Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łazienka dla niepełnosprawnych

Marek Słaboń

Po wypadku przez jakiś czas musiałem poruszać się na wózku inwalidzkim. Korzystanie z łazienki i toalety było gehenną. W swoim nowo budowanym domu chcę więc tak urządzić jedną z łazienek, by być przygotowanym na tego typu sytuacje. Janusz W., Sopot

łazienka dla niepełnosprawnych
Miskę ustępową dobrze jest wyposażyć w deskę wolno opadającą, która zapewni komfort użytkowania i zabezpieczające przed uderzeniem oraz hałasem.
Fot. Roca
Przemyślane rozwiązania

Budując nowy dom, powinniśmy przeznaczyć na łazienkę taką ilość miejsca, aby osoba niepełnosprawna mogła się w niej swobodnie poruszać. Najlepiej już na etapie projektu naszkicować wszystkie niezbędne elementy: umywalkę, miskę ustępową, prysznic i poręcze. Pamiętajmy przy tym, że osoba poruszająca się o kulach lub przy balkoniku ma nieco inne potrzeby niż ta, która korzysta z wózka inwalidzkiego. W tej ostatniej sytuacji należy zapewnić powierzchnię manewrową umożliwiającą pełny obrót wózka, czyli koło o średnicy 1,5 m.

Zwróćmy też uwagę na to, aby drzwi do łazienki miały szerokość minimum 90 cm.

Uwaga! Stare modele wózków dla osób niepełnosprawnych mają długość do 1,2 m i wysokość siedzenia 46-50 cm, a nowe - długość około 0,9 m i wysokość siedzenia 46 cm. Te różnice mogą mieć wpływ na zaprojektowanie odpowiedniej wielkości każdej ze stref łazienki.

Strefa prysznicowa

Osoby niepełnosprawne powinny raczej zrezygnować z tradycyjnego prysznica. Najlepiej wykonać natrysk na równi z posadzką ze spadkiem w kierunku kratki ściekowej i wyłożyć go płytkami antypoślizgowymi (lub na standardowej terakocie położyć matę antypoślizgową). W ten sposób jego wymiary i kształt dopasowane są do indywidualnych potrzeb użytkownika. Można też zamontować bardzo płaski brodzik z akrylu, stali emaliowanej lub ceramiki. W takim rozwiązaniu zamiast kabiny zawiesza się zasłonę prysznicową, która w żaden sposób nie ogranicza swobody ruchów osobom niepełnosprawnym.

Fachowcy polecają wyposażenie natrysku w baterię podtynkową zajmującą mniej miejsca niż klasyczna bateria ścienna. Kolejnym ważnym ułatwieniem może być zastosowanie specjalnego, składanego krzesełka oraz poręczy i różnego rodzaju uchwytów.

Pomagają one w przemieszczaniu się i bezpiecznym korzystaniu z prysznica.

Miska ustępowa

Wysokość zamontowania miski powinna odpowiadać wysokości siedziska wózka - wtedy przesiadanie jest łatwiejsze. Dla osób poruszających się o kulach lub przy balkonikach wysokość tę dostosowujemy do ich wzrostu. Zarówno miski kompaktowe, jak i podwieszane dostępne są w wersji wydłużonej (do 70 cm). Umożliwia to równoległe podjechanie wózkiem do przyboru. Deska powinna mieć wycięcie i wzmocnione metalowe zawiasy gwarantujące jej solidne osadzenie. Innym praktycznym rozwiązaniem jest deska z funkcją bidetu. Najtańsze mają baterię mieszaczową oraz pokrętło do ustawiania temperatury i natężenia strumienia. Są też deski elektroniczne (z podgrzewaczem wody) - po naciśnięciu odpowiedniego przycisku wysuwa się dysza, z której wypływa delikatny strumień ciepłej wody.

Umywalka i bateria

Umywalka dla osoby niepełnosprawnej powinna być zawieszona tak, aby umożliwić jej umycie rąk na siedząco. Wysokość blatu nie przekracza zatem zwykle 80 cm. Wklęsłe wyprofilowanie przedniej krawędzi umywalki zapewnia wygodne podjechanie wózkiem i korzystanie z urządzenia. Wiele modeli ma tak uformowane brzegi, aby można było wygodnie się na nich oprzeć łokciami. Korzystanie z takiej umywalki dodatkowo ułatwia montaż odpowiedniej armatury. Bardzo praktyczna jest bateria z wydłużonym uchwytem umożliwiającym łatwą regulację strumienia i temperatury wody nawet łokciem. Innym polecanym rozwiązaniem jest bateria elektroniczna. Umieszczona w niej fotokomórka uruchamia urządzenie, gdy w zasięgu czujnika ruchu pojawią się dłonie. Dla ułatwienia czynności związanych z myciem po obu stronach umywalki mocuje się uchwyty. Przydatne będzie też oczywiście lustro - dla osoby jeżdżącej na wózku. Najlepiej uchylne, aby można go było ustawić pod odpowiednim kątem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Łazienka dla niepełnosprawnych