Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drobne naprawy: awaria kranu

Katarzyna Zaręba

Współczesne baterie z głowicami ceramicznymi są skonstruowane tak, że znacznie rzadziej ulegają awariom niż ich poprzedniczki, w których stosowano głowice grzybkowe. Ale nawet nowoczesna konstrukcja nie chroni kranów przed uszkodzeniami.

baterie łazienkowe, baterie kuchenne, naprawa baterii
Niektóre baterie można kupić w wersji ze specjalną powłoką, która utrudnia osadzanie się kamienia na powierzchni urządzenia. Dzięki niej armatura dłużej zachowa ładny wygląd.
Fot. Deante
Choć brzmi to nieco humorystycznie, uszkodzenia baterii wynikają przede wszystkim z tego, że mają one stały kontakt z wodą. Zawarte w niej mineralne drobiny z czasem powodują powstawanie osadu wapiennego, który powoli odkłada się na wewnętrznych elementach baterii.

Jako pierwsze ofiarą osadów padają sitka napowietrzaczy (perlatorów), których przepustowość się zmniejsza. Łatwo temu zaradzić, czyszcząc je regularnie. Twarda woda wpływa także na inne elementy baterii - uszczelki (o-ringi), części z tworzywa sztucznego - oraz na wygląd chromowanej powierzchni. Przez nieszczelne o-ringi i szczeliny korpusu wyciekają niewielkie ilości wody; w tych miejscach tworzą się wapienne zacieki, które trudno usunąć.

Najczęściej jednak usterka dotyczy elementów przyłączeniowych. W najpopularniejszych bateriach sztorcowych są to wężyki przyłączeniowe do ciepłej i zimnej wody. Gdy zaczną przeciekać, jedynym skutecznym sposobem naprawy jest wymiana ich na nowe.

Kolejny powód problemów z bateriami to zużycie materiału, wynikające z normalnej, codziennej eksploatacji, jak to się dzieje z elastycznymi wężykami słuchawek prysznicowych oraz wyciąganych wylewek baterii kuchennych.

Czyszczenie perlatora

Na sitku perlatora, wraz z kolejnymi litrami wody, przybywa osadów wapiennych. Gdy prawie całkowicie zatkają drobną siateczkę odpływu, z baterii nie uzyskamy nic więcej poza cienką strużką wody.

Aby do tego nie dopuścić, należy perlator czyścić kilka razy w miesiącu. Wystarczy wykręcić go z wylewki (niektórzy producenci dodają do swoich baterii specjalne plastikowe klucze). Następnie czyścimy perlator, przepłukując go pod bieżącą wodą, a jeśli sitko jest mocno zakamienione - zanurzamy je w roztworze octu w wodzie (w proporcji 1:1). Na koniec wkręcamy perlator, pamiętając o założeniu uszczelki.

Wymiana wężyka w baterii

Elastyczne wężyki wylewek montowane są standardowo w trzech rodzajach baterii - prysznicowej, wannowo-prysznicowej i kuchennej - i w obu są jedną z częściej psujących się części. O ile wymiana węża prysznicowego w dwóch pierwszych typach sprowadza się do odkręcenia i ponownego zamocowania dwóch nakrętek, o tyle w bateriach kuchennych jest nieco trudniejsze.

Trudność wynika z tego, że aby dało się wyciągnąć wylewkę wraz z wężykiem, trzeba dostać się pod blat i - odkręciwszy uprzednio wylewkę - wyciągnąć wężyk od spodu (od tej strony zaczynamy też wsuwać nowy).

Mocowanie obluzowanego uchwytu baterii

Jeśli obluzowanie dźwigni jest tylko wynikiem wykręcenia jej z uchwytu mocującego, należy wyjąć zaślepkę na której mamy oznakowanie: ciepła/zimna woda. Pod nią zobaczymy sześciokątny otwór. Do jego średnicy dobieramy klucz imbusowy (ampułowy) o odpowiednim rozmiarze. Dokręcamy nim śrubę uchwytu i mocujemy zaślepkę.

Montaż baterii sztorcowej

Najczęściej baterie mocowane są za pomocą jednej bądź dwóch śrub, które wkręcamy w nagwintowane otwory korpusu, a w gniazda wkręcamy elastyczne wężyki przyłączeniowe. Następnie wkładamy baterię w otwór - w umywalce, zlewozmywaku lub blacie - wraz gumowym pierścieniem lub podstawą (w zależności od typu baterii). Od spodu nakładamy na śrubę lub śruby podkładki (gumową i metalową), a następnie dokręcamy nakrętki.

Ostatnim krokiem jest połączenie baterii z instalacją wodną, przez przykręcenie wężyków przyłączeniowych do zaworów kątowych z filtrem siatkowym.

Konserwacja baterii

Producenci baterii zalecają, by regularnie poddawać czyszczeniu perlator i czyścić baterię odpowiednio polecanymi przez nich środkami chemicznymi, niezawierającymi ścierniw, ani agresywnych substancji chemicznych. Niektórzy jednak namawiają swoich klientów do bardziej za-awansowanego serwisowania baterii. Dotyczy to przede wszystkim modeli z wyższej półki, choć pewnie i tym tańszym nieco troski i fachowej opieki nie zaszkodzi.

Zalecany przegląd serwisowy powinien być być przeprowadzany regularnie, raz na dwa lata użytkowania urządzenia, jeśli chcemy, aby nasza bateria przez długi czas pracowała niezawodnie. Taką usługę można zamówić w serwisach producentów baterii, jej koszt jest różny wynosi od 200 do 500 zł. Za tę cenę otrzymujemy podstawowy przeglądem serwisowy i wymianą części podlegających eksploatacyjnemu zużyciu. Serwisant powinien podczas przeglądu zająć się trzema czynnościami.

Przegląd korpusu wewnętrznego. Wnętrze baterii powinno zostać dokładnie oczyszczone z osadów wapiennych. Wymienia się też uszczelki, które zużywają się w trakcie eksploatacji. Serwisant powinien sprawdzić też stan głowicy, gdyż to ona zapewnia prawidłową pracę urządzenia.

Czyszczenie. Oczyścić powinno się filtry zabezpieczające na wężykach zasilających i perlator.

Smarowanie. Bateria powinna zostać przesmarowana specjalnym smarem do armatur, a następnie sprawdzona pod względem szczelności.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Drobne naprawy: awaria kranu