Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drewno na podłodze w łazience

Andrzej Wójcik

Chciałabym podłogę w łazience wykończyć drewnem. Znajomi ostrzegają mnie, że taka posadzka szybko się zniszczy pod wpływem wilgoci. Czy drewno da się trwale zabezpieczyć? Monika M.

drewno w łazience
Do wykończenia podłogi w łazience warto wybrać jeden z gatunków drewna egzotycznego
Fot. Rafał Lipski
Nie trzeba się obawiać szybkiego zniszczenia drewnianej posadzki w łazience. Należy jedynie wybrać odpowiedni gatunek drewna i właściwie je zabezpieczyć przed wilgocią.

Dobór rodzaju drewna

Podłoga w łazience jest bardziej niż w innych pomieszczeniach narażona na działanie wilgoci. Dlatego najczęściej decydujemy się na wykończenie jej płytkami ceramicznymi. Drewno wydaje się zbyt wrażliwe na częste zmiany wilgotności i temperatury. Tymczasem, odpowiednio dobrane i zabezpieczone, może być wykorzystane nie tylko na posadzkę, ale też na blat, okładzinę ściany lub obudowę wanny.

Nie każdy rodzaj drewna nadaje się do zastosowania w łazience. Przy jego wyborze dużo ważniejsze niż kolor i struktura, powinny być twardość i współczynnik skurczu, od którego zależy stabilność wymiarowa drewna. Im ten współczynnik jest niższy, tym mniej drewno odkształca się pod wpływem zmian wilgotności i temperatury. Z tego względu w łazience z krajowych gatunków sprawdzą się dąb, wiąz, jesion, buk i modrzew, a z egzotycznych - teak, iroko, merbau, jatoba, cedr, doussie, lapacho, badi i wenge. Warto też pamiętać, że mniej odporne jest drewno lite, trwalsze zaś - klejone.

Odpowiednie zabezpieczenie

Bez zabezpieczenia każdy rodzaj drewna będzie się niszczyć. Wymagają tego nawet najtwardsze gatunki egzotyczne z dużą zawartością olejków eterycznych - bangkirai, badi, massaranduba, cumaru.

Możemy zrezygnować z ochrony drewna, ale musimy się liczyć z tym, że z upływem czasu dojdzie do patynowania wierzchniej warstwy (powstanie na niej srebrnoszara powłoka). Nie obniża ona jego parametrów technicznych, ale wygląda mało estetycznie.

Dlatego drewno powinno być zabezpieczone odpowiednio dobranym do gatunku impregnatem i środkiem ochronno-dekoracyjnym (lakierem lub olejem).

Lakier. Tworzy na powierzchni drewna twardą, gładką powłokę. Dlatego nie poleca się go do zabezpieczania drewna w łazience. Przez pierwsze lata wygląda pięknie, jednak z biegiem czasu lakier się ściera, co jest naturalne, ale w łazience - bardzo szkodliwe. Woda dostaje się wtedy w niewielkie nawet pęknięcia i niszczy powłokę niejako od środka. Takich ubytków nie da się uzupełnić miejscowo - trzeba będzie całą powierzchnię cyklinować i nakładać preparat od nowa.

Olej. Zdecydowanie lepiej niż lakier sprawdzi się on do zabezpieczenia drewna w łazience; dodatkowo podkreśli rysunek jego słojów. Taki preparat nie tworzy widocznej powłoki. Wnika głęboko w strukturę drewna, przez co zabezpiecza je przed wchłanianiem wilgoci. Nakładanie oleju trzeba jednak przeprowadzać systematycznie co pewien czas.

Kolorystyka dostępnych na rynku olejów jest duża. Przy wyborze pamiętajmy jednak, że próbniki są zazwyczaj wykonywane z sosny lub dębu. Dlatego zanim zdecydujemy się na pomalowanie drewna konkretnym produktem, wykonajmy w mało widocznym miejscu próbę. W ten sposób upewnimy się, czy efekt końcowy będzie dokładnie taki, jakiego oczekujemy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Drewno na podłodze w łazience