Podłoga do remontu

Dariusz Jędrzejewski
11.07.2011 , aktualizacja: 09.05.2013 16:15
A A A Drukuj
Dobrej jakości płyty wiórowe ułożone na belkach tworzą sztywny, równy i gładki podkład pod przyszłą podłogę, wykonaną z dowolnego materiału.

Dobrej jakości płyty wiórowe ułożone na belkach tworzą sztywny, równy i gładki podkład pod przyszłą podłogę, wykonaną z dowolnego materiału. (Fot. Pfleiderer)

Renowacja podłogi to nie tylko wymiana posadzki, ale również starego podkładu podłogowego wraz z izolacją cieplną, akustyczną i przeciwwilgociową. Dzięki nowoczesnym materiałom można to zrobić łatwo i szybko
Kładąc nowy podkład, możemy lepiej odizolować mieszkanie od hałaśliwych sąsiadów piętro niżej lub zwiększyć grubość izolacji cieplnej podłogi na parterze albo ponad nieogrzewanymi pomieszczeniami, np. garażami, piwnicami.

Jaki podkład

Podkład podłogowy spoczywa na stropie, betonowej płycie parteru budynku, a w starych domach na drewnianych legarach parteru. Jest częścią podłogi oddzieloną od stropu izolacją przeciwwilgociową, akustyczną i cieplną.

W zależności od technologii podkłady są:

•  wylewane (tzw. wylewki - cementowe, cementowe z dodatkiem żywic syntetycznych, gipsowe, anhydrytowe);

•  suche - deski, płyty wiórowe, płyty gipsowo-kartonowe, płyty gipsowo-włókniste, płyty cementowo-włókniste.

W blokach spotykamy podkłady podłogowe wylewane, a w starych domach przeważnie legary drewniane (belki) i deskowanie.

Na mokro, czyli wylewka

Do renowacji podkładów najlepiej nadają się szybko twardniejące jastrychy modyfikowane żywicami syntetycznymi. Są wprawdzie drozsze od tradycyjnych wylewek cementowych, ale schną zaledwie 3 dni (cementowe -28 dni). Mają również tę zaletę, że można z nich robić bardzo cienkie wylewki - zaledwie jednomilimetrowe.

Warto zwrócić uwagę także na podkłady anhydrytowe, które są tańsze od jastrychów cementowych i mają krótki czas schnięcia. Anhydryt to siarczan wapnia, spoiwo budowlane podobnie jak cement. Podkłady te są jednak wrażliwe na wilgoć, więc nie powinno się ich stosować w pomieszczeniach wilgotnych.

Można tez wybrać metodę kombinowaną: wylewać tani podkład anhydrytowy i po jego zagruntowaniu preparatem zamykającym pory pokryć go cienką warstwą modyfikowanego żywicami podkładu cementowego.

Na sucho, czyli płyty

Kładzenie suchego podkładu (zwanego też suchym jastrychem) oszczędzi nam rozrabiania zapraw dziesiątkami litrów wody. Suche mniej obciążają stropy. Mogą być stosowane na każdym podłożu (drewnianym i betonowym) i umożliwiają położenie każdego rodzaju posadzki.

Najczęściej stosowane są suche podkłady z podłogowych płyt gipsowo-kartonowych oraz gipsowo-włóknowych.

o grubości 12,5 mm. Dla zapewnienia stabilności podłogi układa się dwie warstwy płyt (są też gotowe płyty podwójne).

W pomieszczeniach narażonych na bardzo duże obciążenia, np. w kuchni, można położyć nawet trzy warstwy.

Są płyty gipsowo-włóknowe z przyklejoną od spodu warstwą materiału izolacyjnego - wełny mineralnej lub polistyrenu.

Najważniejsza izolacja

Ważnym elementem podkładu podłogowego jest izolacja przeciwwilgociowa. Na podłożach betonowych jest to najczęściej hydroizolacyjna folia polietylenowa, natomiast na podłożach drewnianych specjalny papier lub tektura nasączana np. bitumem. Jest też specjalna folia paroprzepuszczalną o wysokim współczynniku do układania bezpośrednio na podłożu drewnianym.

Na folii układana jest warstwa izolacji cieplnej i akustycznej. Uwaga! Jeśli podłoga na parterze leży na płycie fundamentowej lub legarach, można zrezygnować z izolacji akustycznej.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Brak komentarzy

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych