Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łazienka - duża czy mała, na parterze czy na piętrze, z wanną czy z prysznicem?

Tekst: architekt Iwona Mere

Nie sztuka w wielkim domu zaplanować kilka luksusowych łazienek. Wystarczy zarezerwować na to fundusze i zaprojektować dostatecznie duży budynek. Sztuką jest stworzenie podobnego standardu i komfortu na mniejszej powierzchni i przy ?normalnym? budżecie.

Oszczędny prysznic - kąpiel pod natryskiem orzeźwia i dodaje energii; zużywa się przy tym znacznie mniej czasu i wody niż na kąpiel w wannie; przy dzisiejszym tempie życia trudno o lepszy początek i koniec dnia
Oszczędny prysznic - kąpiel pod natryskiem orzeźwia i dodaje energii; zużywa się przy tym znacznie mniej czasu i wody niż na kąpiel w wannie; przy dzisiejszym tempie życia trudno o lepszy początek i koniec dnia
Fot. SANITEC KOŁO
Przez długie lata łazienki w naszych mieszkaniach i domach służyły po prostu higienie. Były stosunkowo niewielkie, nie przywiązywano też specjalnej wagi do ich usytuowania - powstawały w pobliżu pionów kanalizacyjnych, a z resztą problemów musieli sobie radzić sami użytkownicy, tolerując różne ograniczenia zaplecza sanitarnego.

Dziś nie ma powodów, by jakiekolwiek pomieszczenia w domu były brzydkie czy niefunkcjonalne. A im kosztowniejszego wymagają wykończenia i wyposażenia (dotyczy to szczególnie kuchni i łazienek), tym większe mamy względem nich oczekiwania. To w końcu naturalne, że za ciężko zarobione pieniądze chcemy komfortu, dobrej jakości, oryginalności, efektownych rozwiązań.

Współczesny dom potrzebuje kilku osobnych łazienek, w starannie wybranych miejscach i z wyposażeniem idealnie dopasowanym do konkretnych, stawianych im zadań.

Planowanie warto zacząć od uwzględnienia podziału domu na strefy: dzienną i prywatną.

Łazienka dla gości i nie tylko

W strefie dziennej warto wygospodarować miejsce na osobną toaletę dla gości. Nawet skromne lokum zyska bowiem na wygodzie, jeśli da się zamknąć przed postronnymi osobami łazienkę przy sypialniach. Zwłaszcza, że nawet elegancki salon kąpielowy szybko wypełnia się mnóstwem prywatnych drobiazgów, co czyni "inspekcję" z zewnątrz krępującą zarówno dla gospodarzy, jak i dla gości.

Najprostszym sposobem na uniknięcie tego rodzaju niedogodności jest właśnie dodatkowa, choćby najmniejsza, łazienka przy reprezentacyjnych pomieszczeniach. Kluczem do sukcesu jest tu przede wszystkim odpowiednia lokalizacja.

Łazienka przy części dziennej powinna być łatwo dostępna. Znakomicie odegra swoją rolę umieszczona blisko pokoju gościnnego, gabinetu czy wyjścia do ogrodu, w obszerniejszych domach może też sąsiadować z salką do ćwiczeń lub częścią basenową. Jednocześnie lepiej, by nie rzucała się w oczy, dlatego drzwi do niej należy usunąć z pola widzenia osób zgromadzonych przy jadalnianym stole, czy korzystających z aneksu wypoczynkowego.

Ile łazienek w strefie prywatnej?

Trudno arbitralnie rozstrzygnąć, czy lepiej zaplanować jedną dużą i komfortowo wyposażoną łazienkę czy kilka mniejszych. Wiele zależy od liczby domowników, ich zwyczajów, a także ich rozkładu dnia.

Dwóm, trzem osobom wychodzącym na zajęcia o różnych porach wystarczy jedna, obszerniejsza łazienka o rozbudowanym programie, ale już typowej, czteroosobowej rodzinie z dwójką dzieci trudno będzie w takiej sytuacji uniknąć porannych "korków". Dlatego przy czwórce-piątce mieszkańców (zwłaszcza wyruszających rano do miasta jednym samochodem), znacznie lepiej sprawdzą się dwie lub trzy mniejsze łazienki.

Pokój kąpielowy czy duża łazienka to niewątpliwa atrakcja, która warto mieć we własnym domu. Łatwo ją urządzić, łatwo dobrać wyposażenie, bo na znacznej powierzchni zwykle nie ma ograniczeń co do wymiarów potrzebnych sprzętów: wanny, kabiny prysznicowej, umywalek, sedesu i bidetu. Nie będzie tu kłopotu z takim rozplanowaniem wnętrza, by można było się w nim swobodnie poruszać, przebrać, schylić.

Dla wygody i elegancji warto się pokusić o wydzielenie różnych stref funkcjonalnych.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że wyszukane wykończenie i wyposażenie takiego wnętrza może sporo kosztować, podobnie jak na przykład eksploatacja nietypowej, wielkiej wanny czy kabiny z hydromasażem.

Mała łazienka pozwala na znacznie oszczędniejsze gospodarowanie przestrzenią (w małym domu nie zabierze zbyt wiele cennego miejsca). Skromny program funkcjonalny i spory wybór produktów do małych łazienek, pozwolą tanio ją wyposażyć. Nieduże pomieszczenie da się urządzić równie atrakcyjnie co większe, pod warunkiem że będziemy przestrzegać zasad ergonomii i na przykład pozostawimy odpowiednią ilość wolnego miejsca przed każdym przyborem oraz zainstalujemy je w odpowiedniej odległości od ścian i od siebie nawzajem, a z ograniczeń uczynimy walor, podkreślając prostotę i porządek. W sukurs przyjdą jasne barwy, czyste, geometryczne linie sprzętów, eleganckie podziały, dobra jakość materiałów, czy wreszcie lustra podwajające i rozświetlające przestrzeń.

Prysznic czy wanna?

Naturalnie, zamiast wybierać, lepiej byłoby mieć do dyspozycji oba urządzenia w jednej łazience, ale czasem trudno je zmieścić na ograniczonej powierzchni. Dlatego warto uświadomić sobie mocne i słabe strony każdego z tych rozwiązań.

Zalety wanny:

- Jest bardziej uniwersalna, ponieważ umożliwia zarówno relaksującą kąpiel, jak i szybki prysznic.

- Jest wyjątkowo przyjaznym i lubianym przez dzieci elementem wyposażenia łazienki, co stanowi ważny argument przemawiający za wyborem tego rozwiązania.

- Dobrze dobrany model będzie prawdziwą ozdobą łazienki i przesądzi o jej komfortowym charakterze.

- Funkcjonuje na rynku w wielkiej różnorodności kształtów i rozmiarów (prostokątne, narożne symetryczne i asymetryczne, owalne, wolnostojące), co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, dopasuje urządzenie do konkretnego wnętrza, a także gustu i zasobności portfela.

- Przy częstym korzystaniu przez użytkowników z hydromasażu jest oszczędniejsza niż prysznic - bo masująca ciało woda krąży w niej w obiegu zamkniętym, a w kabinie w chwilę po dotknięciu skóry trafia do kanalizacji.

Wady wanny:

- Trzeba ją dodatkowo wyposażyć, jeśli chcemy, by mogła służyć również jako natrysk - na przykład w zasłonkę, parawan ze szkła lub tworzywa sztucznego, ściankę itp. Powinno się przy tym pamiętać, że takie udogodnienie może ograniczać dostęp, a w konsekwencji utrudnić wchodzenie do głębokiej niecki, a także mycie i nadzorowanie małych dzieci.

- Zajmuje zwykle nieco więcej miejsca niż kabina prysznicowa.

- Na kąpiel w niej zużywa się sporo wody (jednorazowo może to być nawet około 150 l - 300 l), co warto wziąć pod uwagę choćby ze względu na koszty jej podgrzewania czy częstotliwość opróżniania przydomowego szamba.

Zalety prysznica:

- Gwarantuje użytkownikom szybką i higieniczną kąpiel.

- Sprzyja oszczędnemu zużyciu wody - na przeciętną, 10-minutową "sesję" pod natryskiem wystarczy 60 l.

- Zmieści się nawet w niedużej łazience, bo ma małą powierzchnię podstawy (najczęściej jest to brodzik w kształcie kwadratu, prostokąta lub wycinka koła).

- Nie stwarza poważniejszych kłopotów z wejściem do niego osobom mającym trudności z poruszaniem się - starszym, czy korzystającym z wózka, pod warunkiem, że jest odpowiednio ukształtowany. Komfort kąpieli poprawi dodatkowe siedzisko.

- Można z niego wygodnie korzystać na przykład podczas nabierania wody do wiadra przy sprzątaniu itp.).

Wady prysznica:

- Wymaga przestrzeni o wysokości co najmniej 2 m, stąd mogą się pojawić kłopoty ze znalezieniem dla niej odpowiedniego miejsca na ograniczonym skosami połaci dachowych poddaszu.

- Niezbyt ekonomiczny, gdy jest wyposażony w funkcje masujące - masaż strumieniami wody, pochłania około 100 l wody w ciągu zaledwie kilku minut!

Nie wszędzie to samo

Proporcjonalnie do liczby mieszkańców powinna rosnąć liczba łazienek w domu. Przy wyborze wyposażenia można wtedy uwzględnić różne potrzeby głównych użytkowników, na przykład: dorosłych, dzieci czy seniora.

Łazienka przy głównej sypialni. Jest rozwiązanie coraz częściej spotykanym we współczesnych projektach. Od zasobności portfela i zmysłu praktycznego właścicieli zależy, czy swoje lokum uzupełnią efektownym pokojem kąpielowym, czy zadowolą się niedużym pomieszczeniem i podstawowymi urządzeniami (specyfikę tego azylu może podkreślić na przykład para umywalek).

W ramach samodzielnego apartamentu podział na część sanitarną i sypialnię nie musi być tak sztywny jak w łazience dostępnej z korytarza. Oczywiście strefa ustępu i bidetu wymaga wyraźnego oddzielenia, ale już efektowny natrysk czy wanna mogą z powodzeniem zająć miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie łóżka.

Łazienka rodzinna. Dobrze, by była to największa łazienka w domu, z dostępem od korytarza, zwłaszcza tam, gdzie są małe dzieci.

Nie powinno w niej zabraknąć miejsca ani na wygodną wannę, ani na przewijak, ani na inne - choćby czasowo potrzebne do pielęgnacji dziecka - udogodnienia. Jeśli zależy nam na natrysku, to znacznie lepiej sprawdzi się osobna kabina niż urządzenie zintegrowane z wanną, które ogranicza dostęp i utrudnia mycie maluchów.

Bezpieczeństwu dzieci sprzyjać będą sprzęty o łagodnie zaokrąglonych kształtach i obłych krawędziach, bez kantów i wystających części (choćby baterii).

Jeśli chodzi o wystrój, ideałem byłoby stworzenie bardzo neutralnego tła i kreowanie stylu aktualnie odpowiadającego głównym użytkownikom za pomocą wymiennych dodatków (tekstyliów, dekoracji itp.). Chociaż w sprzedaży nie brak dziś specjalnych, dziecięcych modeli sedesów i umywalek, instalowanie ich w domowej łazience jest rzadkością - to przecież inwestycja, z której wyrasta się w kilka sezonów. Większość rodzin używa za to - i to jest warte polecenia - uzupełniających akcesoriów do zwykłego "dorosłego" wyposażenia (nakładki na sedes, podnóżka ułatwiającego sięgnięcie do umywalki itp.).

Aby ułatwić utrzymanie porządku w łazience, dobrze jest zaplanować schowki na drobiazgi. Na otwartych półkach eksponujmy tylko wybrane, pasujące do wystroju elementy. I uwaga! Lekarstwa i środki czystości powinny być trzymane w zamknięciu, poza zasięgiem dzieci.

Łazienka przeznaczona tylko dla dzieci może być ulokowana między ich pokojami i obejdzie się bez dostępu z korytarza, o ile zaplanujemy w niej dwa odrębne wejścia bezpośrednio z pokojów sypialnych.

Łazienka dla seniorów i niepełnosprawnych. W jednej z domowych łazienek warto, nawet nieco "na wyrost", zastosować rozwiązania na tyle uniwersalne, by w razie potrzeby mogły posłużyć osobie starszej czy niepełnosprawnej. Przeznaczone na łazienkę pomieszczenie powinno być przestronne, z wygodnymi, szerokimi (90 cm) drzwiami oraz - koniecznie - z prysznicem (najlepszy będzie płaski brodzik o wymiarach co najmniej 90 cm x 90 cm). Wystarczy umieścić odpływ w odpowiednio wyprofilowanej podłodze i osłonić natrysk zwykłą, tekstylną zasłonką, która nie blokuje dostępu ani nie krępuje ruchów; gotowy brodzik warto wpuścić w posadzkę bez tworzenia trudnego do sforsowania progu. Trzeba też pamiętać o:

- antypoślizgowej podłodze,

- dodatkowych uchwytach przy przyborach sanitarnych (aby solidnie przymocować poręcze do lekkich ścian szkieletowych, należy wcześniej wykonać odpowiednie wzmocnienia!),

- składanym siedzisku w strefie prysznicowej.

Aby zminimalizować ryzyko kontuzji wybierajmy stabilne, masywne urządzenia i meble o obłych krawędziach, baterie podtynkowe (które zajmują mniej miejsca) oraz termostatyczne (ograniczą ryzyko poparzenia).

Łazienka na parterze i na piętrze

Projektując pomieszczenia sanitarne w domu bierze się pod uwagę wiele kwestii.

Podstawą jest umieszczenie na każdym poziomie domu przynajmniej jednej łazienki. Zwykle zaplecze sanitarne przy sypialniach (na poddaszu lub piętrze) i gościnna łazienka obok części dziennej (zwykle lokowanej na parterze) wystarczą do obsługi wszystkich kondygnacji. Ale warto wygospodarować nieco miejsca na dodatkową toaletę w podpiwniczeniu mieszczącym na przykład warsztat, a także przy wciśniętej pod skosy dachu pracowni. Oszczędzi to domownikom biegania po schodach i ułatwi utrzymanie porządku w łazienkach sąsiadujących z sypialniami.

Planując nowy dom staramy się nie tylko zaspokoić bieżące potrzeby, ale też przewidzieć czekające rodzinę zmiany i urządzić go w taki sposób, by pozostał wygodny w różnych sytuacjach, które mogą nas spotkać przez lata.

Jedną z najlepszych inwestycji będzie łazienka z natryskiem na parterze, przede wszystkim z uwagi na:

- dostępność dla gości, seniora czy osoby dotkniętej choćby czasową niepełnosprawnością (pozwala uniknąć wędrówki po schodach),

- możliwość rozładowania porannych korków, umycia się po powrocie z ogrodu, czy wykąpania psa,

- ułatwienie przy sprzątaniu (z prysznica wygodnie nabrać wody do wiadra, czy do wysokiego wazonu).

Pomieszczenia wymagające doprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków (łazienki, toaleta, pralnia, kotłownia czy kuchnia) warto odpowiednio pogrupować, aby uniknąć mnożenia pionów kanalizacyjnych i wentylacyjnych. Najczęściej planuje się je obok siebie lub bezpośrednio nad sobą. Narzuca to pewne ograniczenia, bo miska ustępowa powinna być usytuowana jak najbliżej pionu (do 1 m), a inne urządzenia - nie dalej niż 3 m niego (w krytycznych sytuacjach instalator pomoże znaleźć inne rozwiązania).

Dodatkowe utrudnienia napotkamy urządzając łazienki na poddaszu, gdzie skosy zawężają pole manewru. W takiej sytuacji, w niższych partiach wnętrza trzeba rozmieścić urządzenia, z których korzysta się na siedząco (sedes, wannę), a miejsce w sąsiedztwie drzwi wejściowych przeznaczyć na kabinę prysznicową czy umywalkę z dużym lustrem.

Łazienki będą bardziej funkcjonalne i ładniejsze, jeśli uwolnimy je od roli pralni, suszarni czy gospodarczych schowków. Zapasy środków czystości oraz suszarka i stosy bielizny do prasowania nie sprzyjają relaksacyjnej atmosferze. Jeśli uda nam się rozlokować je inaczej, łazienki staną się prawdziwym azylem i miejscem nie tylko higieny, ale i relaksu.

Obejrzyj wanny wykonane z różnych materiałów



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Łazienka - duża czy mała, na parterze czy na piętrze, z wanną czy z prysznicem?