Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rodzaje kompostu

Katarzyna Jodłowska

Z domowych i ogrodowych resztek można przygotować dwa rodzaje kompostu - gospodarski i ziemię liściową.

Kompost
W ażurowych pojemnikach można "produkować" ziemię liściową.
Fot. Lilianna Sokołowska
Kompost gospodarski powstaje ze składowania na pryzmie skoszonej trawy, chwastów, rozdrobnionych gałązek, obierek warzyw i owoców (z wyjątkiem cytrusów) oraz innych organicznych odpadków domowych. Na dno wrzucamy gałęzie i grube pędy pocięte na kawałki, żeby ułatwić dostęp powietrza. Przykrywa się je cienką warstwą odkwaszonego torfu lub lekkiej próchnicznej ziemi, co zapobiega wymywaniu składników ze stosu. Na taki podkład można wrzucać odpadki. Każdą warstwę tych komponentów (grubości około 20 cm) wapnujemy i przykrywamy ziemią. Na gotowy kompost trzeba dość długo czekać, bo uzyskuje się go dopiero po roku, a nawet dwóch latach. Jest za to bardzo cennym nawozem, który można dodawać do podłoża bez ograniczeń, a po przesianiu mieszać z ziemią doniczkową. Nadaje się też do ściółkowania ziemi wokół roślin.

Ziemię liściową otrzymujemy kompostując przez dwa-trzy lata opadłe liście drzew (oprócz liści dębów, orzecha włoskiego i olszy, które zawierają garbniki). Nadaje się do wzbogacania ziemi ogrodowej i doniczkowej.

Jak wygląda dobry kompost

Dojrzały, prawidłowo przygotowany kompost przypomina po prostu żyzną glebę. Ma ciemnobrązowy kolor i przyjemnie pachnie leśną ziemią, jest lekko wilgotny, ale nie mokry, i dość sypki. Rozkładamy go jesienią na oczyszczonych grządkach. Powinna to być ostatnia czynność w sezonie prac ogrodniczych stanowiąca zarazem początek nowego roku uprawy. Po opróżnieniu pojemnika zaczynamy kompostowanie od nowa.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



    Więcej o:

Skomentuj:

Rodzaje kompostu