Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dobry parkieciarz: po czym go poznać?

Tekst: Piotr Lisowski

Drewnianą podłogę może ułożyć nawet majsterkowicz-amator. Jednak zrobić to tak, by parkiet wyglądał ładnie i przez lata nie działo się z nim nic złego, może tylko naprawdę dobry fachowiec.

Znalezienie dobrego parkieciarza wcale nie jest łatwym zadaniem. Od jego umiejętności, solidności, posiadanego sprzętu i użytych materiałów zależy zarówno przyszły wygląd naszej podłogi, jak i jej walory praktyczne.

Wybierając parkieciarza, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy - jednak nie należy zaczynać od ceny usługi. To zdecydowanie najgorsze podejście. Niska cena zwykle nie idzie w parze z jakością - choć z drugiej strony, nie ulegajmy złudzeniu, że wysoka cena zagwarantuje nam pięknie ułożoną podłogę. Sprawdźmy natomiast, czy wykonawca cieszy się dobrą opinią wśród klientów, ma dobre maszyny i używa profesjonalnych produktów chemii budowlanej.

Po pierwsze - rekomendacje

Wybierając firmę parkieciarską, musimy przede wszystkim sprawdzić, jaką cieszy się ona opinią w branży i wśród klientów. Możemy popytać o nią sprzedawców w punktach sprzedaży parkietu lub architektów przygotowujących projekty wnętrz. Bardziej dociekliwi inwestorzy mogą dotrzeć także do rzeczoznawców albo stowarzyszeń parkieciarskich.

Oczywiście, najlepszym źródłem informacji będą sami klienci, którzy mogą nie tylko opowiedzieć o współpracy z fachowcem, ale i pokazać nam ułożoną przez niego podłogę (ewentualnie zwrócić też uwagę na problemy, które pojawiły się później, w trakcie eksploatacji). Oglądając wykonaną przez "naszego" fachowca podłogę, zwróćmy uwagę na to, czy:

- jej powierzchnia jest równo wyszlifowana i polakierowana;

- na lakierze nie ma zbyt wielu zanieczyszczeń;

- listwy są dokładnie docięte i dopasowane.

Rozmawiając z klientami ekipy parkieciarskiej, zapytajmy też czy:

- fachowcy byli terminowi;

- solidnie zabezpieczyli sąsiadujące z parkietem powierzchnie (np. terakotę) oraz uważali, by nie uszkodzić ścian, futryn i drzwi;
Po drugie - profesjonalny sprzęt

Dobrze jest przyjrzeć się fachowcom podczas pracy, by ocenić, jakimi maszynami dysponują. Laikowi oczywiście trudno jest ocenić, czy są one dobre czy nie. Jeśli jednak widzimy, że są niezbyt stare, pochodzą od któregoś z renomowanych zachodnich producentów, a ponadto są dobrze utrzymane - jest duża szansa, że na pytanie to możemy odpowiedzieć twierdząco.

Maszyny powinny być względnie czyste, worki odpylające - niepodziurawione i w dobrym stanie, a drobne narzędzia - przechowywane w skrzynkach bądź torbach, a nie plastikowych reklamówkach. Każdy parkieciarz powinien mieć cykliniarkę, maszyny do polerowania parkietu i szlifowania rantów oraz odkurzacz przemysłowy. Jest to absolutne minimum, konieczne do odpowiedniego wykonania pracy; zwykle wyposażenie ekipy parkieciarskiej wzbogacone jest o drobne elektronarzędzia i inne dodatki. Fachowcowi, który do układania parkietu, przychodzi jedynie z młotkiem, lepiej od razu podziękować.

Dobrzy parkieciarze są zwykle odpowiednio ubrani (w miarę jednorodne i czyste kombinezony). Jest to szczególnie ważne przy lakierowaniu, gdyż osypujący się z ubrań pył może być dodatkowym źródłem zanieczyszczeń lakierowanej powierzchni.

