Ogród zimą - ochrona roślin przed mrozem

Małgorzata Szymczykiewcz

Nie wiadomo jaka będzie tegoroczna zima, warto więc na wszelki wypadek okryć rośliny, aby w dobrej kondycji doczekały wiosny.

Zima jest dla roślin ogrodowych trudnym okresem. Niebezpieczne są zwłaszcza duże spadki temperatury występujące nagle po okresach długich odwilży lub przy braku pokrywy śnieżnej. Również wczesny (listopadowy), a także późny (kwietniowy) mróz - nawet niezbyt silny - może uszkodzić wiele bylin, krzewów, a nawet drzew.

Szczególnie wrażliwe są młode rośliny sadzone jesienią, które nie zdążyły się jeszcze dobrze ukorzenić, oraz drzewa i krzewy zimozielone narażone na tzw. suszę fizjologiczną (przy słonecznej pogodzie liście wyparowują wodę, a korzenie nie są w stanie jej pobrać z zamarzniętej gleby).

Cierpią też często rośliny importowane z nieco cieplejszych krajów Europy Zachodniej, niecałkowicie przystosowane do naszego klimatu.

Rośliny, które bez problemu zimują w zachodniej Polsce, mogą przemarzać w jej centralnej części, a tym bardziej na wschodzie (nasz kraj leży w strefach klimatycznych oznaczanych od 5 do 7).

Niekorzystny wpływ zjawisk atmosferycznych możemy znacznie ograniczyć odpowiednio wcześniej przygotowując rośliny do przetrwania zimy.

Kopczykowanie

W ten sposób chronimy przed przemarznięciem delikatne krzewy i młode drzewka. Najważniejszą część rośliny - nasadę pędów - obsypujemy ziemią, formując kopczyk wysokości 20-40 cm. Jeśli przemarzną gałęzie, roślina wypuści nowe pędy z dolnych, okrytych części. Ziemię do kopczykowania wykopujemy z miejsca położonego 2-3 metry od krzewu, aby nie odsłonić i nie uszkodzić jego korzeni. Zamiast ziemi możemy też użyć kory, która na wiosnę, po rozgarnięciu kopczyka, będzie stanowić ściółkę.

Chochoły

Wysokie rośliny, których się nie da przygiąć do ziemi w celu okrycia, obwiązujemy słomą, matą trzcinową, papierem falistym, agrowłokniną lub jutą. Należy pamiętać o obwiązaniu warstwy ochronnej sznurkiem, żeby nie zerwał jej wiatr.

Grupy wrażliwych krzewów możemy otoczyć parawanem z juty, maty szkółkarskiej lub grubej agrowłókniny.

Okrywanie

To najlepsza metoda zabezpieczania bylin i krzewinek. Na rabatach rozkładamy gałęzie drzew iglastych, torf, trociny, korę, suche liście lub słomę. Robimy to dopiero po lekkim zamarznięciu ziemi - przeważnie w końcu listopada lub na początku grudnia. Torf i korę możemy pozostawić wiosną między roślinami jako ściółkę. Rośliny zimozielone chronimy w ten sposób nie tylko przed mrozem, ale przed silnym nasłonecznieniem i wysuszającym wiatrem. W tym wypadku dobrze sprawdzają się zielone lub czarne, cieniujące siatki szkółkarskie.

Wrażliwe na mróz

Przy naszych mało przewidywalnych zimach żadne okrycie nie gwarantuje pełnego sukcesu, ale warto zadbać zwłaszcza o te rośliny:

- rośliny wrzosowate: skimie, pierisy, wrzosy, wrzośce, kiścienie, różaneczniki, azalie japońskie.

- gatunki zimozielone: laurowiśnia, trzmielina Fortune'a, ligustr jajolistny, cyprysik Lawsona i groszkowy, cedry, cedrzyniec, ostrokrzewy (oprócz Meservy), bukszpany, lawenda, posłonek, santolina, tymianek, ubiorek wiecznie zielony.

- krzewy i drzewa zrzucające liście: hortensja ogrodowa, ketmia syryjska, klony palmowe, magnolie, szczepione róże, szczodrzeńce.

- pnącza: aktinidia, glicynia (z prawej), milin, róże pnące.

- byliny: delosperma, niektóre dziurawce, gunnera, inkarwilla, perowskia, pustynnik, rozwar, tawułki, wiele traw ozdobnych, niektóre wilczomlecze, zawilce japońskie i greckie, żurawki

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Ogród zimą - ochrona roślin przed mrozem