Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pompy i filtry do oczka wodnego

red.

Chciałabym w tym roku założyć w ogrodzie oczko wodne. Co powinnam zrobić, by szybko nie zamieniło się w cuchnące bajorko? Krystyna F., Pułtusk

Schemat filtrowania wody w sadzawce z kaskadą. Do pompy z dodatkowym wejściem podłączono "satelitę" zbierającego zanieczyszczenia z innej części sadzawki. Wodę oczyszcza zewnętrzny filtr ciśnieniowy z lampą UV.
Schemat filtrowania wody w sadzawce z kaskadą. Do pompy z dodatkowym wejściem podłączono "satelitę" zbierającego zanieczyszczenia z innej części sadzawki. Wodę oczyszcza zewnętrzny filtr ciśnieniowy z lampą UV.
Rys. OAZE
1. Filtr z pompą i druga pompa

W każdym zbiorniku wodnym, aby mogło rozwijać się życie, musi być utrzymana równowaga biologiczna. W niewielkich oczkach wodnych łatwo dochodzi do jej zakłócenia i dlatego trzeba wspomóc przyrodę techniką. Konieczne jest więc zainstalowanie urządzeń: filtra do oczyszczania wody i pompy do napowietrzania.

- Filtr. Stosowane w przydomowych zbiornikach filtry oczyszczają wodę nie tylko mechanicznie - z cząstek organicznych (glony, gnijące części roślin, resztki pokarmu dla ryb i ich odchody), ale również biologicznie. W wydzielonych komorach filtra znajdują się bakterie, które przekształcają związki trujące dla organizmów żywych, w nieszkodliwe. Poza tym niektóre filtry mają wbudowaną lampę UV, zwaną też sterylizatorem. Promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez lampę powoduje obumieranie glonów, bakterii i wirusów. Filtr najlepiej jest zainstalować na zewnątrz zbiornika i ukryć go wśród roślinności, tak by był jak najmniej widoczny, ale jednocześnie by łatwo go było oczyścić. Istnieje wprawdzie możliwość zainstalowania filtra na dnie zbiornika, ale jest to gorsze rozwiązanie. Tak umieszczony filtr łatwiej się zatyka, a jego czyszczenie jest utrudnione.

- Pompa do filtra. Do działania filtra niezbędna jest pompa (specjalna do oczek wodnych), która tłoczyć będzie do niego wodę. Pompę instaluje się na podwyższeniu, co najmniej 30 cm nad dnem (aby nie zatykały jej duże cząstki organiczne) i możliwie jak najdalej od filtra.

- Pompa do napowietrzania wody. Organizmom żywym potrzebna jest nie tylko czysta woda, ale i tlen. Dostarcza się go przez rozpryskiwanie wody w fontannie lub na stopniach kaskady. W tym celu trzeba zainstalować dodatkową pompę.

Uwaga! Zastosowanie jednej pompy do filtrowania i do natleniania wody jest ryzykowne. Ponieważ oba procesy muszą w sezonie zachodzić bezustannie, awaria takiej "wspólnej" pompy może bardzo szybko doprowadzić do zanieczyszczenia wody i wyginięcia ryb.

2. Takie urządzenia, jakie oczko

Planując kupno filtra i pompy, należy znać objętość zbiornika. Dokładne jej obliczenie nie jest konieczne: wystarczy przyjąć, że zbiornik ma kształt prostopadłościanu o zbliżonych do niego wymiarach. Obliczoną w m3 objętość dzielimy przez 1000 (bo 1 m3 = 1000 l). W ten sposób otrzymamy objętość zbiornika w litrach.

Jeśli oczko wodne ma dno na głębokości mniejszej niż 75 cm i znajduje się w nasłonecznionym miejscu, do obliczonej objętości należy dodać około 25%. Takie warunki (płytko i ciepło) sprzyjają bowiem intensywnemu rozwojowi glonów. Aby do tego nie dopuścić, filtr i pompa muszą mieć odpowiednio większą wydajność, czyli należy je dobrać "z zapasem" - tak jak do zbiornika o większej objętości.

- Filtr. Każdy filtr przeznaczony jest do zbiornika o określonej objętości. Dlatego zanim udamy się do sklepu, należy wiedzieć, ile litrów wody znajduje się w oczku wodnym. Warto również zwrócić uwagę na to, czy oczyszczanie oraz wymiana wkładów w filtrze nie są zbyt skomplikowane.

- Pompa do filtra. Najlepiej kupić pompę, jaką zaleca producent filtra w opisie produktu. Jeśli nie ma takich wskazówek, pompę dobiera się według objętości zbiornika wyrażonej w litrach, przyjmując, że w ciągu godziny powinna ona przepompowywać przez filtr połowę znajdującej się w nim wody.

Przykład: zbiornik ma objętość 4000 litrów. Odpowiednia do niego będzie pompa o przepływie 2000 l/godz.

Oprócz przepływu trzeba sprawdzić jeszcze, czy pompa ma wystarczającą wysokość podnoszenia wody Hmax (jest podana na tabliczce znamionowej urządzenia). Jeżeli pompa ma pracować tylko z filtrem (bez fontanny), wystarczy Hmax = 1,5 metra.

- Pompa do napowietrzania wody. Najważniejszym parametrem takiej pompy jest wysokość podnoszenia wody (Hmax). Wysokość ta powinna być 30-40% większa niż oczekiwana wysokość strumienia fontanny lub wysokość położenia wypływu wody do kaskady.

Wraz z pompą trzeba kupić dysze do rozpryskiwania wody. Dobiera się je zależnie od efektu, jaki wywołują, ale lepiej z tymi efektami nie przesadzać: fontanna powinna działać bez przerwy, a wtedy z pozoru miły dla ucha plusk może się okazać nie do zniesienia.

3. Koszty zakupu urządzeń i koszty ich eksploatacji

Skoro urządzenia techniczne są do oczka niezbędne, trzeba je od razu uwzględnić w kosztach związanych z jego zakładaniem. Kiedy do zbiornika nalewa się wody, sadzi w nim rośliny i wpuszcza doń ryby, to równocześnie trzeba zainstalować pompę i filtr. Odłożenie tego na później to ryzyko, że woda błyskawicznie zarośnie glonami i podczas pierwszych upałów znajdziemy w oczku śnięte ryby.

Koszt energii. Pompy stanowiące wyposażenie oczka wodnego powinny pracować bezustannie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Warto zatem wcześniej wiedzieć, ile będzie trzeba zapłacić za zużytą przez te urządzenia energię elektryczną. Miesięczny koszt eksploatacji pompy obliczamy w następujący sposób: moc pompy × 24 godziny × 30 dni × 0,40 zł/kWh.

Przykład. Dla pompy o mocy 40 W:

0,04 kW × 24 h × 30 × 0,4 zł/kWh = 11,52 zł

Jeśli w zbiorniku znajdują się dwie pompy: do filtra i do napowietrzania - a tak być powinno, należy zsumować koszt energii pobieranej przez oba zainstalowane urządzenia.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Pompy i filtry do oczka wodnego