Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wanny do małych i dużych łazienek

Tekst: Anna Grunwald

Wanna służy nie tylko do kąpieli i relaksu. To także ważny element wystroju łazienki.



Kupując wannę, warto kierować się nie tylko jej urodą, ale również wielkością i kształtem łazienki, by wybrane urządzenie dobrze się komponowało w pomieszczeniu. Warto też rozważyć, jakie wyposażenie ma mieć nasza wanna, bo możliwości jest wiele.

Wielkość łazienki a kształt wanny

Najbardziej uniwersalne są wanny prostokątne. Można je ustawić niemal w każdej łazience - pod ścianą, we wnęce lub pośrodku pomieszczenia.

  • Do małych łazienek poleca się zwykle wanny asymetryczne. Są wygodne, a zajmują mało miejsca, bo zwężają się tam, gdzie trzyma się nogi. Występują w dwóch wersjach - prawej i lewej, stosownie do tego, po której stronie mają krótszy bok. Odpływ znajduje się naprzeciwko tego boku.

  • W średnich i dużych łazienkach dobrze prezentują się wanny owalne, okrągłe i półokrągłe, ustawiane pośrodku pomieszczenia lub przy ścianie. Często wybierane są też wanny wieloboczne - ustawiane w narożniku lub przy ścianie - oraz narożne. Zwykle wszystkie te rodzaje mają odpływ w środkowej części wanny.

    Czy będzie wygodna?

    Producenci prześcigają się w udoskonalaniu wanien, by jak najlepiej zaspokajały potrzeby użytkowników. Wanny mogą więc mieć siedziska wyprofilowane w dnie lub na obrzeżu, podłokietniki, zagłówki, oparcia, uchwyty itp. Oprócz klasycznych coraz popularniejsze są wanny dwuosobowe - na przykład w kształcie serca, trapezu, owalu lub koła. Im większa wanna, tym wygodniejsza, a im głębsza, tym lepiej można się w niej zanurzyć, ale i trudniej z niej wyjść. Trzeba też pamiętać, że wanny duże i głębokie zużywają bardzo dużo wody.

    Materiał

  • Wanny akrylowe są najpopularniejsze i najbardziej różnorodne, bo ten materiał umożliwia formowanie niemal dowolnych kształtów. Oprócz tego są lekkie, więc łatwo je transportować i montować, a także miłe i ciepłe w dotyku. Mogą mieć powłokę antybakteryjną. Wanny akrylowe są podatne na zarysowania, więc należy je czyścić mleczkami i żelami nierysującymi powierzchni. Ewentualne zarysowania i zmatowienia można usuwać za pomocą zestawów do renowacji polecanych przez producentów wanien. Jeśli chcemy kupić wannę z gotową akrylową obudową, warto się upewnić, czy obudowa wykonana jest z takiego samego akrylu jak wanna. W przeciwnym razie będzie się starzeć inaczej niż wanna i po latach może się od niej różnić kolorem. Oprócz akrylu sanitarnego dostępne są też droższe wanny - wykonane z mieszanki akrylowo-kwarcowej.

  • Stalowe emaliowane. Mają różnorodne kształty, są bardzo trwałe, gładkie i łatwe w czyszczeniu, ale też dość ciężkie i chłodne w dotyku. Mogą mieć dodatkową powłokę chroniącą przed osadzaniem się brudu. Blacha wanny wraz z emalią może mieć od 1,5 do 3,5 mm - im grubsza, tym wanna jest trwalsza i, niestety, droższa. Używając ich, trzeba uważać na uderzenia, które mogą powodować odpryski emalii. Uszkodzenia te można jednak naprawiać.

  • Żeliwne to produkty ekskluzywne i długowieczne. Mają nowoczesne wzornictwo, są bardzo trwałe, gładkie, ale też ciężkie i dość drogie. Podobnie jak w wannach stalowych należy uważać na uderzenia twardymi ciężkimi przedmiotami, aby nie uszkodzić emalii.

  • Inne. Oprócz wspomnianych materiałów można kupić wanny szklane, miedziane, wykonane ze stali nierdzewnej albo ekskluzywne drewniane. Do pielęgnacji tych nietypowych materiałów należy stosować środki polecane przez producentów.

    Z hydromasażem czy bez?

    Kąpiel w wannie z hydromasażem to świetny sposób na relaks, a strumienie wody i powietrza mogą pobudzać lub odprężać ciało, wpływając dobroczynnie na skórę. Do większości wanien można zamówić wybrany system hydromasażu, ale standard bywa różny.

    Oto, co może mieć wanna z hydromasażem.

  • Masaż powietrzny relaksujący ciało. Powietrze może być doprowadzane do dna wanny przez kilkanaście niewielkich dysz lub 60-140 małych otworków. W niektórych wannach możliwa jest regulacja natężenia nadmuchu i masaż pulsacyjny lub falowy, zwany przez producentów sinusoidalnym.

  • Masaż wodny. Jest intensywniejszy, masuje i pobudza skórę oraz mięśnie, poprawiając ich ukrwienie. Strumienie wody wypływające z dysz umieszczonych w ściankach wanny działają na określone partie ciała. Mogą być dodatkowo napowietrzane (masaż wodno-powietrzny) oraz rozmaicie kształtowane. Dodatkowo w niektórych dyszach można regulować kierunek strumienia oraz jego natężenie.

  • Dodatkowe udogodnienia dostępne w niektórych systemach hydromasażu:

    - ozonowanie - wpływa terapeutycznie na skórę i dezynfekuje wodę;

  • - masaż ultradźwiękowy - ultradźwięki, wnikając w skórę, rozgrzewają tkankę, poprawiają jej ukrwienie i przyspieszają procesy metaboliczne;

    - podgrzewanie powietrza lub wody - zapobiega stygnięciu kąpieli;

    - oświetlenie - halogenowe (białe) lub diodowe - kolorowe;

    - odtwarzacz muzyki lub radio - wbudowane w obudowę wanny.

  • Sterowanie. Zależnie od systemu możliwe są dwa warianty:

    - ręczny - stosowany w tańszych systemach hydromasażu. Masaże włącza się przyciskami, a natężenie reguluje pokrętłami na obrzeżu wanny;

    - elektroniczny - mniej lub bardziej rozbudowany. Wybrany rodzaj masażu włącza się i reguluje przyciskami w panelu sterowania. W prostszych systemach można dodatkowo regulować pokrętłem ilość powietrza. Im wyższy system, tym większe możliwości regulowania, a nawet programowania hydromasażu i innych dostępnych funkcji.

  • Dezynfekcja. Najczęściej chemiczna, bywa ręczna lub automatyczna:

    - ręczna (dostępna w tańszych systemach). Polega na ręcznym dozowaniu środka dezynfekującego do napełnionej wanny i uruchamianiu na kilka minut poszczególnych rodzajów masażu. Po opróżnieniu wanny trzeba włączyć osuszanie układu (w niektórych wannach włącza się automatycznie);

    - automatyczna - polega na automatycznym pobraniu środka dezynfekującego i włączeniu wszystkich rodzajów masażu. Są dwa warianty takiej dezynfekcji. Pierwszy - dokonywany przy wypełnionej wannie, i drugi - przy pustej (wymaga doprowadzenia dodatkowego przyłącza zimnej wody do płukania układu). W obydwu po zakończeniu dezynfekcji należy osuszyć układ. Osuszanie włącza się automatycznie lub ręcznie.

  • Promieniowanie ultrafioletowe lampami UV włączanymi wraz z pompą to nowe rozwiązanie zastępujące dezynfekcję chemiczną.

  • Podłączenia. Do każdej wanny trzeba doprowadzić zimną i ciepłą wodę oraz kanalizację, a do wanny z hydromasażem - również zasilanie elektryczne, odpowiednio zabezpieczone wyłącznikami ochronnymi. Do niektórych wanien z dezynfekcją automatyczną potrzebne jest też dodatkowe przyłącze zimnej wody do płukania. Wanna z hydromasażem musi być podłączona przez autoryzowanego serwisanta i uprawnionego elektryka.

    Dodatki

    Do montażu każdej wanny można dokupić nóżki i stelaże, a do wielu - obudowy styropianowe, gotowe do okładania płytkami ceramicznymi. Do większości wanien można też kupić gotowe, łatwe do zamontowania obudowy - akrylowe, szklane, stalowe lub drewniane.







    • Więcej o:

    Skomentuj:

    Wanny do małych i dużych łazienek