Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztuje urządzenie ogrodu

Aldona Zakrzewska, Liliana Jampolska

Wiele zależy od jego wielkości, ilości i rodzaju roślin oraz ogrodowych budowli, które znajdą się na działce. Można jednak przynajmniej z grubsza policzyć, ile zapłacimy za zagospodarowanie działki. Dobra wiadomość jest taka, że koszty da się rozłożyć w czasie - nie wszystkie prace musimy wykonywać w pierwszym sezonie po ukończeniu budowy.

<Digimax S500 / Kenox S500 / Digimax Cyber 530>
Kamienie zastosowane na skarpie pomogą zapobiegać osuwaniu się ziemi, a jednocześnie będą bardzo ładnie wyglądać.
Fot. archiwum redakcji
Skarpy i wzgórki

Nie tylko uatrakcyjniają ogród, lecz umożliwiają też odgrodzenie go od niezbyt urodziwego czy uciążliwego sąsiedztwa.

Do uformowania niewielkiego nasypu wystarczy ziemia z wykopu pod budynek, wierzchnia warstwa humusu zebrana przed budową domu lub grunt z wykopu pod oczko wodne. Na większe wzniesienia potrzeba sporo ziemi, co jest kosztowne. Taniej można ją zdobyć, jeśli w okolicy jest budowa, z której ziemia ma trafić na zwałkę.

Do większych prac najlepiej wynająć maszyny. Są dwu-, trzykrotnie tańsze niż te same usługi wykonywane ręcznie.

Ceny prac ziemnych:

- praca spychacza i koparki - 1000-1300 zł/dzień

- rozrzucenie ręczne 1 m3 ziemi - 50-120 zł

- wywrotka żyznej ziemi (10 m3) - 600-900 zł

- wywrotka piasku - 200-400 zł

Ścieżki i podjazdy

Nawierzchnie utwardzone stanowią często najdroższy element zagospodarowania ogrodu, zwłaszcza gdy są wykonane z naturalnych kamieni - granitu lub piaskowca. Na cenę utwardzonej nawierzchni składają się koszty: materiału wierzchniego, piasku, żwiru, tłucznia (często też cementu) na podbudowę oraz robocizny. Regułą jest, że im droższa nawierzchnia, tym więcej kosztuje samo jej ułożenie.

Można jednak znacznie zmniejszyć wydatek, jeśli zdecydujemy się na nawierzchnię z taniego materiału, na przykład z gliny i żwiru, z połamanych płyt betonowych lub ażurowej kostki betonowej.

Ceny:

- żwirowe - ok. 40-70 zł/m2

- z piaskowca lub granitu - powyżej 300 zł/m2

- z kostki betonowej - 80-150 zł/m2

Instalacja elektryczna

Wykonania instalacji elektrycznej nie możemy się podjąć sami, ani też raczej nie zleca się jej firmie ogrodniczej, bo potrzebne są do tego specjalne uprawnienia. Warto jednak zlecić projektantowi ogrodu zaplanowanie, gdzie powinno się rozmieścić lampy, aby zieleń i dom zyskały ładną oprawę świetlną.

Można przyjąć, że na powierzchni 100-150 m2 wystarczy kilka lamp i jeden słupek z gniazdami wtykowymi. Do tego trzeba jeszcze doliczyć kilkadziesiąt metrów kabli oraz tablicę z wyłącznikami, mocowaną na ścianie budynku.

Ceny prac instalacyjnych:

- lampa na niskim słupku - 90-300 zł

- oprawa w nawierzchni - 250-1000 zł

- słupek z gniazdami - 200-300 zł

- doprowadzenie instalacji do punktu elektrycznego - 60 zł

Nawadnianie

Instalację automatycznego nawadniania powinno się uznać za niezbędne wyposażenie ogrodu. Sprzyja bowiem rozwojowi roślin, ułatwia pielęgnację ogrodu, a także zmniejsza zużycie wody do podlewania (nawet o 50%).

Najlepiej zaplanować ułożenie instalacji nawadniającej przed posadzeniem roślin i założeniem trawnika, bo będzie to wtedy prostsze, a zatem tańsze.

