Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rodzaje bali do budowy domu

Wojciech Nitka

W Polsce mianem "bal" określa się elementy drewniane, które mają przekrój o grubości od 5 do 10 cm. Wszystkie większe od nich nazywa się krawędziakami i belkami. Wprowadza to w błąd wielu inwestorów, zamierzających budować domy z tych elementów.

Bal warstwowy
Bal warstwowy
Rys. Wojciech Nitka
To samo określenie stosuje się bowiem zarówno dla domów wznoszonych z bali o grubości 5, 7, 9 cm, które wymagają ocieplania, jak i też dla tych o grubości 20, 25, 30 cm (i więcej), które nie muszą być izolowane termicznie.

W technologii tej stosuje się cztery rodzaje bali.

Pełne. Tego rodzaju bale wykonuje się z litego drewna i zwykle nadaje im przekrój:

- okrągły pełny;

- dwustronnie zaokrąglony;

- klasyczny - od zewnątrz wyokrąglony, a od wewnątrz prosty;

- prostokątny zwykły lub ze ściętymi pod dowolnym kątem krawędziami zewnętrznymi.

Klejone. Takie bale tworzy się przez sklejenie ze sobą dwóch lub więcej cieńszych elementów drewna. Dzięki temu nie skręcają się one, ale w miejscach łączenia mogą się rozwarstwiać.

Ściany wykonane z bali klejonych o grubości powyżej 20 cm nie wymagają dodatkowego ocieplenia.

Izolowane. To bale o różnych kształtach przekroju (najczęściej zbliżone do prostokąta) i o grubości 5-20 cm. Aby wykonane z nich ściany zewnętrzne spełniały wymagania izolacyjności termicznej współczynnik U powinien być mniejszy niż 0,3 W/(m2K). Dlatego konieczne jest ułożenie warstwy ocieplenia.

Warstwowe. Są to bale wykonane z okładzin drewnianych i wypełnione materiałem izolacyjnym - pianką poliuretanową, styropianem lub wełną mineralną. Wśród nich pojawia się wiele nowych rozwiązań. Ciekawostką mogą być bale izolowane pustką powietrzną, z przewierconym na całej długości otworem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Rodzaje bali do budowy domu