Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odkurzacze ogrodowe

Tekst: Iwona Dąbrowska (konsultacja Dariusz Kijoch)

Odkurzacz do liści wydaje się urządzeniem całkowicie zbędnym. Dopóki go nie użyjemy...

Jednym z takich urządzeń jest na pewno odkurzacz ogrodowy. Odkurzanie w ogrodzie możemy uważać za fanaberię, ale czy słusznie? W domu już tylko nieliczni poprzestają na zamiataniu szczotką, bez odkurzacza. Nie ma powodu, by ogród traktować inaczej, skoro też chcemy mieć w nim czysto. Oczywiście grabiami i miotłą również uda się utrzymać porządek, ale szybciej, łatwiej i lepiej zrobimy to, sięgając po odkurzacz. A możemy nim sprzątać nie tylko opadłe z drzew liście, ale też drobne gałązki, ściętą trawę, szyszki, żołędzie, piach ze ścieżki, podjazdu czy posadzki garażu, jak również palenisko grilla.

W czym pomoże odkurzacz

Zbieranie liści. Jeśli działka jest duża i zadrzewiona, każdej jesieni trzeba poświęcić dużo czasu i wysiłku, by posprzątać wszystkie liście. Im większa działka, tym wyraźniej będzie widać, jak odkurzacz ułatwia to zadanie - a można jeszcze wykorzystać inne możliwości tego urządzenia.

Większość modeli odkurzaczy oprócz zasysania ma funkcję zdmuchiwania. Oznacza to, że liście można błyskawicznie zdmuchnąć w jedno miejsce i potem umieścić w skrzyni kompostowej lub zapakować w worki przeznaczone do wywiezienia.

Rozdrabnianie odpadków. Większość odkurzaczy może zassane odpadki od razu rozdrabniać. Wynikają z tego dwie korzyści: mniej miejsca potrzeba na zgromadzenie odpadków (objętość liści zmniejsza się 10-12-krotnie!) oraz szybciej uzyskuje się kompost. Nawet, gdy nie mamy kompostownika i resztki organiczne są zbierane do worków wraz z innymi śmieciami, to dzięki ich mniejszej objętości mniej zapłacimy za ich wywożenie.

Sprzątanie utwardzonych nawierzchni. Tam, gdzie drogi są gruntowe, na podjazd i posadzkę w garażu nanosi się mnóstwo piasku i gliny. Z utwardzonej nawierzchni lepiej to usuwać nie tylko dlatego, że brzydko wygląda, lecz także dlatego, że nawet w cienkiej warstwie ziemi łatwo ukorzeniają się rośliny, które mogą przyczynić się do uszkodzenia nawierzchni. Odkurzaczem ogrodowym sprząta się ją dokładnie i szybko.

Wybór

Moc. To podstawowy parametr urządzenia, który należy dopasować do wielkości działki. Większa moc oznacza, że odkurzacz szybciej zasysa, a więc szybciej się nim sprząta.

Większą moc z reguły mają odkurzacze z silnikiem spalinowym. Decydując się na odkurzacz elektryczny, należy sprawdzić, czy wyposażony jest w przeciążeniowy wyłącznik termiczny. Jeśli nie ma takiego zabezpieczenia, pracę odkurzacza o zbyt małej mocy (np.: 650 W) trzeba okresowo przerywać, aby nie dopuścić do przegrzania i spalenia silnika.

Rodzaj silnika. Odkurzacz elektryczny polecany jest raczej do małych ogrodów. Nie tylko dlatego, że trudno go prowadzić między roślinami ze względu na kabel, ale też dlatego, by nie trzeba było stosować przedłużaczy - kabel dłuższy niż 30 metrów może powodować spadek mocy urządzenia.

Minusem odkurzaczy elektrycznych jest to, że nie można ich stosować zaraz po deszczu, czy w sąsiedztwie oczka wodnego. Za to w porównaniu ze spalinowymi są cichsze, łatwiejsze w obsłudze oraz prawie nie wymagają konserwacji.

Odkurzacze spalinowe sprawdzają się w dużych ogrodach, bo znacznie przyspieszają sprzątanie. Są jednak głośne, wydzielają spaliny, wymagają bieżącej konserwacji oraz odpowiedniego zabezpieczenia na czas przechowywania zimą.

Z rozdrabniaczem czy bez? Wersje z rozdrabniaczem dominują na rynku i warto wybierać odkurzacz z tą funkcją. Elementem rozdrabniającym odpadki są albo łopatki wentylatora wykonane z tworzywa sztucznego, albo specjalne noże ze stali hartowanej. Trzeba jednak pamiętać, że uszkodzenia mechaniczne spowodowane na przykład uderzeniem kamienia nie podlegają gwarancji. Są to bowiem wciąż urządzenia do zbierania liści - chyba, że instrukcja stanowi inaczej.

Użytkowanie

Wygoda korzystania z odkurzacza zależy od konstrukcji urządzenia. Oto, na co należy zwrócić uwagę.

Przełączanie na dmuchawę. Większość odkurzaczy może nie tylko zasysać odpadki, ale je też zdmuchiwać. Jeżeli chce się zastosować odkurzacz do zdmuchiwania, należy urządzenie przełączyć. Może to wymagać jego przemontowania - trzeba zdjąć worek na liście i zamontować w jego miejsce rurę, przez którą będzie wydmuchiwany strumień powietrza. Należy też odłączyć rurę umieszczoną w otworze wlotowym odkurzacza, a następnie zasłonić go przeznaczoną do tego pokrywą.

Są też odkurzacze, w których wystarczy przestawić dźwignię, aby nastąpiła zmiana kierunku ruchu powietrza. Jest to oczywiście prostsze, ale wydajność tych modeli jest niższa niż odkurzaczy wymagających przemontowania.

Worek na odpadki. Może mieć od 26 do 70 litrów objętości. Worki o dużej pojemności przyspieszają sprzątanie, mniej czasu traci się bowiem na ich opróżnianie, wymagają jednak dźwigania większego ciężaru. Worek powinien być łatwy do opróżniania z liści. Najlepiej gwarantuje to umieszczone u dołu zamknięcie na suwak. Worki wykonane są z tkaniny o różnej gęstości. Jeśli materiał jest rodzajem siatki, to należy dodatkowo kupić worki papierowe.

Ciężar. Większość odkurzaczy ogrodowych to urządzenia wymagające dźwigania. Specjalny pas na ramię bądź rolka prowadząca na końcu dyszy tylko nieznacznie zmniejszają wysiłek z tym związany. Większość odkurzaczy waży około 4 kg, ale są też cięższe - 6 kg, i lżejsze - 2,8 kg. Urządzenia, których ciężar dochodzi do 10 kg, są przystosowane do noszenia na plecach, lub mają koła.

Głośność. Niestety, uciążliwością pracy odkurzacza jest wytwarzany przez niego hałas. Odkurzacz z włączoną funkcją ssącą może wytwarzać hałas nawet powyżej 100 decybeli. W odkurzaczach spalinowych, w których głównym źródłem hałasu jest silnik, montowane są tłumiki.

Podczas pracy z odkurzaczem należy stosować zalecane przez producentów ochraniacze na uszy

i pamiętać o sąsiadach.

Bezpieczeństwo. Siła strumienia powietrza jest na tyle duża, że nie powinno się ani na chwilę zostawiać włączonego odkurzacza bez pełnej nad nim kontroli. W niektórych modelach włącznik odkurzacza trzeba przyciskać cały czas i te są bezpieczniejsze, bo dają możliwość natychmiastowego, odruchowego wyłączenia sprzętu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Odkurzacze ogrodowe