Oświetlenie kuchni

Oprawa oświetleniowa na środku sufitu nie wystarczy do oświetlenia całej kuchni

Oprawa oświetleniowa na środku sufitu nie wystarczy do oświetlenia całej kuchni (Fot. ALNO AG)

Podstawowym warunkiem dobrego oświetlenia w kuchni powinno być jego zróżnicowanie. Potrzebne jest oświetlenie ogólne, ale również wybranych miejsc, takich jak kuchenka, zlewozmywak czy blat roboczy.
W kuchni oświetlenie ogólne powinno być jasne i równomierne, lecz nie oślepiające. Najważniejsze jest jednak poprawne oświetlenie różnych stref kuchennych. Jedna lampa zawieszona na środku sufitu do tego nie wystarczy.

Oświetlenie ogólne

Najczęściej jest to pojedyncza oprawa oświetleniowa umieszczona na środku sufitu. Jej rodzaj jest kwestią gustu i stylu, w jakim urządzona będzie kuchnia. Równie dobrze sprawdzi się płaska plafoniera, jak "pałacowy" żyrandol, czy nowoczesny spot, złożony z kilku reflektorków o regulowanym kierunku i kącie nachylenia. Praktycznym rozwiązaniem będą oprawy typu "downlight" (ang. świecące w dół) umieszczone wokół ścian. We wszystkie te typy opraw można wkręcić tradycyjne żarówki lub energooszczędne świetlówki kompaktowe.

Światło odbite. To jeden ze sposobów ogólnego oświetlania kuchni, wykorzystujący efekt odbicia światła. Strumień świetlny nie jest kierowany w dół, bezpośrednio ku oświetlanym powierzchniom, lecz do góry, na sufit. Odbijając się od jego powierzchni jest rozpraszany i miękko, bezcieniowo oświetla pomieszczenie.

Źródła światła odbitego mogą być umieszczane we wnękach uformowanych w górnej części ścian albo w podwieszanym suficie. Lampy można też zamontować na górnych szafkach tak, by były niewidoczne, gdy patrzymy na nie z dołu.

Światło odbite warto stosować w niskich pomieszczeniach, ponieważ jasny, mocno podświetlony sufit powoduje optyczne podwyższenie wnętrza.

Halogeny w suficie. Moda na podwieszane sufity sprawia, że tradycyjne ogólne oświetlenie coraz częściej zastępują równomiernie rozmieszczone pod stropem małe oprawy halogenowe. Użyte w nich żarówki halogenowe powinny mieć jednak jak najszerszy kąt świecenia, co pozwoli uzyskać oświetlenie całego wnętrza bez miejsc jasnych pod oprawami oraz ciemnych pomiędzy nimi i z boków. Gdybyśmy chcieli uzyskać takie oświetlenie używając żarówek o niewielkim kącie świecenia, trzeba byłoby zastosować ich znacznie więcej.

Oświetlenie kierunkowe

Stosujemy je do oświetlenia stref roboczych: kuchenki, zlewozmywaka i blatów, na których wykonujemy większość kuchennych czynności. Światło ogólne najczęściej pada zza naszych pleców, więc nie dociera do powierzchni roboczych. Nie dotyczy to tylko kuchni z usytuowaną centralnie wyspą, bo blaty na niej można oświetlić górnymi oprawami.

Oświetlenie blatów. Na nich korzystamy z ostrych narzędzi i sprzętów mechanicznych, powinniśmy więc oświetlić je równomiernie rozmieszczonymi oprawami, skierowanymi bezpośrednio na powierzchnię blatu. Światło musi być jasne, lecz nie rażące. Oprawy takiego oświetlenia można umieścić pod szafkami wiszącymi.

Wmontowane w dno szafek. Są to usytuowane poziomo bardzo cienkie oprawy, w których stosowane są miniaturowe żarówki halogenowe.

Montowane od spodu szafek. Stosuje się tu najczęściej oprawy przeznaczone do żarówek halogenowych lub miniaturowych świetlówek liniowych. Coraz powszechniej są też używane paski LED, które mają dodatkową zaletę - nie nagrzewają się podczas pracy, można więc bezpiecznie montować je w meblach.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj oprawy wybierzemy, pod brzegiem szafki warto zamontować listwę meblową, która osłoni wzrok osoby pracującej przy blacie.

Nad kuchenką. Oświetlenie zapewniają zazwyczaj oprawy, w które fabrycznie wyposażony jest okap. W nowoczesnych modelach to z reguły reflektorki halogenowe. Niektóre okapy mają funkcję automatycznego włączania światła, gdy zbliżymy się do urządzenia; wyłączają je, kiedy się oddalimy.

Oświetlenie dekoracyjne. To najczęściej podświetlane wnętrza witrynowych szafek i oprawy montowanie w cokołach mebli. Pamiętajmy, by w odpowiednim miejscu zaplanować i poprowadzić przewód elektryczny.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (3)
Oświetlenie kuchni
Zaloguj się
 • Barbara Joanna

  0

  Kuchnia musi być jasna! Także dużo oświetlenia z wyszczególnieniem na blaty. Ledowe świetnie się sprawdza, szybko zapala, mocne światło i oszczędne!

 • Izabela Anna

  0

  My mamy nad stołem akurat lampę activejet i sprawdza się doskonale. Nad szafkami mamy akurat punktowe lampki, wszystko jest świetnie oświetlone.

 • Izabela Nowak

  0

  Oświetlenie do kuchni odgrywa duża rolę. Zależy gdzie najbardziej potrzebujemy światła. Światło skierowane na kuchenki i piekarniki, rozświetlenie wnętrza schowków i szafek dadzą nam taśmy ledowe active jet.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX