Typy okapów kuchennych

Niegdyś w kuchniach królowały okapy uniwersalne, montowane na ścianie bez szafki pod nią. Teraz typów urządzeń, różniących się sposobem montażu, jest znacznie więcej. Część okapów wymaga tylko wolnej przestrzeni, część - zabudowuje się w kuchennych meblach.
Przyścienne

To najpopularniejszy rodzaj okapów, często nazywanych też kominowymi, ze względu na charakterystyczny stalowy komin, który kryje rurę podłączoną do otworu wentylacyjnego. Jeśli wybierzemy taki model, pamiętajmy, że nie da się nad nim zamontować szafki, bo okap wraz z kominem zajmie tu całą przestrzeń. Do okapów przyściennych należą także modele narożne (wymagają zamówienia specyficznych szafek wiszących), skośne i płasko montowane na ścianie. Ceny od 250 zł.

Wyspowe

Urządzenia tego typu montowane są nie do ściany, lecz do sufitu. Większość ma podobnie jak okapy przyścienne, maskujący komin. Najnowszym trendem są jednak okapy montowane bezpośrednio do sufitu (bez komina). Funkcjonują pod nazwą okapów sufitowych i wyglądają jak... lampy. Urządzenia takie obsługuje się zdalnie, za pomocą pilota. Takie okapy wyspowe są najbardziej zaawansowane technologicznie oraz wzorniczo, ale i najdroższe. Ceny od 988 zł. TELESKOPOWE x Nazywane także szufladowymi. Zabudowuje się je w specjalnie wykonanych szafkach - okap tworzy ich dno. Uruchamia się go poprzez wysunięcie szuflady (teleskopu). Gdy okap nie pracuje, widać tylko wąską listwę. Plusem takich urządzeń jest możliwość wykorzystania części przestrzeni w szafce nad okapem - mimo że najczęściej jest w niej schowana rura, po bokach zostaje miejsce, na przykład na pojemniki z przyprawami. Ceny od 200 zł.

Wkłady

Zwane też okapami szafkowymi zabudowanymi. Podobnie jak okapy teleskopowe, montuje się je w specjalnie dopasowanych szafkach (w kuchniach rustykalnych zabudowuje konstrukcją z płyt gipsowo-kartonowych). Po wbudowaniu takie okapy są praktycznie niewidoczne (zarówno wtedy, gdy pracują, jak i gdy są wyłączone) - zobaczyć można tylko ich część roboczą (spód). Ceny od 200 zł.

Uchylne

Typ rzadko spotykany w polskich sklepach. Należą do urządzeń do zabudowy. Przystosowane są do zamontowania w specjalnych szafkach - z uchylanymi od dołu drzwiczkami; otwierając je, uruchamiamy jednocześnie urządzenie. By zamontować taki okap, trzeba zamówić mebel z przednim panelem maskującym. Warto pamiętać, że urządzenie zajmie całą przestrzeń szafki. Ceny od 269 zł.

Blatowe

To najnowszy typ okapów, montowanych przy płycie lub kuchence - na stałe na blacie lub w wersji chowanej pod nim. Silnik takiego urządzenia schowany jest w szafce kuchennej, dzięki temu urządzenia pracują cicho. Modele wysuwane działają najczęściej automatycznie. Specjalne czujniki wykrywają parę wodną i uruchamiają urządzenie, a potem automatycznie je wyłączają. Ceny od 7480 zł.

Szerokość okapu

Urządzenia produkowane są w różnych szerokościach. Modele przeznaczone do wbudowania w szafkę lub podwieszane mają najczęściej 50, 60 lub 90 cm. Przyścienne i wyspowe natomiast są bardziej zróżnicowane, poczynając od zaledwie 35 cm (szerokości lub średnicy), a kończąc nawet na 120 cm. Standardem jest jednak szerokość 60 cm lub 90 cm.

Zazwyczaj ten sam model urządzenia można kupić w dwóch wersjach różniących się szerokością, a często także wyposażeniem, między innymi liczbą filtrów.

Szerokość okapu nie powinna być mniejsza od szerokości płyty lub kuchenki, szczególnie jeśli są one zasilane gazem. Większy natomiast może być zawsze, np. nad płytą o szerokości 60 cm możemy zamontować okap 90-centymetrowy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładWięcej o:
Komentarze (1)
Typy okapów kuchennych
Zaloguj się
  • renatka_85

    0

    JA polecam okapy do do zabudowy. Żeby zamontować taki okap należy wyciąć od spodu szafki odpowiednią wnękę albo wkomponowac w indywidualną zabudowę. JAkby co to Globalo mają bardzo dobre

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX