Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Baterie do twardej wody

Katarzyna Połeć

W większości polskich kranów woda jest twarda, co ma swoje konsekwencje zdrowotne, ekonomiczne i estetyczne. Wpływa też na żywotność nie tylko pralek czy zmywarek, lecz także armatury.

W nowoczesnej armaturze stosuje się głowice ceramiczne odporne na osadzanie się kamienia
W nowoczesnej armaturze stosuje się głowice ceramiczne odporne na osadzanie się kamienia
Fot. Ferro
Twarda woda, a taką bardzo często mamy w Polsce, to problem w każdym gospodarstwie domowym. Widoczne na pierwszy rzut oka efekty jej działania, to nieestetyczne osady na bateriach, ceramice łazienkowej oraz w kabinie prysznicowej. Jeśli nie czyści się ich na bieżąco, powstają rdzawe zacieki, które bardzo trudno usunąć.

Znacznie poważniejszym problemem z twardą wodą jest to, że powoduje ona stopniowe niszczenie armatury, instalacji grzewczych oraz urządzeń AGD (jak osady wapienne działają na wewnętrzne elementy pralek można obejrzeć na prezentowanych od lat filmach reklamowych jednego z producentów domowej chemii). Problem twardej wody dotyczy także naszej kieszeni, bo musimy wydawać więcej pieniędzy na środki myjące i piorące.

Twardą wodę wyróżnia bardzo duża zawartość rozpuszczonych w niej soli, głównie wapnia i magnezu. Twardość wody wpływa na jej napięcie powierzchniowe, co ma znaczenie praktyczne - im jest większe, tym trudniej jest za jej pomocą czyścić zabrudzone miejsca, dlatego taka woda wymaga stosowania większych ilości mydła.

Twarda woda wreszcie niekorzystnie działa na nasze zdrowie (ma wpływ na powstawanie kamieni nerkowych).

Armatura odporna na kamień

W swojej ofercie producenci mają baterie dedykowane szczególnie do twardej wody. Zwykle mają one jedno lub kilka rozwiązań technicznych, które wydłużają zarówno ich trwałość, jak i żywotność.

Odkręcany perlator To powszechnie używane drobne metalowe siteczko zamontowane na końcu wylewki, które łatwo i szybko można oczyścić z kamienia i innych zanieczyszczeń. Wystarczy je odkręcić i usunąć osad. Producenci zalecają czyszczenie perlatora co kilka miesięcy.

Aerator To perlator, w którym dodatkowo zastosowane jest specjalnie wyprofilowane sitko, dzięki czemu bateria jest mniej narażona na osadzanie się kamienia. Do baterii z tego typu perlatorem dołączony jest zwykle kluczyk, służący do wykręcania i czyszczenia aeratora.

Wyposażenie zapobiegające kamieniowi

Producenci stosują rozmaite rozwiązania. Niektóre są używane w wielu modelach baterii natryskowych oraz w słuchawkach prysznicowych, inne są unikatowymi systemami, dostępnymi tylko w konkretnym modelu.

System antywapienny. Kamień jest problemem przede wszystkim tam, gdzie woda wydostaje się przez wąskie otwory. Z czasem osady wapienne przesłaniają ich światło, ograniczając strumień. Żeby temu zapobiec, producenci w słuchawkach i głowicach natryskowych montują tulejki z elastycznych materiałów. Pozwalają one łatwo oczyścić otwory ściereczką, gąbką lub przez przetarcie palcami. Producenci armatury stosują różne materiały: na przykład elastyczne gumki z silikonu, lub powłoki - z silikonu albo z gładkiego i elastycznego elastomeru.

Innym rozwiązaniem są plastikowe bolce w otworach słuchawek natryskowych, które wsuwając się w nie, wypychają krople wody wraz z osadem.

Mnogość rozwiązań jest dość myląca dla nabywcy. Tym trudniej się w nich zorientować, że często ta sama funkcja miewa u różnych producentów odmienną, zazwyczaj angielsko brzmiącą nazwę - na przykład "anti-calc" (w kilku odmianach pisowni) "speedclean", czy "easy clean" oznacza zwykle silikonowe elementy zastosowane w wylotach słuchawki prysznicowej.

Trwała głowica. Nowoczesna armatura wyposażona jest w głowice ceramiczne. Są one trwałe i odporne na zmienne ciśnienie wody, a niektóre dodatkowo wyposażane w system zapobiegania powstawaniu osadu wapiennego.

Nowoczesne tworzywo. Na materiałach o bardzo gładkiej powierzchni kamień trudniej się osadza, niektóre baterie są więc w całości wykonywane z kompozytu.

Filtry. System przygotowania wody pitnej to bateria połączona z filtrami oczyszczającymi ją z chloru, metali ciężkich i osadów, dzięki czemu nie ma problemu z kamieniem. Dodatkowo bateria pozwala schładzać wodę i serwować ją prosto z wylewki.

Osad na powierzchni baterii

Tylko z pozoru usuwanie osadów z korpusu baterii jest łatwe. W sprzedaży są co prawda specjalne środki do czyszczenia osadów wapiennych w postaci żelów i mleczek, ale często ich działanie okazuje się zbyt słabe lub zbyt mocne (zwłaszcza, jeśli zawierają kwasy). Metodą skuteczniejszą, choć ryzykowną, jest pozostawienie środka na powierzchni baterii na dłuższy czas (kilka godzin), ale musimy liczyć się z tym, że preparat może zniszczyć powłokę, którą armatura była wykończona.

Jeśli nie chcemy ryzykować, starajmy się na bieżąco usuwać osady lub stosować domowe sposoby czyszczenia. Zamiast chemii, możemy użyć roztworu wody z octem lub kwasku cytrynowego, przecierając baterię miękką ściereczką lub gąbką.

Jak walczyć z twardą wodą

Podczas budowy domu, a dokładnie na etapie wykonywania instalacji, możemy zadziałać "systemowo". Rozwiązaniem jest na przykład instalacja centralnej stacji zmiękczania wody. Można też zamontować zestaw odpowiednich filtrów na głównej rurze. W domu zamieszkałym możemy natomiast w odpowiednich miejscach rozmieścić specjalistyczne filtry zmiękczające wodę - na przykład do baterii prysznicowej, pralkowy czy do wody spożywczej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Baterie do twardej wody