Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czym i jak odśnieżać

Tekst: Małgorzata Krośnicka

Łopaty, odśnieżarki, szczotki czyli wszystko do odśnieżania podjazdów, ścieżek i chodników.

24.01.2007 BEDZIN STANISLAW BANAK ODSNIEZA CHODNIK PRZED SWOJA POSESJA ZIMA SNIEG ODSNIEZANIE FOT . MARCIN TOMALKA / AGENCJA GAZETA
Lekka plastikowa szufla to podstawowy oręż do walki ze śniegiem
Fot. Marcin Tomalka / AG
Usuwanie śniegu to przyjemne zajęcie, ale tylko dla tych, którzy nie muszą tego robić. Odśnieżenie niezbyt długiego podjazdu, zwłaszcza gdy porządnie sypnie albo śnieg zdąży przymarznąć, jest ciężką pracą. Na dodatek powtarzającą się wielokrotnie w sezonie zimowym. Warto więc zadbać o to, aby mieć pod ręką odpowiednie narzędzia - dostosowane zarówno do naszych możliwości czasowych, fizycznych, jak również finansowych.

Narzędzia do odśnieżania ręcznego

Odgarniacze i szufle. To najpopularniejszy "oręż" do walki ze śniegiem. Przydają się przede wszystkim do odśnieżania niewielkich powierzchni. Mogą być wykonane z różnych materiałów - sklejki drewnianej, tworzywa sztucznego, emaliowanej blachy stalowej lub aluminium. Rodzaj materiału wpływa na trwałość narzędzi oraz wygodę posługiwania się nimi. Drewniane są solidne, ale dość ciężkie, źle też znoszą kontakt z wilgocią. Szufle plastikowe są natomiast lekkie, ale jeśli zostały wykonane z kiepskiej jakości tworzywa, mogą pękać pod ciężarem mokrego śniegu lub kiedy jest duży mróz. Aluminiowe natomiast niewiele ważą i zwykle są trwałe, ale też stosunkowo drogie.

Warto wybierać narzędzia z trzonkami o ergonomicznych kształtach oraz uchwytami powleczonymi warstwą tworzywa - dzięki temu podczas pracy mniej będą nam marzły dłonie.

Pługi ręczne. Pozwalają odśnieżać większe powierzchnie, gdyż są znacznie szersze niż szufle. Produkuje się je zwykle z tworzywa sztucznego, do którego nie przykleja się mokry śnieg. Są na tyle lekkie, że podczas pracy nie nadwyrężamy mięśni i nie obciążamy zbyt mocno kręgosłupa.

Wybierając pług, warto zwrócić uwagę na okucia głowicy, czyli części roboczej. Narzędzia z metalową lub niekorodującą aluminiową listwą ułatwiają usuwanie zbitego, zmrożonego albo mokrego śniegu.

Sprzętem, który warto mieć w bagażniku samochodu, jest niewielka składana łopatka. Przyda się, gdy drogowcy nie dadzą się zaskoczyć zimie i przy okazji odśnieżania jezdni zasypią nam wjazd do bramy - nie będziemy musieli przebijać się przez zaspę do domu po narzędzie do odśnieżania.

Kiedy do odśnieżenia mamy sporą powierzchnię, albo chcemy szybciej i łatwiej uporać się ze śniegiem, przyda się odśnieżarka mechaniczna. W sprzedaży są różne typy tych urządzeń, ale właściciele domów jednorodzinnych najczęściej kupują kompaktowe odśnieżarki wirnikowe. Napędzane mogą być silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Do zagarniania śniegu służy umieszczony z przodu wirnik ślimakowy (przypomina konstrukcją wałek maszynki do mięsa). Następnie śnieg jest wdmuchiwany do komina i wyrzucany na odległość kilku lub nawet kilkudziesięciu metrów. Urządzeniem kieruje się za pomocą uchwytu, w którym umieszczone są dźwignie i przyciski służące do sterowania odśnieżarką.

Odśnieżarki mechaniczne

Odśnieżarki elektryczne. Niewielkie odśnieżarki zasilane prądem można kupić już za około 500 zł. Ich zaletą jest nieduży ciężar, łatwa obsługa i cicha praca. Takie urządzenia nie wszędzie się jednak sprawdzają. Trzeba pamiętać, że odśnieżarka elektryczna ma zasięg ograniczony długością kabla (maksymalnie 30 metrów), a nie zaleca się stosowania przedłużaczy. Dodatkowo urządzenia z silnikiem o niewielkiej mocy mogą nie poradzić sobie, gdy śnieg zalega grubą warstwą albo jest mocno zmrożony. Dlatego odśnieżarki elektryczne sprawdzają się tam, gdzie do uprzątnięcia mamy niewielką powierzchnię.

Odśnieżarki spalinowe. Mogą być wyposażone w silnik dwusuwowy, który wymaga mieszanki benzyny z olejem lub czterosuwowy - o większej wydajności i mocy - pracujący na czystej benzynie. Silnik może zasilać tylko wirnik i dmuchawę lub także napędzać odśnieżarkę. Urządzenia pierwszego typu wymagają ręcznego popychania, co przy dużych zaspach może być trudne, bo odśnieżarka waży od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów. W modelach samobieżnych prędkość, z jaką porusza się urządzenie, można regulować biegami (podobnie jak w samochodzie). Trzeba jednak pamiętać, że utrzymanie odśnieżarki może być trudne dla osób o niewielkiej sile fizycznej.

Ważne parametry. Wybierając odśnieżarkę spalinową, przyjrzyjmy się szerokości wirnika. Do zgarniania śniegu z niewielkich powierzchni wystarczy sprzęt, który odśnieża pas szerokości 50-56 cm. Są też urządzenia dostosowane do dużych nawierzchni (szerokość wirnika powyżej 60 cm).

Bardzo istotnym parametrem jest maksymalna odległość, na jaką wyrzucany jest śnieg (od 4 do nawet 20 metrów); często można ją regulować, podobnie jak kierunek wyrzutu (komin obraca się o 180 stopni) za pomocą jednej dźwigni.

Podczas odśnieżania należy uważać, by wyrzucany z urządzenia śnieg w nikogo nie uderzył - jest on usuwany ze sporą prędkością, a często zawiera drobiny lodu czy kamienie; łatwo więc o wypadek.

Wyposażenie. Warto zwrócić uwagę na funkcje i wyposażenie, które ułatwiają odśnieżanie.

- Elektryczny rozrusznik gwarantuje łatwe uruchomienie odśnieżarki, nawet w niskiej temperaturze.

- Regulowana wysokość uchwytu umożliwia dopasowanie do wzrostu użytkownika wysokości, na jakiej znajdują się dźwignie sterownicze.

- Wspomaganie kierowania zapewnia łatwiejsze prowadzenie urządzenia, także na łukach.

- Składany uchwyt ułatwia przechowywanie odśnieżarki.

Akcesoria do traktorów ogrodowych

Samojezdne kosiarki-traktorki można wyposażyć w osprzęt zimowy. Składa się on zazwyczaj z doczepianego z przodu pługu lemieszowego lub odśnieżarki wirnikowej. Aby je zamontować do traktorka, trzeba często dokupić specjalny adapter. Choć poza sezonem zimowym nie jest on potrzebny, nie trzeba go demontować, gdyż nie przeszkadza w pracach ogrodniczych czy koszeniu trawy. Jeśli zamierzamy wykorzystywać traktorek do odśnieżania, warto też dokupić łańcuchy na koła.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Czym i jak odśnieżać