Taras na trzy sposoby

tekst: architekt Iwona Mere
15.08.2012 00:00
A A A
Altana ogrodowa

Altana ogrodowa (Fot. Michał Wolniak)

Nie ma lepszego miejsca na niedzielne rodzinne śniadanie czy obiad niż to pod gołym niebem, przy wygodnym stole i z pięknym widokiem na ogród. Taras urządzony na styku domu i ogrodu powinien łączyć wnętrza z otoczeniem, służąc domownikom od wiosny do jesieni jako ganek, jadalnia lub letni salonik.
Inny wariant to taras na stropie niższej kondygnacji, dostępny z sypialni na piętrze. Tu zaletą może być ograniczony dostęp, a więc bardziej prywatny charakter takiego obszaru, położonego - podobnie jak łazienka czy garderoba - na zapleczu pokoju. Rozwiązanie jest odpowiednie dla głównej sypialni czy rodzicielskiego apartamentu, lepiej zaś unikać go w sąsiedztwie dziecinnych pokojów (zaoszczędzimy pociechom pokusy samodzielnego wychodzenia na balkon czy taras).

Wymienione rozwiązania łatwo znaleźć w wielu gotowych projektach. Projekt indywidualny może zrealizować bardzo nietypowe życzenie inwestora: ogród na dachu, funkcjonalny taras przy innym, dowolnie wybranym pomieszczeniu (np. przy części rekreacyjnej domu z sauną lub basenem, albo obok pracowni).

Związany z budynkiem

Taras jako miejsce łączące dom z otoczeniem przynależy po trosze do obu tych światów. Zdarza się jednak, że bądź ze względu na upodobania inwestora, bądź na przykład ograniczenia lokalizacyjne domu, w jego wystroju przewagę zyskają elementy architektoniczne - takie jak usytuowane znacznie powyżej poziomu murawy zadaszenie czy inne osłony, które osłabiają łączność tarasu z ogrodem. Jednak konsekwentne związanie takiego "wyrwanego" ogrodowi podestu z wnętrzami domostwa może okazać się korzystne i wartościowe dla wyglądu i funkcjonowania domu. Sprawi, że taras będzie intensywniej użytkowany i w istotny sposób powiększy przestrzeń życiową mieszkańców. Trzeba tylko mieć świadomość, że taki stanowiący integralną część budynku taras jest kosztowniejszy niż ziemny (całą powierzchnią spoczywający na gruncie).

Otwarty czy zadaszony?

Taras w architektonicznej oprawie ma często zadaszenie, które:

- uniezależnia użytkowników od kaprysów pogody, pozwala korzystać z niego mimo spiekoty, a także podczas deszczu, chroniąc przed opadami, oraz daje cień;

- osłania podłogę, meble oraz różne zapomniane drobiazgi (niespodziewana ulewa nie zniszczy książki ani poduszek), więc sprzęty i materiały wykończeniowe wolniej się zużywają, są też stale zdatne do?użytku - aby posiedzieć na tarasie, nie musimy czekać aż przeschnie po deszczu;

- nadaje tarasowi "domowy" charakter, integruje go z wnętrzami domu; zachęca do staranniejszego, bardziej komfortowego wykończenia i wyposażenia;

- kryje podest przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów, oraz dobrze chroni prywatność użytkowników, ogranicza także wgląd we wnętrza;

- ogranicza konieczność częstego mycia szyb, bowiem pod zadaszeniem przeszklenia mniej się brudzą; pozwala mieć otwarte drzwi nawet podczas ulewnego deszczu, chroniąc wnętrza domu przed zalaniem.

Decydując się na zadaszenie tarasu, trzeba wziąć pod uwagę również jego wady:

- zacienia nie tylko podest, ale i sąsiadujące z nim pomieszczenia;

- tworzy barierę między wnętrzami domu a ogrodem;

- ogranicza widok z okien, zacieśnia perspektywę, wizualnie "zamyka" wnętrza;

- pod zadaszenie wmiatane są przez wiatr wszelkie zanieczyszczenia: opadłe liście czy śnieg, które na dodatek trudniej uprzątnąć niż z otwartej powierzchni.

Na kłopoty, których może przysporzyć zadaszenie tarasu, jest rada. Zacienienie nie będzie dolegliwe, jeśli pod dachem znajdzie się tylko część przeszkleń salonu (5, 6). Zadaszenie nie musi też nakrywać całej powierzchni tarasu. Wtedy zawsze będziemy mieć do wyboru miejsca w słońcu albo w cieniu. Ważne, aby pod dach na czas złej pogody lub wyjazdu można było wstawić wszystkie sprzęty, z których zwykle korzystamy na tarasie. Oszczędzi nam to wielokrotnego w ciągu sezonu przenoszenia mebli do schowka i z powrotem.

Taras na dachu

Rozwiązanie szczególnie cenne na małych działkach, gdzie na ogród zostaje niewiele miejsca. Sprawdzi się także przy nowoczesnej, rzeźbiarsko kształtowanej bryle o zróżnicowanej wysokości. Planowanie tarasu na stropie nad pomieszczeniami (mniejsza o to, czy będą to pełnoprawne pokoje, czy tylko gospodarcze zaplecze w rodzaju piwnicy czy garażu) wiąże się koniecznością bardzo starannego zaizolowania (przeciwwodnego oraz termicznego) tej powierzchni. Szansę na estetyczne, trwałe i funkcjonalne zagospodarowanie daje stosunkowo nowe rozwiązanie: stropodach z odwróconym układem warstw. A ponieważ taras na dachu to obszar widoczny z okien na wyższych piętrach, płyty betonowe i żwir, drewno, a nawet rośliny będą dobrą alternatywą dla papy!

Ogród zimowy

Wyjątkowy przypadek przestrzeni na pograniczu domu i ogrodu stanowi zamknięta, transparentna konstrukcja oranżerii. To może być eleganckie urozmaicenie bryły budynku oraz prestiżowa ozdoba wnętrz. Szklana dobudówka tworzy doskonałe warunki do uprawy roślin, których bujność i urodę doskonale podkreśla zieleń zewnętrznego ogrodu. Zależnie od wielkości i relacji z resztą domostwa ogród zimowy może być przede wszystkim szklarnią, buforem termicznym, ale także doskonałym miejscem do wypoczynku, kącikiem czytelniczym, miejscem przyjmowania gości czy jadalnią. Dobrze ogrzewany i wentylowany obszar wysunięty ku ogrodowi gwarantuje komfort charakterystyczny dla wnętrz, a jednocześnie pozwala przez cały rok cieszyć się naturalnym pięknem rozmaitych roślin (po obu stronach szyby).

O jednym nie można zapomnieć - ogród zimowy nie zastąpi tarasu. Choć będzie zdatny do użytku niezależnie od pory roku i warunków zewnętrznych, warto uzupełnić go sezonowym miejscem do odpoczynku na świeżym powietrzu (niekoniecznie w bezpośrednim sąsiedztwie budynku).Jako część ogrodu

Przestronny, miejski apartament nie musi radykalnie różnić się od?domu jednorodzinnego ani metrażem, ani układem funkcjonalnym, ale tylko mieszkańcy domu z ogrodem mają możliwość bliskiego i bezpośredniego obcowania z przyrodą - od trawnika rozciągającego się tuż za progiem poczynając, aż po długie spacery po okolicy i pielęgnowanie własnoręcznie zasadzonych drzew, krzewów, kwiatów, ziół czy warzyw.

Tam, gdzie podłogi parteru uda się umieścić blisko poziomu terenu, wychodzenie na taras, a także do ogrodu jest łatwe. Im mniej barier pojawia się na tej drodze - tym częściej i chętniej mieszkańcy korzystają z zielonego otoczenia, i tym większy wpływ wywiera ono na ich życie.

Podest blisko murawy nie potrzebuje specjalnych zabezpieczeń - dwa-trzy wygodne niskie stopnie lub łagodnie nachylona skarpa bez zacieśniających przestrzeń poręczy czy balustrad dają wrażenie przenikania się przestrzeni domu i ogrodu.

Jednak nawet dotykający trawnika taras o dużej, utwardzonej powierzchni może odrywać wnętrza od otoczenia. Wielki, wybrukowany plac wokół domu odsuwa zieleń daleko od okien budynku, ogranicza więc jej dobroczynny wpływ na klimat domu, może też pozbawić pokoje ładnych widoków, a nawet prywatności.

Z różnych względów (jak kształt czy zadrzewienie parceli, forma architektoniczna domu, ryzyko nadmiernego zacienienia itp.) miejsce do wypoczynku można oddzielić od wnętrz domostwa i ulokować nie tylko wprost na poziomie murawy, ale i w pewnej odległości od domu. Pretekstem do stworzenia dodatkowego kącika wypoczynkowego może być szczególnie efektowny wygląd jakiejś części ogrodu (stawu, źródełka, okazałego klombu bądź wiekowego drzewa), którym chcieliby się cieszyć domownicy nie tylko podczas spacerów.

Zobacz także
 • Drewniany podest nad wodą Przepis na taras-pomost nad jeziorem
 • Kostka brukowa w kolorze torfowego brązu, przypominająca starobruk, połączona z betonowymi płytami imitującymi piaskowiec Schody ogrodowe: jak je poprawnie zaprojektować i wykonać
 • Taras wykończony płytkami ceramicznymi po starannym remoncie. Powinien w dobrym stanie przetrwać wiele lat Szybka naprawa tarasu

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (4)
Zaloguj się
 • Kamila Sobieska

  Oceniono 1 raz 1

  Drewno na tarasie wyglądają bardzo ładnie, szkoda, że wymagają specjalnego traktowania. U mnie na tarasie dlatego właśnie jest deska, ale kompozytowa. Wygląda jak drewno , ale jest dużo bardziej trwała.

 • pati1283

  0

  U mnie kładli deski kompozytowe z firmy dobretarasy i jestem zadowolona i z szybkości i z jakości montażu. Co do dbania o taki taras, to rzeczywiście nie wymaga szczególnych zabiegów a jest wyjątkowo odporny.

 • Hubert Jan Sawicki

  0

  Jeśli szukacie desek na taras dobrej jakości to sam niedawno położyłem taras z Vensona. Te deski są odporne na każdą pogodę, na duże ciężary. Można postawić zestaw do siedzenia, huśtawkę, zrobić ogródek z ciężkimi donicami. Jestem ciekawy jak to będzie wyglądało za kilka lat, ale mam nadzieję, że deski będą u mnie w najlepszym stanie jeszcze długo.

 • surykatka1234

  0

  A jaką deskę polecasz?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX