Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Od czego zacząć urządzanie ogrodu

Aldona Zakrzewska, Liliana Jampolska

Trzeba zacząć od najważniejszego, czyli odpowiedzi na pytanie: jaki chcemy mieć ogród. Dopiero potem przyjdzie czas na planowanie kolejnych etapów. Warto przy tym pamiętać, że ogród najlepiej zacząć urządzać jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu.

OGROD PLAC ALTANA MEBLE OGRODOWE ROSLINY OCZKO WODNE FOT. LILIANNA SOKOLOWSKA PUBLIKACJA OGRODY NR 10 (114) - 10 2008
Rozpocznijmy jego planowanie zanim zacznie powstawać dom. Dzięki temu wykorzystamy ziemię z wykopów i ochronimy istniejące rośliny.
Fot. Lilianna Sokołowska
Większość inwestorów, którzy kończą budowę swego domu, zabiera się do urządzania ogrodu po przeprowadzce. Tymczasem o ogrodzie warto pomyśleć, zanim powstanie wykop pod fundamenty. Należy wtedy:

- zabezpieczyć żyzną ziemię, zwożąc ją w jedno miejsce;

- zdecydować, co zrobić z ziemią z wykopu- wywieźć czy użyć do usypania skarpy;

- ochronić rosnące drzewa przed zniszczeniem podczas prac budowlanych.

Pamiętajmy, że gdy stanie dom, a działkę otoczy ogrodzenie, trudniej będzie wjechać koparką - pomyślmy wcześniej o wykopaniu oczka wodnego lub strumyka.

Jeśli będziemy samodzielne urządzać ogród, powinniśmy się przygotować - poszukać praktycznych wiadomości o zasadach projektowania, roślinach, ich wymaganiach i pielęgnacji.

Mierz zamiary na siły

Decyzja o samodzielnym zakładaniu ogrodu jest w zasadzie wyborem hobby, które będzie wymagało zaangażowania.

Ważna jest nie tylko wiedza, ale też gotowość, by poświęcić ogrodowi czas. Rośliny po posadzeniu wymagają stałej troski, nie tylko, gdy jest ładna pogoda - ogrodnik ma zajęcie także wtedy, kiedy na dworze bywa chłodno, wietrzenie i słotno. A przekopywanie grządek, sadzenie roślin czy pielenie to ciężka fizyczna praca.

Nagrodą za wysiłek jest satysfakcja z pięknego ogrodu, założonego i pielęgnowanego własnymi rękami.

Środki uświęcają cel

Na założenie ogrodu każdy wyda taką kwotę, jaką chce i może na ten cel przeznaczyć. Pozostaje jedynie kwestia, co da się wykonać w ogrodzie za te pieniądze.

Ceny potrzebnych materiałów można w miarę prosto określić, zaglądając choćby do najbliższych sklepów ogrodniczych czy szkółek roślin ozdobnych. Znacznie trudniej jest ustalić ceny usług, bo w przeciwieństwie do budownictwa, w ogrodnictwie nie ma standardów dotyczących ich jakości i ceny. Różnice w tym względzie mogą być bardzo duże, zależnie od rejonu Polski, zakresu robót, wielkości ogrodu czy doświadczenia albo renomy firmy - na przykład za projekt ogrodu można zapłacić od 500 zł do kilku tysięcy złotych.

Ogród dla samodzielnych

Jeżeli chcemy samodzielnie zmierzyć się z zakładaniem ogrodu, najlepiej zacząć od rozrysowania projektu. To ważne, zwłaszcza na większych działkach.

Mapa. Można ją sporządzić na papierze milimetrowym, w dowolnej skali, ale najwygodniejsza jest 1:100, bo centymetr na takim planie odpowiada metrowi w terenie. Możemy też posłużyć się programem komputerowym do projektowania ogrodów.

Na siatkę nanosimy granice działki i obiekty: dom, taras, inne budynki oraz wzniesienia i zagłębienia terenu. Mierzymy średnice koron istniejących drzew i zaznaczamy je na planie kółkami odpowiedniej wielkości. Uwzględnijmy też drzewa rosnące na granicy posesji i tuż za nią, bo będą rzucały cień na ogród.

W podobny sposób zaznaczmy krzewy i rośliny, których nie zamierzamy się pozbyć.

Uwaga! Nanieśmy też przebieg instalacji podziemnych - elektrycznej, sanitarnej i gazowej - nad nimi nie można sadzić drzew.

Sąsiedztwo. Zwróćmy uwagę zarówno na piękne widoki, jak i na uciążliwości, od których warto się odizolować, choćby na ruchliwą ulicę czy brzydki mur. Na planie trzeba też umieścić strefę słońca i cienia oraz kierunek, z którego najczęściej wieje wiatr. W tym celu trzeba wcześniej uważnie obserwować teren posesji. Kiedy plan będzie gotowy, koniecznie zróbmy kilka kopii, by mieć na czym szkicować swe pomysły.

Strefy. Zaznaczmy na planie strefy pełniące różne funkcje: reprezentacyjną (przestrzeń przed wejściem do domu), gospodarczą, użytkową (na przykład z ogródkiem ziołowym) i rekreacyjną (do cichego wypoczynku oraz gier i zabaw). Zagospodarujmy każdą, kierując się zasadą "od ogółu do szczegółu". Najpierw zaznaczmy ścieżki, murki, schody, pergole i oczka wodne, a dopiero potem szukajmy miejsca dla roślin.

Triki projektanta. Ogród można optycznie powiększyć, wytyczając w nim zaokrąglone kształty i linie, a jeśli działka sąsiaduje z łąką, lasem, wodą - otwierając w ich stronę "okno widokowe".

Ogród na zamówienie

Jeśli decydujemy się skorzystać z profesjonalnej usługi, staniemy przed wyborem odpowiedniej firmy.

Stawki. Im dłużej wykonawca działa na rynku, tym jego usługi są droższe - płacimy za większe doświadczenie. Ceny firm początkujących mogą być nawet o połowę niższe, ale też większe jest ryzyko związane z ich usługami. Każdą umowę warto negocjować.

Za co płacimy. Na całościowy koszt składa się projekt, materiały i wykonanie prac. Większość firm przygotowuje szczegółowy kosztorys, ale spotyka się także oferty, w których cena urządzenia ogrodu jest podawana w przeliczeniu na metr kwadratowy działki i wynosi zazwyczaj od 20 do 40 zł/m2. Kwota ta obejmuje uproszczony projekt, kupno i posadzenie roślin oraz założenie trawnika.

Gwarancja. Skorzystanie z usługi profesjonalnej firmy zapewnia rękojmię, że posadzone rośliny się przyjmą - te, które obumrą w pierwszym sezonie, firma wymieni na swój koszt.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Od czego zacząć urządzanie ogrodu