Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Migdałek trójklapowy obsypany kwiatami

Jolanta Zdanowska

To urocze drzewko zadomowiło się już w polskich ogrodach na dobre. Jest bardzo lubiane, ponieważ jego kwitnienie zwiastuje prawdziwą, ciepłą wiosnę.

Drzewka migdałka to prawdziwa ozdoba ogrodu. Mało tego - jego kwitnienie zwiastuje wiosnę.
Drzewka migdałka to prawdziwa ozdoba ogrodu. Mało tego - jego kwitnienie zwiastuje wiosnę.
Fot. SHUTTERSTOCK
W porze kwitnienia migdałek trójklapowy (prunus triloba) wygląda jak sztuczne drzewko, ustrojone kwiatkami z delikatnej bibułki w kolorze różowych landrynek. Może to trochę kiczowaty widok, ale przykuwający uwagę i efektowny (by nie powiedzieć efekciarski) w ogrodzie, który dopiero budzi się z zimowego snu. Wybaczamy więc migdałkom tę odrobinę kiczu, no bo któż wiosną nie cieszy się z kwiatków, zwłaszcza występujących w takiej obfitości!

Migdałki kwitną na bezlistnych jeszcze pędach. Kwiaty mają kształt różyczek o średnicy 3,5 cm i niezwykle gęsto oblepiają wyprostowane gałązki tego krzewu. W naturze bowiem jest to niewielki krzew, pochodzący z Chin. Nasze serca podbił jednak jako szczepione na pniu drzewko o kulistej koronie. W takiej właśnie postaci jest sprzedawany najczęściej w sklepach ogrodniczych, choć czasami można też spotkać w sprzedaży migdałki w postaci zwykłych krzewów.

Jeśli kupujemy roślinę szczepioną na pniu, to warto zwrócić uwagę, by ten pień był prosty, a korona ładnie, regularnie rozkrzewiona. Migdałki są szczepione na podkładce ze śliwy ałyczy, najczęściej na wysokości 150-170 cm. Pień nie rośnie już wzwyż, a całe drzewko osiąga taki rozmiar, na jaki pozwolimy urosnąć pędom jego korony.

Praktyczne wskazówki

Migdałki lubią miejsca słoneczne. Wtedy najlepiej rosną i obficie kwitną. Warto więc znaleźć w ogrodzie dla tej rośliny stanowisko dobrze wyeksponowane i oświetlone.

Nie ma ona wielkich wymagań glebowych, poza tym że ziemia nie może być zbyt piaszczysta ani gliniasta.

Przepis na to, by migdałek dobrze się przyjął, jest bardzo prosty. W marcu przed kwitnieniem kupujemy drzewko wyhodowane w donicy i umieszczamy jego bryłę korzeniową w dołku dwukrotnie od niej większym. Przysypujemy bryłę korzeniową ziemią, lekko ugniatamy, tworząc "misę", w której będzie się gromadzić woda, a następnie starannie podlewamy. Kiedy ziemia osiądzie, można jeszcze uzupełnić dołek ziemią. W drugiej połowie kwietnia drzewko powinno zakwitnąć. Oczywiście, można też sadzić migdałki w innych miesiącach, ale na kwiaty trzeba wtedy poczekać do przyszłego roku.

Migdałki powinny być co roku przycinane. Wtedy korona ładnie im się zagęszcza, a wszystkie pędy rośliny są młode i zdrowe. Drzewka przycinamy w czerwcu, po kwitnieniu, kiedy liście są już w pełni rozwinięte. Można przyciąć wszystkie pędy nawet do połowy ich długości.

Uwaga! Jeśli przytniemy gałązki migdałka wczesną wiosną, przed kwitnieniem, roślina nie zakwitnie w tym roku.

Ważnym zabiegiem jest także usuwanie wszystkich pędów wybijających z podkładki. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne. Rozwijające się pędy ałyczy zabierają bowiem właściwej roślinie życiodajny pokarm i wodę.

Migdałki są odporne na mrozy, ale mogą im szkodzić silne wiatry, które zagrażają właściwie wszystkim formom szczepionym roślin (miejsce szczepienia jest podatne na wyłamywanie się). Dlatego powinno się je sadzić w miejscach zacisznych i osłoniętych od silnych wiatrów, na przykład otoczonych żywopłotem.

Kłopoty z migdałkami

Dość często rośliny te padają ofiarą choroby grzybowej zwanej "brunatną zgnilizną drzew pestkowych", na którą są bardzo wrażliwe.

Najczęściej porażeniu ulegają młode pędy w trakcie rozwoju liści. Wygląda to tak, jakby migdałek nagle zaczął więdnąć i usychać.

Należy wtedy jak najszybciej wyciąć i spalić porażone gałązki, a następnie całe rośliny opryskać jednym z preparatów grzybobójczych, na przykład Kaptanem albo Topsinem.

Można też zadziałać profilaktycznie, opryskując tymi preparatami rośliny wtedy, gdy rozwijają się pąki kwiatowe (mniej więcej w połowie kwietnia). Zabieg należy powtórzyć w odstępie siedmiodniowym. Dzięki temu unikniemy późniejszego "usychania" rośliny.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Migdałek trójklapowy obsypany kwiatami