Okap kuchenny - wyciąg czy pochłaniacz

Zadaniem okapu jest neutralizowanie zapachów i wyłapywanie unoszących się w powietrzu drobin tłuszczu. Urządzenie może to czynić na dwa sposoby - filtrując powietrze (pochłaniacz) lub usuwając je na zewnątrz (wyciąg).
To, w jakim trybie będzie pracował okap nie zależy tylko od naszego "widzimisię", lecz przede wszystkim od instalacji wentylacyjnej. Większość urządzeń (ale nie wszystkie!) może pracować w obiegu zamkniętym - jako pochłaniacz - lub w obiegu otwartym - jako wyciąg. Efektywniejszy jest oczywiście tryb otwarty - okap pracujący jako pochłaniacz ma niemal dwukrotnie mniejszą wydajność. Nie zawsze jednak jest możliwe podłączenie urządzenia do kanału wywiewnego (dotyczy to przede wszystkim domów wielorodzinnych). Wybór trybu pracy okapu zależy także od rodzaju instalacji wentylacyjnej. Warto wziąć to pod uwagę przy zakupie urządzenia, bo wówczas najłatwiej jest dopasować jego wydajność do naszych potrzeb.

W trybie otwartym

Okap podłączany jest do kanału wywiewnego. Jeżeli jesteśmy na etapie projektowania wentylacji, najlepiej zaplanować w kuchni dwa kanały: jeden do wentylacji pomieszczenia, drugi do podłączenia okapu. Jeśli dom jest już zbudowany, a w kuchni mamy tylko jeden kanał wywiewny, można podłączyć do niego okap, ale pozostawiając poniżej kratkę wyciągową otwartą na pomieszczenie. Takie rozwiązanie jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy w domu jest wentylacja grawitacyjna.

Wyciągu nie wolno podłączać do przewodów wentylacji mechanicznej (zarówno z odzyskiem ciepła, jak i bez), gdyż żaden filtr nie ochroni kanałów czy wymiennika ciepła przed zabrudzeniem. Jeśli zależy nam na okapie pracującym w trybie otwartym, zasysane przez niego powietrze możemy wyprowadzić bezpośrednio - rurą przeprowadzoną przez ścianę (jeśli osobny kanał wywiewny nie został przewidziany w projekcie).

Uwaga! Pod żadnym pozorem nie wolno podłączać wyciągu do przewodów odprowadzających spaliny, na przykład z kuchennego gazowego podgrzewacza wody.

W trybie zamkniętym

Bywają sytuacje, gdy podłączenie okapu do kanału wywiewnego jest niemożliwe. Najczęściej dzieje się tak w budynkach wielorodzinnych. Zgodnie z przepisami, nie powinno się podłączać wyciągu do zbiorczych kanałów wentylacyjnych, a w domach z lat 70. i 80. zazwyczaj co druga kondygnacja korzysta z tego samego kanału wywiewnego.

Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas wykorzystanie okapu jako pochłaniacza, który oczyszcza powietrze - zapachy i tłuszcz zatrzymywane są przez filtry. Instalacja urządzenia sprowadza się do jego zamocowania i podłączenia do prądu.

Jak dobrać filtry

Sposób podłączenia okapu wymusza zainstalowanie odpowiednich filtrów. Każde urządzenie musi mieć filtry przeciwtłuszczowe. Modele pracujące w trybie pochłaniania, trzeba natomiast dodatkowo wyposażyć w filtry pochłaniające zapachy. Część producentów dołącza je do sprzedawanych okapów; jeśli nie - trzeba je dokupić osobno.

Metalowy. Stalowy lub aluminiowy. Wygląda jak gęsta siatka, a jego zadaniem jest wychwytywanie nawet najmniejszych cząsteczek tłuszczu. Jego zaletą jest możliwość wielokrotnego użycia i łatwe czyszczenie - wystarczy co jakiś czas umyć go pod bieżącą wodą albo w zmywarce. Okap może być wyposażony w jeden lub kilka filtrów (z reguły dwa lub trzy).

Węglowy. Konieczny jako dodatkowy filtr, gdy okap pracuje jako pochłaniacz. Neutralizuje zapachy powstałe podczas gotowania tak, by do pomieszczenia wracało czyste powietrze. Jakość filtrów węglowych jest bardzo różna - niektóre mogą posłużyć nawet rok, inne należy wymieniać co dwa, trzy miesiące. Są też i takie, które już po miesiącu nie nadają się do użytku.

W tańszych okapach filtry metalowe często są zastępowane włókninowymi, akrylowymi, a nawet papierowymi, nieprzystosowanymi do wielokrotnego użytku. Włókninowy trzeba wymieniać co 2-3 miesiące, akrylowy - co 3-4, a papierowy - nawet co miesiąc.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładWięcej o:
Komentarze (3)
Okap kuchenny - wyciąg czy pochłaniacz
Zaloguj się
 • KaSia KaSia

  Oceniono 2 razy 0

  Prosta sprawa - tam gdzie mamy wentylację zbiorczą, czyli np. w większości blokow, gdzie powietrze wtłaczałby okap do innych mieszkań, możemy zamontować jedynie pochłaniacz. Dobrze jest to wyłtumaczone tutaj: www.globalo.pl/poradnik/wyciag-czy-pochlaniacz/

 • renatka_85

  0

  To oczywiście zależy od tego, czy to blok, czy dom, jak duża jest kuchnia i jaki cel ma spełniać okap. Nie wszędzie możliwe jest zamontowanie okapu, wtedy już musimy zaopatrzyć się w pochłaniacz. Jakby ktoś miał jeszcze wątpliwości to polecam zajrzeć tutaj: globalo.pl/poradnik/wyciag-czy-pochlaniacz/ w celu uzupełnienia :)

 • Artur Zawadka

  Oceniono 2 razy 0

  Bardzo ciekawe. Czyli analogicznie, samochód jadący 100 km/h po torze wyścigowym w kształcie okręgu jeździe 2 razy wolniej od samochodu jadącego z tą samą prędkością po prostej? Większej bzdury nie słyszałem. Wydajność a skuteczność to dwie różne rzeczy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX