Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zbudować strumień w ogrodzie

Aldona Zakrzewska, Piotr Syga

Aby założyć strumień, musimy najpierw zaplanować jego przebieg. Właściciele działek położonych w naturalnie pofałdowanym terenie mają ułatwione zadanie. Jeżeli jednak parcela jest płaska, spadki musimy uformować sami.

ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA NIEMCY WUPPERTAL DOM OGROD PRYWATNY AUTORZY OGRODU : ARCHITEKT KRAJOBRAZU MARCIN GASIOROWSKI I JACEK PLAZA NZ STRUMIEN FOT. MARCIN GASIOROWSKI PUBLIKACJA OGRODY NR 4 (120) - 4 2009
Leniwie płynąca struga pasuje do charakteru tej działki, uroku dodałyby jej posadzone gdzieniegdzie wzdłuż brzegów rośliny
Fot. Marcin Gąsiorowski
Woda w strumieniu będzie płynęła, jeśli nachylenie koryta wyniesie 3-5 procent, a więc na dziesięciometrowym odcinku wystarczy różnica poziomów wynosząca 30-50 cm. Spadek nie musi być jednakowy na całej długości. Największy powinien być tuż za źródłem. Tutaj możemy zaplanować kaskadę, a nawet wodospad; wówczas strumień będzie przypominać górski potok. Natomiast w dolnym jego biegu nachylenie powinno się zmniejszać, żeby aż do ujścia woda płynęła powoli.

Aby strumień wyglądał naturalnie, powinien być długi (min. 5 m) i kręty. Jego optymalna głębokość to 30 cm (łagodnie malejąca ku brzegom), a szerokość - od 40 do 100 cm. Wyznaczając ją, pamiętajmy, że posadzone przy brzegach rośliny mogą spowodować dodatkowe zwężenie nurtu.

Najlepiej, by szerokość strugi była zróżnicowana, a strumień tworzył rozlewiska, wijąc się wokół naszych ulubionych zakątków. Takie strumienie najpiękniej wyglądają w naturalistycznych ogrodach. W nowoczesnych lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie - na przykład prostą strugę wody biegnącą w posadzce.

Koryto strumienia należy starannie uszczelnić - możemy do tego użyć m.in. folii PVC, wykładziny z syntetycznego kauczuku EPDM (można je ułożyć samodzielnie) albo siatkobetonu, bentonitu czy laminatu (w tej opcji najlepiej już skorzystać z usług specjalistycznej firmy). Strumień można też zbudować z dostępnych na rynku, gotowych laminatowych elementów.

Aby w sztucznym strumieniu popłynęła woda, niezbędna jest jednak odpowiedniej mocy pompa, która pobiera wodę z najniższego miejsca, a potem tłoczy ją wężem do źródła.

Kiedy szmer wody nam się znudzi, wystarczy wyjąć wtyczkę z gniazdka, bo przecież nawet "najdziksze" ogrodowe strumienie są zasilane prądem elektrycznym.

Jeśli strumień ma mieć naturalny charakter, na brzegach najlepiej ułożyć kamienie. Dodadzą mu naturalnego uroku, a przede wszystkim zamaskują materiał uszczelniający - na przykład folię czy laminat. Do tego celu najlepiej nadają się piaskowce, granity i bazalty. Nie należy natomiast stosować wapienia. Wypłukiwany z niego wapń nadaje bowiem wodzie zasadowy odczyn, co nie służy posadzonym w strumieniu roślinom.

Budujemy strumień

Przebieg strumienia wytyczamy za pomocą węża ogrodowego lub sznurka, a potem kopiemy jego koryto i nieckę. Na dnie koryta układamy przewód doprowadzający wodę od ujścia do źródła strumienia, po czym wyściełamy jego dno oraz brzegi warstwą geowłókniny (będzie zapobiegać uszkodzeniu folii przez kamienie o ostrych kantach). Na geowłókninie układamy folię uszczelniającą do oczek wodnych (najlepiej o grubości 0,6 mm). Do uszczelnienia koryta strumienia nie wystarczy jeden płat folii, więc kolejne łączymy specjalnym klejem lub zgrzewarką. Po obu stronach linii brzegowej zostawiamy kilkunastocentymetrowy zapas folii. Na brzegach strumienia układamy maskujące folię żwir i kamienie.

Do zasilania strumieni służą specjalne pompy o dużej wydajności. Ich parametry dobieramy w zależności od szerokości i głębokości strumienia, liczby innych przyłączy (np. fontann) zasilanych tą samą pompą oraz od wysokości, na jaką woda ma docierać. Żeby ją wyznaczyć, należy policzyć różnicę między najniższym a najwyższym punktem strumienia. Dopiero znając te parametry, można się udać na zakupy do specjalistycznego sklepu.

Strumień działający w zamkniętym obiegu

W kaskadach, strumieniach i źródełkach budowanych w przydomowych ogrodach stosuje się zwykle zamknięty obieg wody.

Ponieważ w strumieniu krąży wciąż ta sama woda, konieczne jest stosowanie filtrów do jej oczyszczania.

Ze względu na parowanie i rozpryski wodę co pewien czas trzeba uzupełniać.



Jak to działa:

Strumyk ze zbiornikiem na wodę z plastikowej beczki. Obieg wody wzbudza pompa zanurzona w zbiorniku wykonanym z beczki wkopanej w grunt. Pokrywę beczki (stalową kratę) maskują kamienie. Woda ze zbiornika przepompowywana jest plastikową rurą ułożoną pod strumieniem - lub obok niego - do sztucznego źródła zlokalizowanego w najwyżej położonym punkcie strumienia. Poprzez przewiercony kamień woda wypływa na zewnątrz i wraca otwartym korytem z powrotem do zbiornika dolnego. Wykładzinę strumyka warto zabezpieczyć przed rosnącymi korzeniami krzewów lub drzew, które mogłyby ją przebić albo wypchnąć. Ochronny ekran, który skutecznie ochroni folię, najlepiej wykonać z kamieni i grubej geowłókniny.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zbudować strumień w ogrodzie