Po trzecie - wiedza i doświadczenie

Techniki pracy oraz same materiały parkieciarskie zmieniły się zasadniczo w ostatniej dekadzie. Jeśli chodzi np. o chemię - w miejsce stosowanego wcześniej subitu, weszły nowoczesne kleje poliuretanowe, bardzo zmieniły się parametry klejów rozpuszczalnikowych i dyspersyjnych, znacznie poprawiła się trwałość i sposób aplikacji lakierów wodnych. Prawdziwi fachowcy stale podnoszą swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w szkoleniach firm chemicznych, stowarzyszeń parkieciarskich oraz producentów i dystrybutorów parkietów.

Dobrego fachowca można poznać po tym, że umie doradzić, jakie produkty chemiczne powinniśmy wybrać, oraz jaki sposób układania i dylatowania tafli parkietowych jest najodpowiedniejszy. Chemię dobiera się w zależności od rodzaju podłoża (jego wilgotności i wytrzymałości) oraz od rodzaju parkietu (typ, rozmiar oraz parametry drewna).

W niektórych ekipach obowiązuje dość ścisła specjalizacja - jedni zajmują się np. tylko szlifowaniem, a inni lakierowaniem. Daje to szanse na wysoką jakość wykonywanej usługi, nie jest jednak koniecznym warunkiem. Z pewnością ważniejsze jest to, aby szef ekipy osobiście nadzorował prace przynajmniej w kluczowych momentach, takich jak rozpoczęcie przyklejania czy lakierowania podłogi i oczywiście odbiór poszczególnych etapów robót.

Dobra współpraca z parkieciarzem

Parkieciarz przed podaniem ceny usługi powinien dokonać wizji lokalnej w miejscu, gdzie parkiet ma być układany. Bez tego nie będzie mógł dokładnie określić zakresu potrzebnych prac oraz ich wycenić.

Kosztorys powinien być sporządzony w taki sposób, aby - oprócz przedstawienia całościowej ceny usługi - w przejrzysty i przystępny sposób pokazywał, jakie będą całkowite koszty wykonania 1 m2 podłogi oraz ile kosztują poszczególne czynności. Powinien również dokładnie określać zakres prac, co pozwoli uniknąć nieporozumień podczas rozliczenia.

Przed rozpoczęciem prac, parkieciarz musi ocenić stan podłoża oraz zapoznać się z przebiegiem przewodów instalacji grzewczej i ciepłej wody. Dobrze, jeśli sporządzi protokół odbioru podłoża i parkietu, w którym znajdą się wyniki dokonanych przez niego pomiarów wilgotności powietrza, drewna i betonu oraz krzywizn posadzki. Jeżeli uzna, że potrzebne są dodatkowe prace, mające na celu poprawę warunków montażu (np. dowilżenie powietrza w pomieszczeniach, usunięcie mleczka cementowego, wyrównanie powierzchni podkładu itp.), informacja o tym również powinna znaleźć się w protokole.

Ile to kosztuje

Przygotowanie podkładu (szlifowanie i gruntowanie posadzki) - 6-10 zł/m2

Układanie parkietu na klej - 20-40 zł/m2

Przygotowanie parkietu gotowego (lakierowanego lub olejowanego) na klej - 25-45 zł/m2

Cyklinowanie i polerowanie nowego parkietu - 18-25 zł/m2

Cyklinowanie i polerowanie parkietu pokrytego lakierem (renowacja) - 23-28 zł/m2

Lakierowanie trzykrotne - 6-10 zł/m2

Dodatkowe lakierowanie - 3-4 zł/m2

Olejowanie podłogi na zimno - 6-8 zł/m2

Olejowanie podłogi na gorąco - 8-10 zł/m2

Woskowanie podłogi - 4-5 zł/m2
    Więcej o:

Skomentuj:

Dobry parkieciarz: po czym go poznać?