Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Żywopłot - jak sadzić i pielęgnować

Jolanta Zdanowska

Żywopłot to jeden z najtrwalszych elementów ogrodu, więc decyzja o jego posadzeniu musi być przemyślana, a prace wykonane starannie. Wymaga stałej troski, zwłaszcza jeśli chcemy poszczycić się efektownym żywopłotem formowanym. Ogrodzenie z roślin iglastych wymaga mniej zabiegów pielęgnacyjnych, niż z roślin liściastych.

żywopłot
Do strzyżenia większych żywopłotów wskazane jest użycie elektrycznych lub motorowych nożyc, do mniejszych - ręcznych
Fot. Praktiker
Skąd wziąć rośliny na żywopłot?

Centra ogrodnicze i firmy szkółkarskie dysponują dużym asortymentem roślin żywopłotowych, więc nie powinno być z tym wielkiego kłopotu. Najtaniej będzie założyć żywopłot wczesną wiosną lub jesienią, kiedy sprzedawane są rośliny z gołymi korzeniami, bezpośrednio po wykopaniu z gruntu. Dotyczy to głównie roślin liściastych i niektórych iglastych. Robiąc zakupy należy zwrócić uwagę, aby korzenie nie były wysuszone i połamane. Czasami kupuje się też rośliny kopane z gruntu, ale z bryłą korzeniową, która jest zabezpieczona tkaniną, siatką lub folią. Jeśli zabezpieczenie to jest z materiału nie ulegającego rozkładowi (np. z plastiku), trzeba je przed sadzeniem zdjąć. Zróbmy to jednak bardzo ostrożnie i starannie, by nie uszkodzić bryły korzeniowej, co może zahamować wzrost lub nawet zadecydować o nieprzyjęciu się rośliny w nowym miejscu. Najłatwiej, ale i najdrożej jest zakładać żywopłot z roślin uprawianych i sprzedawanych w pojemnikach. Rośliny przyjmują się wtedy prawie w 100%, a i pora sadzenia znacznie się wydłuża, ponieważ żywopłoty z roślin pojemnikowych można sadzić praktycznie przez cały sezon, jeśli ziemia nie jest zamarznięta.

Ekspresowy efekt

Istnieją gatunki, które w dość szybkim tempie stworzą wymarzony żywopłot. Trzeba jednak pamiętać, że im szybciej rosną rośliny, tym częściej trzeba będzie w przyszłości strzyc żywopłot z nich utworzony. Warto pamiętać, że zdecydowanie szybciej urośnie żywopłot z roślin liściastych niż z iglastych.

Najszybciej rosnące rośliny liściaste: ligustr pospolity, karagana syberyjska, śliwa wiśniowa (ałycza), pęcherznica kalinolistna, forsycja pośrednia "Spectabilis".

Najszybciej rosnące rośliny iglaste: choina kanadyjska, modrzew europejski, żywotnik zachodni "Brabant", żywotnik olbrzymi "Kórnik".

Jak prawidłowo sadzić rośliny na żywopłot?

Żywopłot sadzi się raz na wiele lat, warto więc zrobić to starannie i w sposób przemyślany. Najpierw trzeba wyznaczyć linię, wzdłuż której posadzimy rośliny. Można to zrobić za pomocą rozciągniętego sznurka. Pas ziemi pod przyszły żywopłot przekopujemy. Najlepiej zrobić to widłami kanadyjskimi, wyciągając przy okazji z gruntu korzenie chwastów wieloletnich, jak perz, podagrycznik, mniszki, powoje itp. Później usunięcie ich ze środka żywopłotu będzie praktycznie niemożliwe, a urody chwasty mu nie dodadzą.

W jednym rzędzie sadzi się żywopłoty iglaste i o liściach zimozielonych. W dwóch rzędach sadzi się na ogół żywopłoty z gatunków o liściach sezonowych. Odległości pomiędzy roślinami zależą od rodzaju żywopłotu i potrzeb danego gatunku. Rośliny bardzo niskie (np. karłowe berberysy, bukszpany, lawendę) na strzyżone obwódki rabat sadzi się nawet w odległości 10-15 cm. Krzewy na żywopłoty swobodnie rosnące można sadzić w odległości nawet 1-1,5 m od siebie.

Tuje w najpopularniejszych w Polsce żywopłotach sadzi się najczęściej co 60 cm. Do odmierzania odległości między roślinami najlepiej wykorzystać patyk o odpowiedniej długości. Jeśli odległości między roślinami w żywopłocie przekraczają 60 cm, łatwiej będzie je sadzić do osobnych dołków. Jeśli jednak sadzimy rośliny gęściej (co się często zdarza), wygodniej będzie wykopać jeden rów i w nim umieszczać sadzonki w równych od siebie odstępach. W dwurzędowych żywopłotach rośliny powinny się "mijać" (roślina z drugiego rzędu wypada pomiędzy dwiema z pierwszego rzędu i razem tworzą wierzchołki trójkąta). Dzięki temu żywopłot będzie się równomiernie zagęszczał.

Jeśli żywopłot sadzimy przy ogrodzeniu czy ścianie budynku, zachowajmy między murem a roślinami odległość, która pozwoli na prowadzenie prac konserwacyjnych i pielęgnacyjnych.

Po posadzeniu roślin bardzo ważną sprawą jest dokładne i obfite ich podlanie. Należy podlewać powolnym strumieniem, nawet jeśli w tym czasie pada deszcz. Chodzi o to, aby ziemia dokładnie oblepiła korzenie świeżo posadzonych roślin, dzięki czemu łatwo i szybko się przyjmą.

Na słabej glebie żywopłot wymaga więcej starań. Tworząc go z okazów wymagających lub cenniejszych (np. zimozielonych lub iglastych), powinniśmy też wyściółkować glebę pomiędzy roślinami grubą warstwą kory, co ograniczy rozwój chwastów i utrzyma wilgoć w podłożu.

Jak strzyc żywopłot?

Bardzo ważny jest wstępny etap dochodzenia do pożądanej szerokości i wysokości żywopłotu. Pierwsze cięcie żywopłotu o liściach sezonowych musi być niskie (10-20 cm nad ziemią), aby rośliny mocno się zagęściły już u swojej podstawy. Później będzie to trudno osiągnąć. Żywopłoty sadzone wiosną przycina się od razu po posadzeniu, a sadzone jesienią - wiosną następnego roku. Z żywopłotami z roślin iglastych sprawa jest bardziej skomplikowana. Zależy to od wielkości roślin - większe można delikatnie przystrzyc od razu, by się zagęszczały po bokach. Mniejszym trzeba dać czas na podrośnięcie i osiągnięcie odpowiedniej wysokości oraz szerokości. W kolejnych latach uprawy żywopłoty liściaste wymagają cięcia formującego co najmniej dwa-trzy razy w roku (pierwszy raz wiosną, a potem w miarę potrzeb). Żywopłoty iglaste wystarczy ciąć raz w roku (wiosną albo w czerwcu).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>





    Więcej o:

Skomentuj:

Żywopłot - jak sadzić i pielęgnować