Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

ŁADNY DOM, NUMER 11/2010

(red.)

W tym numerze: Sterowanie ogrzewaniem - termostat kotłowy, głowice grzejnikowe, regulatory pokojowe, automatyka pogodowa; *12 budowlanych decyzji, których nie możesz przegapić; *Jak poprawić działanie wentylacji grawitacyjnej; *Grzejniki kanałowe do pokoju z dużymi oknami; *Czym zmyć białe plamy z klinkieru - test 4 preparatów; *Czy warto zastąpić żarówki diodami LED?; *Prefabrykowane więźby dachowe; *Nietypowe okna; *ABC dobrego domu. Podłogi na gruncie i stropie

miesięcznik Ładny Dom - numer listopadowy
miesięcznik Ładny Dom - numer listopadowy
AKTUALNOŚCI

Z rynku. Jeszcze cieplejsze okna, kostka inspirowana naturą, panele podłogowe ze skóry, nowe kosze dachowe, nowoczesna izolacja ścian.

DOM MIESIĄCA

Na czterech poziomach. Wymagania właścicieli były duże: kryty basen, duża część dzienna, sala sportowa. Mimo małej działki na wszystko znalazło się miejsce.

PORADY ARCHITEKTONICZNE

Jak zaplanować dom do rozbudowy. Zdarza się, że nie stać nas na wybudowanie od razu całego domu. Zróbmy to etapami - ważne, żeby z dobrym planem.

Elewacja od strony wnętrza. Dla wielu właścicieli domów najważniejsze są ich elewacje. Tymczasem projektowanie domu powinno się rozpocząć od rozplanowania wnętrza.

Dom na stoku. Może być atrakcyjny, funkcjonalny i ładnie wpasowany w otoczenie. Jednak aby tak było, trzeba zdecydować się na projekt indywidualny.

PRACE BUDOWLANE

Jak budować, żeby nie poprawiać. Budując dom, warto być przewidującym. Dzięki temu uda się uniknąć kosztownych przeróbek i poprawek.

Na specjalne zamówienie. Obecne metody produkcji okien nie stawiają prawie żadnych ograniczeń - możemy je zamawiać w dowolnych kształtach, kolorach i rozmiarach.

ABC dobrego domu. Na gruncie i na stropie Zanim w domu powstaną podłogi, dobrze wiedzieć jaka będzie posadzka. Jej walory użytkowe i estetyczne są wprawdzie ważne, ale zwróćmy też uwagę na warstwy znajdujące się poniżej: podkład i podłoże.

Więźby gotowe. Słowo "więźba" kojarzy się najczęściej z konstrukcją wykonywaną przez cieśli na budowie. Lepsza i tańsza jest jednak ta wyprodukowana w wytwórni.

Mur bez wełny i styropianu. Ściany jednowarstwowe wznosi się bardzo szybko. Trzeba je jednak postawić umiejętnie i z odpowiednich materiałów - nie tylko wytrzymałych, ale przede wszystkim ciepłych.

Inwestycja w ocieplenie. Nie należy oszczędzać na dodatkowym ociepleniu - ta inwestycja na pewno zwróci się w postaci niższych opłat za ogrzewanie.

PRACE INSTALACYJNE

Wentylacji naturalnej trzeba pomóc.Wentylacja grawitacyjna często nie działa właściwie. A powinna, nie tylko dlatego, że dostarcza tlen niezbędny do życia.

Od termostatu do pełnej automatyki. Najlepszy system ogrzewania domu to taki, którym nie trzeba się zajmować. Nie da się tego zrobić bez automatycznego sterowania kotłem.

Grzejnik schowany w podłodze. Aby zimą w pobliżu okien sięgających podłogi nie odczuwało się chłodu, warto zamontować grzejnik kanałowy.

Czy można oświetlić dom diodami LED? Powoli żegnamy się z żarówkami. Mają je zastąpić źródła skuteczniej przetwarzające prąd na światło.

PRACE WYKOŃCZENIOWE

Nowa farba na dachu. Po kilkunastu latach nawet najtrwalsze pokrycia z blachy dachowej wymagają renowacji. Zdarza się też, że nawet mimo dobrego stanu technicznego dachu właściciele domów chcą dopasować jego kolor do nowej elewacji.

Materiały na posadzki. Decyzję z jakiego materiału wykonamy posadzkę powinniśmy podjąć zanim powstaną podłogi, gdyż pokrycia różnią się grubością oraz wymaganiami dotyczącymi metod układania.

Klinkeir bez wykwitów. Białe naloty na powierzchniach wykonanych z klinkieru mogą pojawić się już świeżo po ułożeniu. Większość z nich zmyje deszcz; kto jednak chce, może usunąć je wcześniej specjalnie do tego przeznaczonymi środkami.

WOKÓŁ DOMU

Śmietnik przy domu. Przy każdym domu musi być śmietnik - najlepiej pasujący do budynku oraz łatwo dostępny dla domowników i służb odbierających odpady.

Dostawiony do domu. Garaż zajmuje zwykle tyle miejsca, ile duży pokój. Dlatego dawniej z niego rezygnowano na rzecz większej przestrzeni mieszkalnej. Dziś jest odwrotnie.

Iglak do zadań specjalnych. Choina kanadyjska jest u nas niedoceniana. A szkoda, bo to drzewo świetnie daje sobie radę w polskich warunkach klimatycznych.

GORĄCA LINIA

Ocieplenie ściany od strony sąsiada

Samemu, czy z pośrednikiem

Płytki na ociepleniu

Odnawianie balustrady

Fuga nie do zdarcia

Klopoty z gładzią

Podłączenie do komina

Koza w zimnym pokoju

DOM DLA CIEBIE

Katalog projektów. Prezentacja projektów z ośmiu pracowni architektonicznych.

    Więcej o:

Skomentuj:

ŁADNY DOM, NUMER 11/2010