Odwodnienia liniowe - sucho przed garażem

Tekst Liliana Jampolska
12.01.2012 , aktualizacja: 10.01.2012 16:08
A A A Drukuj
Odwodnienie przed garażem

Odwodnienie przed garażem (Fot. Wiśniowski)

Odwodnienie liniowe ułożone w podjeździe szybko zbierze wodę z utwardzonej powierzchni wokół domu i odprowadzi ją w bezpieczne miejsce.
Dzisiaj, kiedy ze względu na wysoką cenę ziemi kupuje się coraz mniejsze działki, wykonanie odwodnienia staje się koniecznością. Bo co zrobić z wodą deszczową, gdy zabudowa wraz z utwardzonymi nawierzchniami zajmuje ponad połowę działki, albo gdy działka ma nieprzepuszczalny grunt?

W budownictwie terminem "odwodnienie" określa się odprowadzenie wody z danej powierzchni (np. z dachu czy z utwardzonych powierzchni wokół budynku) do gruntu lub kanalizacji deszczowej. Wykonuje się je w celu poprawienia warunków wilgotnościowych w glebie, a także ograniczenia zalewów oraz podtopień na terenach zabudowanych.

Sprawdź, zanim kupisz

Niewielu inwestorów dostatecznie wcześnie myśli o odprowadzeniu nadmiaru wody z działki i otoczenia budynku. Tymczasem należy to zrobić jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie posesji, a już na pewno w fazie wykonywania projektu jej zagospodarowania. W przeciwnym razie skazujemy się na ryzyko mieszkania w wilgoci i brodzenia w kałużach wody.

Jeśli upatrzona przez nas działka ma dostęp do kanalizacji (deszczowej bądź ogólnospławnej), rowu melioracyjnego, stawu albo płynącej w pobliżu rzeczki, z odprowadzeniem nadmiaru wody opadowej nie powinno być problemów. Należy jednak pamiętać, że trzeba będzie na nie uzyskać w odpowiednim urzędzie pozwolenie wodno-prawne. Zarządcą kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej jest zakład komunalny lub gmina, natomiast rowów melioracyjnych - spółki melioracyjne (wiejskie lub gminne) albo wojewódzki zarząd melioracji.

Kiedy działka nie ma takiego dostępu, warto wydać kilkaset złotych na badanie geotechniczne gruntu. Dzięki niemu uzyskamy szczegółową wiedzę na temat interesującego nas gruntu, a przede wszystkim dowiemy się, czy ewentualne rozsączenie wody w macierzystym podłożu będzie możliwe.

Najlepiej od razu zrezygnować z zakupu działki z nieprzepuszczalnym gruntem i małą powierzchnią, na której nie wystarczy miejsca na pozbycie się wody (np. na zbudowanie zbiornika chłonnego).

Należy się również mocno zastanowić przed nabyciem działki położonej w zagłębieniu terenu, bo sąsiedztwo może się okazać poważnym zagrożeniem. Jeśli okoliczne parcele lub droga dojazdowa są położone wyżej w stosunku do powierzchni naszej działki, a na dodatek w dużej części utwardzone lub mają wadliwie wykonane odwodnienie, grożą nam nawet okresowe podtopienia.

Jeżeli sami nie wybieramy ziemi pod dom (zamierzamy go zbudować na wcześniej posiadanej lub podarowanej od rodziny), pamiętajmy o zaprojektowaniu systemu odwodnienia w fazie powstawania projektu zagospodarowania działki.

Gdzie przyda się odwodnienie

W budownictwie jednorodzinnym odwodnienie najlepiej jest wykonać:

- przy wylotach rur spustowych;

- na niezadaszonym tarasie;

- przy ścianach znajdujących się blisko ogrodzenia z podmurówką.

Korzystne jest zastosowanie odwodnienia także przy wjeździe na teren posesji, wjeździe do garażu lub wiaty (ewentualnie również w samym garażu lub wiacie), przed wejściem do domu, jak też w miejscu postojowym dla samochodu, albo tam, gdzie zazwyczaj go myjemy. Firmy budujące baseny pod chmurką wykonują instalację odwadniającą dookoła zbiornika.

Odwodnienie służące jako ochrona fundamentów domu przed zawilgoceniem należy wykonać w taki sposób, by zebrało ono i odprowadziło wodę deszczową na odległość minimum 1,5-2 m od ścian budynku. Jeśli tego nie zrobimy, woda może się gromadzić w wykopach przy fundamentach. Dzieje się tak szczególnie na gruntach niejednorodnych (np. kiedy nie ubito ziemi w wykopie wokół budynku), ponieważ woda wsiąka w luźną ziemię znacznie łatwiej niż w nienaruszony wcześniej macierzysty grunt.

Projektowanie odwodnień liniowych

Problem odprowadzenia wody deszczowej architekci projektujący domy traktują bardzo pobłażliwie. Z kolei inwestorzy nie zwracają na ten szczegół uwagi, ignorując problem nadmiaru wody deszczowej i odkładając jego rozwiązanie na później, dopiero po wykończeniu budynku (a wtedy często jest już za późno na tańsze wykonanie odwodnienia).

Pamiętajmy! System odwodnień to nie fanaberia właściciela. Położenie instalacji odwadniającej może być sporo tańsze, jeśli zaplanuje się ją już podczas zagospodarowania działki i - co ważne - wykona (lub przynajmniej przygotuje do realizacji) podczas wznoszenia domu. Warto na przykład wykorzystać do tego ziemię z wykopu pod fundamenty, odpowiednio profilując teren.

Planując wykonanie odwodnień, trzeba określić:

Zobacz także
Brak komentarzy

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych