Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mniej typowe zadania dla kostki betonowej

opracowanie: Agnieszka Cal-Hubska

Betonową kostkę brukową warto wykorzystać nie tylko do wykonania podjazdów i ścieżek, ale również obrzeży klombów, schodków czy murków, które pozwalają urozmaicić ogród w nawet najbardziej monotonnym i płaskim otoczeniu.

Zieleń posadzona na skarpach lub w dużych donicach z jednej strony sprawia wrażenie bujniejszej, z drugiej - starannie uporządkowanej
Zieleń posadzona na skarpach lub w dużych donicach z jednej strony sprawia wrażenie bujniejszej, z drugiej - starannie uporządkowanej
Fot.: LIBET
Wiele osób nie wyobraża sobie ogrodu bez skalniaka, placyku na ognisko, małej skarpy, czy niewielkich malowniczych schodków, łączących różne poziomy terenu. Aby rzeczywiście zdobiły one otoczenie domu, powinny stanowić estetyczną całość z pozostałymi elementami, takimi jak podjazd, czy ścieżka prowadząca od furki do drzwi wejściowych.

Inwestorzy coraz częściej planują kompleksową aranżację terenu wokół posesji. Takie podejście daje możliwość opracowania spójnej koncepcji architektonicznej, począwszy od wjazdu na działkę, aż po ogród z elementami małej architektury.

Warto korzystać z tego, że stosowane dziś technologie pozwalają dowolnie formować i barwić beton, więc elementy z niego wykonane mogą wyglądać bardzo naturalnie i nietrudno jest je ładnie zestawiać i dopasować do projektowanych nawierzchni.

Pamiętajmy tylko o tym, że aby uniknąć nieprzyjemnego dla oka bałaganu, nie należy stosować zbyt wielu kolorów i wzorów.

W otoczeniu domu o wyraźnie miejskim charakterze lub o modernistycznej architekturze dobrze będą wyglądały kostki, ale także krawężniki, stopnice schodów oraz murki czy obrzeża ogrodowych studni o regularnym kształcie, wykończone naturalnym kruszywem.

W ogrodach o charakterze tradycyjnym zwykle najlepiej prezentują się elementy naśladujące wygląd naturalnych kamieni.

Rośliny na podwyższeniu

Zróżnicowanie poziomów może dodać uroku i tajemniczości nawet niewielkiemu i "nudnemu" kawałkowi ziemi wokół domu. Pozwala też w prosty sposób osiągnąć wrażenie prywatności na odsłoniętej przestrzeni młodego ogrodu.

Do obsadzania roślinami najodpowiedniejsze są mury budowane na sucho, bez stosowania zaprawy. W ten sposób można zabezpieczać niewysokie skarpy - o wysokości nieprzekraczającej 50 cm i tworzyć podwyższone stanowiska dla roślin.

Tak zwane "suche murki" układa się bez fundamentów i bez żadnego spoiwa, z niezbyt dużych elementów o jak najlepiej pasujących do siebie krawędziach.

Niewysokie murki można też budować ze specjalnych pustaków zasypowych, przystosowanych do wypełniania ziemią. Tak zaprojektowane elementy betonowe można ustawiać w różny sposób - jeden na drugim, mijankowo, w linii prostej lub wygięte w łuk.

Wyższe ścianki wymagają już betonowych fundamentów, wylewanych na warstwie dobrze ubitego żwiru lub tłucznia, który ułatwia odprowadzenie wody. Muruje się je z kamienia, cegły lub bloczków betonowych, układając elementy na zaprawie. Mury oporowe wspierające ziemne tarasy, lub skarpę obsadza się roślinami z jednej strony, a te wolno stojące - warto obsadzać dwustronnie.

Malownicze placyki

Są one chętnie wykorzystywane do zagospodarowania ogrodu nie tylko dlatego, że można na nich wygodnie rozstawiać meble, ale również dlatego, że pozwalają podkreślić kompozycję ogrodu. W dużych ogrodach takich placyków może być kilka, w małych - wystarczy jeden, do którego prowadzi wąska ścieżka wijąca się wśród ogrodowych roślin.

Warto dopilnować, by materiał, z którego wykonamy zostanie placyk, pasował kolorystycznie i fakturą materiału do ścieżki. Jego kształt można podkreślić obrzeżem wykonanym z kontrastujących kolorem kostek, pamiętając jednak, że takie podkreślenie granic wizualnie zmniejszy utwardzoną przestrzeń. Zasada jest taka, że lekko zagłębione i wykonane z ciemniejszych odcieni placyki będą wydawały się mniejsze i bardziej oddalone od obserwatora, natomiast te jasne, wyniesione w górę, będą się bardziej rzucać w oczy, wydając się bliższymi i obszerniejszymi.

Wybierając materiał na placyk możemy go więc wizualnie powiększyć, wybierając jasne odcienie i otaczając pasem najjaśniejszej nawierzchni. Zbyt duży - wtopimy w ogród jeśli pomiędzy kostki wpuścimy ciemną zieleń trawnika, czy roślin skalnych.

Monotonię nawierzchni możemy przełamać żywym ornamentem, mozaiką czy innym wzorem, wykorzystując kontrastujące ze sobą kostki. Prócz roślin, niepotrzebne będą wówczas żadne dodatkowe ozdoby.

Ramy dla zielonych kompozycji

Dobrze zaplanowane obrzeża porządkują ogród, sprawiają, że trawa nie rozprzestrzenia się na rabatach, a ekspansywne rośliny rosną tylko w wyznaczonych miejscach. Takie obrzeża mogą być też ładnym dopełnieniem ogrodowej kompozycji. Aby dobrze spełniały swą rolę, trzeba je zagłębić w ziemi na około 20 cm i osadzić w fundamencie z chudego betonu.

Z pionowo wkopanych w ziemię specjalnych elementów, określanych zwykle mianem palisady, można też tworzyć rabaty podwyższone, co dodatkowo urozmaica ogród.

Najlepiej nadawać rabatom w miarę prosty kształt - ułatwi to manewry kosiarką i sprzątanie ogrodu.

Na obrzeża dobrze jest wybierać elementy betonowe z tej samej serii wzorniczej, co materiały przeznaczone na podjazdy i utwardzenie ścieżek wokół domu.

Kilka schodków dla urozmaicenia

Producenci kostki betonowej mają w swojej ofercie również detale specjalnie przeznaczone do wykonywania ogrodowych schodów. Już kilka stopni wcinających się w skarpę może sprawić, że wnętrze ogrodowe będzie bardziej atrakcyjne. Im dłuższe schodki, tym bardziej powinny być kręte. W tradycyjnym ogrodzie lepiej unikać prostych linii.

Pamiętajmy, że choć ogrodowe schodki rzadko kiedy są wysokie i służą raczej celom dekoracyjnym niż do komunikacji, warto zadbać o ich bezpieczeństwo ich użytkowania. Wysokość wszystkich stopni w biegu schodów powinna być taka sama, a powierzchnia stopni nie może być gładka, bo użytkownikom będzie grozić poślizgnięcie się.

Aby schody były trwałe, konieczne jest wykonanie betonowego fundamentu przynajmniej pod najniższym stopniem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>





    Więcej o:

Skomentuj:

Mniej typowe zadania dla kostki betonowej