Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stary płot do remontu

Odpowiada Cezary Jankowski

Ogrodzenie wokół mojej działki jest w złym stanie i chcę zabrać się za jego naprawę. Czy wystarczy położenie nowego tynku i wymiana daszków na słupkach oraz podmurówce? Janina R., Józefów

ogrodzenie, płot do remontu, płot, drewniany płot, drewniane ogrodzenie
Murowane słupki zostały postawione bez izolacji przeciwwilgociowej
Fot. Katarzyna Wangin
Ogrodzenie widoczne na zdjęciu jest częściowo wymurowane, a częściowo zbudowane z drewnianych paneli (deski mijankowo przykręcone do metalowych płaskowników). Elementy drewniane są w niezłym stanie i wymagają jedynie odmalowania - większy problem będzie z odnowieniem słupków i podmurówki.

Dlaczego tynk odpada

Zniszczenia podmurówki i słupków płotu, to efekt działania wody opadowej oraz podsiąkania wilgoci z gruntu. Dodatkowo, do powstania zniszczeń przyczyniło się użycie cegieł złej jakości - słabo wypalonych i o małej mrozoodporności. Takie cegły, stale zawilgocone oraz poddawane wielokrotnym cyklom zamarzania i rozmarzania, zaczęły się kruszyć, powodując tym samym pękanie i odpadanie tynku.

Ułożenie na takim podłożu nowego tynku nie gwarantuje długotrwałej poprawy - po kilku latach podobne uszkodzenia zapewne pojawią się ponownie. Dotyczy to zwłaszcza słupków murowanych (które zostały tu wyprowadzone od powierzchni gruntu bez izolacji przeciwwilgociowej) - reszta cokołu została bowiem wykonana z betonu o większej trwałości.

Remont doraźny

Jeśli nie decydujemy się na generalny remont ogrodzenia, a zamierzamy zlikwidować tylko najbardziej widoczne uszkodzenia, musimy przede wszystkim usunąć słabo trzymające się, zwietrzałe fragmenty tynku i cegieł. Następnie oczyszczone ceglane powierzchnie powinniśmy zagruntować preparatem głęboko wnikającym w podłoże, a później wyrównać zaprawą cementową z dodatkiem plastyfikatora, lub renowacyjną. Naprawiane miejsca powinny być nieco wgłębione w stosunku do powierzchni nieuszkodzonego tynku, by - po "załataniu" dziur nową warstwą tynku - całość była równa.

Zniszczone dachówki, ułożone na zwieńczeniu podmurówki i słupków, najprościej zastąpić kształtkami klinkierowymi, wystającymi kilka centymetrów poza krawędzie podstawy. Na słupkach można też ułożyć prefabrykowane betonowe lub klinkierowe czapy.

Remont generalny

Bardziej racjonalne (ale też znacznie bardziej kosztowne) byłoby w tej sytuacji przeprowadzenie gruntownego remontu. Murowane słupki powinny zostać rozebrane i postawione na nowo, ale z mrozoodpornej cegły klinkierowej albo ze zbrojonego betonu; te ostatnie trzeba by później otynkować (razem z cokołem) oraz przykryć czapą, klinkierowymi kształtkami lub "rolką" z cegły klinkierowej.

Przy okazji remontu, warto też odnowić drewniane elementy ogrodzenia, malując je nową farbą lub lakierem (po usunięciu złuszczających się fragmentów starej powłoki dekoracyjnej, zmatowieniu i odkurzeniu powierzchni).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Stary płot do remontu