednoczesne jej ocieplenie, co ma znaczenie, gdy pomieszczenie leży bezpośrednio nad gruntem.

Wtedy na możliwie grubej warstwie styropianu robi się co najmniej 4-cm betonową wylewkę, której poziom powinien pozwalać - po ułożeniu ostatecznego pokrycia - na uzyskanie równej płaszczyzny podłogi z sąsiadującymi pomieszczeniami.

Na jakich podłogach trzeba ułożyć izolacje przeciwwodne?

Wilgoć może przedostawać się pod podłogę zarówno od strony pokrycia, jak i od spodu. Izolację przeciwwodną układa się pod podłogą tam gdzie wilgoci jest zawsze dużo lub grozi jej zalanie (łazienki, pralnie).

Izolacja ta chroni przed wodą niżej położone pomieszczenia. Powinna być ułożona pod warstwą podkładową posadzki, ale często bywa źle wykonana lub wcale jej nie ma.

Przy układaniu nowych pokryć z płytek ceramicznych warto założyć izolację podpodłogową ze specjalnej folii lub nałożyć warstwę uszczelniającą z tzw. płynnej folii. Izolacja taka powinna być wywinięta na ściany do wysokości ok. 15 cm.

Wilgoć pod pokrycie może również przenikać przez strop z niższej kondygnacji w wyniku kondensacji pary wodnej lub z gruntu, gdy podłoga spoczywa bezpośrednio na ziemi. Dlatego pod pokrycia drewniane powinna być układana folia paroszczelna luźno rozwinięta na warstwie podkładowej.

Jak zlikwidować nierówności podłogi?

Bardzo równej i gładkiej powierzchni podłoża wymagają wykładziny dywanowe i z PCV. Nierówności nie mogą być większe niż 2 mm po przyłożeniu dwumetrowej łaty.

Najlepszym - choć drogim - sposobem wyrównania będzie zrobienie wylewki samowyrównującej ze specjalnych cienkowarstwowych zapraw. Można je stosować na podłoża betonowe, gipsowe, z płytek PCV.

Grubość wylewki w najcieńszym miejscu nie powinna być mniejsza niż 3 mm.

Mniejsze wymagania mają podłogi z płytek ceramicznych, paneli oraz klejonych parkietów. Nierówności mogą dochodzić do 5 mm, ale wyraźnie widoczne zagłębienia trzeba wyrównać masą szpachlową.

Z kolei pod tzw. podłogi pływające z paneli i desek warstwowych układa się maty lub płyty wyrównujące, które pozwalają na równomierne rozłożenie nacisków na podłoże, a jednocześnie poprawiają izolację akustyczną podłogi.

Czy na drewnianej podłodze można położyć płytki ceramiczne?

To dość ryzykowne ze względu na możliwość zawilgocenia drewna i jego ograniczone wysychanie pod szczelnym pokryciem. Jeśli jednak zdecydujemy się na taki zabieg, to na deskach musimy utworzyć warstwę kontaktową ze specjalnej emulsji posypanej piaskiem. Następnie układamy warstwę wyrównującą ze zbrojonej siatki z włókna szklanego i zaprawy samowyrównującej. Płytki ceramiczne mocujemy na elastycznej zaprawie klejowej. Poziom podłogi podwyższy się o 2-2,5 cm.

Wyższy - 4-5-centymetrowy - próg powstanie, gdy do przygotowania drewnianego podłoża użyjemy suchego jastrychu (płyt gipsowo-włóknowych). Płyty układa się na drobnoziarnistej podsypce wyrównującej, a następnie klei się na zakład. Utworzony w ten sposób równy podkład jest gotowy do położenia terakoty.

Czy wykładziny podłogowe trzeba przyklejać?

Wykładziny dywanowe i z PCV można układać też luzem (bez przyklejania), jeśli powierzchnia pomieszczenia nie przekracza 15 m kw., a wykładzina ma dostateczną szerokość, aby nie trzeba było jej łączyć. Jednak trwałość tak ułożonej wykładziny będzie mniejsza niż klejonej, zwłaszcza gdy kładziemy wykładziny cienkie, gorszej jakości.

UWAGA! Tam gdzie są meble na kółkach, wykładzina zawsze musi być przyklejona.

Na jakich podłogach konieczne są dylatacje?

Przerwy dylatacyjne umożliwiają swobodne rozszerzanie się i kurczenie pokrycia pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Ponieważ wszystkie materiały drewniane i drewnopochodne zmieniają wymiary pod wpływem wilgoci, konieczne jest zostawienie 1-1,5 cm szczelin dylatacyjnych wzdłuż ścian i innych stałych elementów pomieszczenia.

Dylatację (zamaskowaną listwą progową) trzeba też zostawić w drzwiach między pokojami i na połączeniu z innym rodzajem pokrycia.

Dylatacje przyścienne są też konieczne, gdy w podłodze pokrytej płytkami ceramicznymi zamontowaliśmy ogrzewanie podłogowe.

Jak zamontować ogrzewanie podłogowe?

Przed ułożeniem terakoty montuje się cienką matę do ogrzewania podłogowego. Jej moc powinna wynosić 40-60 W/m kw.

UWAGA! Układamy ją tylko w miejscach, gdzie nie będą ustawiane żadne urządzenia (wanna, szafki, sedes).

Kształt maty łatwo dopasować do ogrzewanej powierzchni przez rozcinanie siatki nośnej (uwaga na kabel grzejny).

W podłożu trzeba zrobić rowek, w którym zmieści się czujnik termostatu regulującego temperaturę podłogi. Matę mocuje się do podłoża klejem do płytek ceramicznych; po jego związaniu można układać terakotę.

UWAGA! Kabel do instalacji elektrycznej podłącza elektryk z uprawnieniami.

Ile kosztuje nowe pokrycie podłogowe?

Jednym z najtańszych materiałów są panele laminowane

(40-60 zł/m kw.) i wykładziny dywanowe (ceny z ułożeniem zaczynają się już od 30 zł/m kw).

Ułożenie najtańszych płytek ceramicznych to wydatek co ok. 50 zł/m kw. Podobnie zapłacimy za tanią mozaikę podłogową, ale dobry polakierowany parkiet kosztować nas będzie ponad 100 zł/m kw.

UWAGA! W koszt remontu podłogi wchodzi też przygotowanie podłoża. Za samowyrównującą wylewkę zapłacimy 25-40 zł/m kw., a suchy jastrych kosztować będzie ok. 40 zł/m kw.

    Więcej o:

Skomentuj:

Remontujemy podłogę