Jeżeli ogród jest duży, do wydatków na materiały i rozprowadzenie instalacji trzeba czasem doliczyć koszt nowej studni. Niekiedy potrzebny być może filtr do oczyszczania zbyt zażelazionej czy zapiaszczonej wody.

Ceny instalacji nawadniającej:

- przeciętny koszt instalacji nawadniającej z materiałem i robocizną na działkę do 1000 m2 - ok. 10.000-13.000 zł

- zraszacz wynurzalny - 50-260 zł

- mikrozraszacz - ok. 1-12 zł

- linie kroplujące - ok. 6 zł/m

- sterownik - 60-1300 zł

Zbiornik wodny

Jeśli myślimy o oczku wodnym, stawie czy strumieniu, powinniśmy się przygotować na koszty od 600 zł wzwyż za metr kwadratowy lustra wody. Cena zależy od wielkości zbiornika, kosztu materiału do uszczelnienia (folia, tworzywo sztuczne, beton, bentonit) oraz piasku, żwiru i kamieni do wykończenia dna i brzegów.

Do tej sumy trzeba też doliczyć koszt prac ziemnych oraz zakup urządzeń do utrzymania wody w czystości: pompy i filtra. Rośliny wodne i ryby oraz środki chemiczne niezbędne do utrzymania czystości wody będą stanowić tylko ułamek ogólnych kosztów.

Ceny za materiały na zbiornik wodny:

- folia PVC - 15-40 zł/m2

- folia EPDM - od 60 zł/m2

- gotowa forma z laminatu - 200-5000 zł

- filtr zewnętrzny - od 1100 zł

- pompa - 200-2000 zł

Architektura ogrodowa

Ten element najtrudniej wycenić, ponieważ do małej architektury zalicza się zarówno skrzynia na rośliny czy mała rzeźba, jak i duża altana. Koszt budowy zależy więc przede wszystkim od tego, co budujemy oraz od rodzaju i jakości materiałów.

Istotne jest też, czy konstrukcja składa się z elementów gotowych (z masowej produkcji) czy wykonywanych na zamówienie.

Jeżeli ogrodowa budowla ma powstać z cegieł lub kamienia, trzeba uwzględnić jeszcze koszt fundamentów.

Ceny wybranych elementów małej architektury:

- koszt drewnianej altany z gotowych elementów - 3000-6000 zł

- mostek drewniany - 600-2300 zł

- drewno egzotyczne na nawierzchnię tarasu - 150-300 zł/m2

- ławka - 200-900 zł

Rośliny

Koszt roślin zależy od wieku i rozmiarów poszczególnych krzewów, drzew czy bylin. Cena krzewu o wysokości 120 cm może być nawet 10 razy wyższa niż takiej samej rośliny, która osiągnęła dopiero 30 cm wysokości.

Rośliny trzeba jednak nie tylko kupić, ale - jeśli jest ich dużo - także zapłacić za ich sadzenie. Dodajmy również koszt odchwaszczenia gruntu i zasilenia podłoża torfem, kompostem lub nawozami mineralnymi. Stanowi to z reguły wydatek rzędu 10% wartości sadzonych roślin.

Trawnik

Możemy go wysiać samodzielnie (firmy oferują założenie trawnika z siewu za 6-10 zł/m2). Aby murawa była gęsta, należy przeznaczyć około 3 kg nasion na 100 m2, poprawić jakość gleby (stosując - w zależności od potrzeb - torf, glinę lub piasek), użyźnić ją i przeprowadzić stosowne zabiegi.

Trawnik z rolki jest kosztowniejszy, ale zapewnia niemal natychmiast piękną murawę. Zresztą cena zawiera w sobie więcej niż tylko koszty założenia gazonu - pielęgnacja murawy jest przez pierwszy sezon tańsza niż trawnika z siewu.

Ceny na materiały na trawnik:

- mieszanka nasion traw - 40-80 zł/100 m2

- darń z rolki produkowana na substracie torfowym - 8-12 zł/m2

- darń z folii - 14-20 zł/m2

- trawnik z rolki z ułożeniem - 20-40 zł/m2

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Ile kosztuje urządzenie ogrodu